Balkonada

Így hozd helyre a füvet újrafüvesítéssel, felülvetéssel

A tél bizony megviseli a növényeinket, így a füvet is. Nemcsak az igen megosztó hóembert vagy szép gyepet akarsz kérdésre és általa okozott károkra gondolok. Talán Te is elképedtél, amikor szembesültél azzal, hogy néz ki most a tavaly még csodálatos fű. Ne pánikolj, állandó szakértőnk, Molnár Gábor Éva füvesasszony arra is tudja a megoldást, hogy varázsolhatod újjá a hiányos, sárga füvet a kertedben.

 

 

Tél vége felé az egyre melegedő nappalokkal szép lassan kimerészkedünk újra a kertbe. Sokan azonban ilyenkor a télvégi/koratavaszi időjárásban komoly károkkal szembesülnek. A tél viszontagságai a nem megfelelően felkészített gyepet komolyan meg tudják tizedelni. Felszínre kerülnek a kikopott, kisárgult foltok, amelyekbe új életet kell lehelni.

Ennek a kézenfekvő megoldása az újrafüvesítés. Sokan határozzák el ilyenkor, hasonlóan az újévi fogadalmakhoz, „na majd az idén”… aztán hasonlóan az év kezdő lendülethez, hamar alább tud hagyni a lelkesedés, és hibát hibára halmozva, gyors munkával összecsapja a kertbarát a regeneráló lépéseket, majd végül csalódik az eredményben.

Szeretném, ha Te nem jártnál így.

Tudom, hogy a kert ápolása teljes odafigyelést igénylő feladat, ezért is fordulhat elő, hogy egy szakszerűen telepített gyep akár 5-6 éves korára már annyira tönkre mehet, hogy csak a teljes újratelepítés nyújthat megfelelő megoldást.

Erre két lehetőség van: a gyepszőnyeg és a fűmag vetése.
Előbbit akár júniusig bezárólag is lehet telepíteni, a magvetés azonban tavasszal nem ilyen egyszerű. Egyszerre kell versenyt futni a temérdek előkészítő feladattal és az idővel, hogy időben a földbe kerülhessenek a magocskák.

A tavaszi füvesítés sokszor átgondolatlan döntések sorozatának eredménye. Amit nagyon nehéz 1-2 hónap alatt utólag rendbe hozni.

Hiszen az előkészítés során:
– el kell tüntetni az évelő gyomokat (vagy kézi munkával, vagy gyomirtózással)
– a kötöttebb talajt meg kell művelni, amibe sokszor valódi kínkeserv magágyat készíteni.
– nincs idő a talajcserére és a rétegek összedolgozására (és valljuk be ez egy hatalmas költség, amire nem áldozunk szívesen)

Erre nyújt jó alternatívát, ha nem az egész állományt ültetjük újra, hanem felülvetéssel pótoljuk a kikopott részeket. Így az elhanyagolt állomány teljes újrafüvesítését akár évekre is el lehet odázni.

 

A felülvetés módszere

A régi iskola szerint az áprilisi magvetést követően 10-14 napig naponta 5-6 kelesztő öntözéssel kellett a magokat cseperedésre bírni. Ma azonban van egyszerűbb és hatékonyabb megoldás ennél.

Ez nem más, mint a felülvetésre kifejlesztett talajjavító, a DCM Vivimus felülvetéshez. Ennek a kiszórásával megfelelő magágyat és takaró paplant tudunk készíteni a frissen kikelő fűszálak számára.

Igen, jól gondolod, lehetne saját talajjal is takarni a magokat, DE.

Ha gombás betegség miatt ritkult meg az állomány, akkor a saját talajjal a gyenge kis magokat is kitesszük a patogén gombák és mikroorganizmusok tevékenységének, így pedig az eredmény is foghíjas lesz, épp, mint annak előtte a gyep.

Saját talajos takarásnál jellemzően rosszabbul, ritkásabban kelnek a magok, mint a talajjavítós takarásnál.
Márpedig az igen szűk, alig 1 hónapos kelési időbe nem fér bele több próbálkozás, mert hipp-hopp beköszönt a májusi hőség, és a gyenge szálaknak esélyük sem marad kipattanni a magból viszontagságok nélkül.

Hogyan csináld könnyű, homokos talajon?

Gyepszellőztetés után, akár a gyepszellőztető barázdáit használva, akár egy gereblye segítségével készíts magágyat. Ebbe szórd bele egyenletesen a magokat, majd 0,5-1 cm vastagon takard be a Vivimus talajjavítóval.
Ezután napi 1-2 kelesztő öntözéssel 10-14 nap alatt ki fog sarjadni a friss vetés.

 

Hogyan csináld kötött talajon?

A kötött talaj megművelése nem könnyű. Nem tudsz benne morzsalékos magágyat készíteni még gyepszellőztetés után sem. Felásni, majd visszatömöríteni pedig nincs mód a gyepet.
És itt is ellenséged lehet ugyanúgy a gombás fertőzés.
Éppen ezért itt a Vivimus-sal készítünk magágyat, ehhez 0,5-1 cm vastagon szórd ki a talajjavítót gyepszellőztetés után, majd a mag elszórása után ugyanígy takard be.

Fontos: a Vivimust nem szabad keverni semmivel: se virágfölddel, se saját földdel ne szaporítsd, hiszen így a magoknak szánt védőréteget összekeverheted a fűszálak fejlődését akadályozó kórokozókkal fertőzött talajjal.

A fűmag kiválasztása

A legjobb megoldás a pótlásra, ha az eredeti fűmaggal vetjük felül az állományt, hiszen így a friss szálak nem fognak eltérő ütemű fejlődést és megjelenést produkálni.

Mit tegyél, ha nem ismered az eredeti fajtát?

Vizsgáld meg a gyepállományt közelebbről. Nézd meg milyen jellegzetességeket mutatnak a vezérszálak (szín, vastagság), és milyeneket az aljfüvek.

Én két fűmag családot szoktam javasolni, a Barenbrug család vékonyabb szálú angolgyep jellegű fűmagcsalád, ami rendkívül jól tűri az alacsonyan tartást, míg a Johnsons egy tömöttebb, vastagabb szálú fűmag keverék, ami kevesebb gondozással is nagyon szépen tud mutatni az 50% körüli nádképű csenkesz nemesítésének köszönhetően.

A Johnsons keverékeket kifejezetten ajánlom az olyan kertekbe, ahol az öntözés ellenére is nehéz megtartani az állományt. A keverékben található fajták rendkívül szívósak, jól tűrik a szárazságot és a hőingadozásokat is a mélyre hatoló gyökérzetük miatt.

A Barenbrug fűmagok nagy előnye, hogy a Kárpát-medence éghajlatát jól tűrik, ellenállóbbak a betegségekkel szemben, így ha gyakori a gombás betegség okozta kár a kertedben, ez lehet egy jó választás, ha vékony szálú gyepet kedveled.

Felülvetéskor érdemes-e gyomirtózni?

Nem. A felülvetést megelőző gyepszellőztetés sok gyomot kiszed az állományból, másrészt a gyomirtó a frissen sarjadó füvet károsítja. Ráérünk később, ha már megerősödtek az új fűszálak a gyomok eltüntetésével foglalatoskodni.
Ha mindenáron szeretnéd gyommentessé tenni tavasszal a kerted, a felülvetés miatt csak a kézi módszerekkel tudod megtenni.

Ehhez szerencsére ma már nem csak a négykézláb módszere létezik, hanem vannak nagyon praktikus eszközök, mint a Glória Termoflamm elektromos gyomirtó, amellyel meg tudod perzselni a gyomokat, így azok szépen elszáradnak. Ajánlani tudom a gyepek melletti növényágyások karbantartásához, mert nem egyszerű a növények között permetezni.

 

 

Tényleg kell talajjavítót alkalmazni újrafüvesítéskor?

Elterjedt gyakorlat, hogy a friss vetéseket műtrágyával serkentik a növekedésre. Én ezt több szempontból sem javaslom. Egyrészt a műtrágya csak a növényt táplálja bizonyos nyomelemekkel, így gyakran csak látszateredményt ér el. Másrészt pedig nem támogatja az egészséges talajélet kialakulását és fennmaradását, ami hosszú távon képes a gyepet megvédeni a betegségektől.

Ezzel szemben a talajjavítók, noha elsőre talán hatástalannak, vagy gyengének tűnnek, hosszútávon mutatják meg erejüket, az egészséges, gyógyuló gyep formájában. Nem csodaszerek, hanem az egészséges élet alapkövei. Nem egyik pillanatról a másikra hatnak, de rendszeres használatuk előnyei felbecsülhetetlen értékűek, mert hatalmas pozitív változásokat idéznek elő a talajban.
Két talajjavító fajtával tudunk gyógyítani. A DCM Antagonnal és a DCM Vivisollal.

A gombás fertőzés egy lappangó kór. Bizonyos feltételek fennállásakor „durrannak be”, ilyen a tél végi melegedés, nyálkás időjárás, vagy a nyári hőhullám, délutáni nyári zivatar. Ha egy állomány télen gombás fertőzést szenvedett, garantálható, hogy nyáron is tarolni fog a gomba benne. Ezzel szemben a talajjavítózott területeken ez a lappangás féken tartható, megelőzhető a kiújulás és végleg kiszorítható a kert talajából.

Ezért én azt javaslom, hogy a betegségek kezelése helyett a megelőzésre, a talajjavításra voksolj ezentúl! Olcsóbb és egészségesebb megoldás, mint növényvédelmi permetezésekkel foglakozni, mert a gombaölő permetezés csak tünetet kezel (esetleg), de az okot nem szünteti meg.

Egészséges, egyenletesen felülvetett, szép gyepet kíván:

Molnár Gábor Éva, a füvesasszony

 

Olvass még a fűgondozásról!

Tavaszi fűvetés kontra gyepszőnyeg – érvek és ellenérvek a szakembertől

 

3 fűgyilkos szokás, amit sokan elkövetnek

 

Így kerüld el a füvesítés 5 legnagyobb buktatóját

Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

 

Így lesz egész évben szép füved


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!