A magaságyásban van való kertészkedés nem csupán egy múló trend. Számos előnye van, például nem kell hajolgatni, egyszerűbb a földet cserélni és gyommentesen tartani. Tavasszal hamarabb felmelegszik és attól sem kell tartani, hogy a pangó víz tönkre teszi a növényeinket. Bárki maga is megépítheti otthonában, aki élvezni szeretné a gyors termés és könnyű, élvezetes kertészkedés előnyeit. Olvasónk saját tapasztalataikkal érvelnek a magaságyás mellett.
Baktay Erika:”Mindenkinek nagyon ajánlom. Annyi zöldség , termett hogy nem tudtuk megenni. Fel kellett dolgozni télire. Négy magaságyásban egész nyárra elegendő termett. A minőség és a mennyiség is sokkal jobb. Lényeges a rétegrend betartása. Büdöskét ültettem körbe, az távol tartotta a kártevőket. Nem kellett permetezni. Volt benne többek közt paprika, paradicsom, sarkantyúka, cukkini is.”
Harangozoné Tordi Mária: “Kezdők próbálkozzanak a mobil magasággyal, vagyis a nagy cserepekben összeállított növény kompozíciókkal. A magasság szerintem a legjobb védelem a kutya ellen. A mobilitás pedig azért jó, mert mindig oda tehetem, ahol a leginkább gyönyörködhetünk benne. Amíg pedig még csak nő, a neki legjobb helyre teszem, amit mi nem látunk. Én évente 2-3 x is átrendezem a kertem. Kezdődik azzal, hogy cserépben előhajtatott hagymásokat rakok össze, és fagymentes időben kiteszem a tó partjára, ahol a legszívesebben üldögélünk. Ha elvirágoztak, kiültetem a kert egy nem látható, de jól gondozható részébe. A cserépbe pedig muskátli-egynyári összeállítás kerül. Nagyon szeretem még a futó Gumós begóniát és a Pistikét. Amíg kellemes az idő, a napon vannak, de júliustól már olyan helyre teszem, ahol csak a reggeli nap éri őket. Ekkorra kezdenek virágozni a hibiszkusok és a bougenvilleák, amelyek bírják a teljes fényt és a nagy hőséget is.”
Sáfiné Simkó Zsuzsanna: “Tavaly kipróbáltuk egy helyen a kertben, még nem volt tökéletes. De a padlizsán csak ott termett, és a sütőtök akkorára nőtt, hogy szinte befutotta a fél kertet. Pedig nem is tudtuk, hogy került oda a tök. De hagytuk. A szélén snidlinget ültettem el, ami a levágott pohárból megmaradt, nagyon jó volt. Az idén fejleszteni fogom, sokat olvastam róla, és most már rengeteg komposztom is lesz.”
Jámbor Ildikó: “Ha logikusan végiggondoljuk, na meg ha valaki “simán” kertészkedik, akkor szerény véleményem alapján: derékkímélő, és nagy valószínűséggel azért szebbek a növények benne, mert könnyebb gondosabban ápolni így. Nekem tetszik nagyon, elfogadnám, szívesebben kapirgálnék benne, csak meglehetősen költséges egy nagyobb kertben, mint a miénk is.”
Kovács Erzsébet: “Nekem is magas ágyásom van. Túl sok tapasztalatom nincs mivel egy nyár volt még mióta itt vagyok, de Írországi viszonylatban szép volt benne a vetemény. És valóban sokkal kényelmesebb rendben tartani.”
Tóth Erika: “Nekem is van. Az is. Bár, most felújításra szorul. Véleményem szerint praktikus, mert kíméli a derekat. Nem kell ásni, de komposzttal minden évben feltöltöm, és azt belekapálom. Így nagyon laza a föld. A gyomoktól szinte teljesen mentes, mert nem nő bele az útról. Persze apró gyom akad benne, de kordában tartható. Hamar felmelegszik, így kicsit talán korábban érnek a dolgok, mint a talajszinten. A keretre üveglap, vagy fólia tehető, így egyben kis fóliaalagútként is működhet. Egy hátrányát vettem észre, sokkal hamarabb kiszárad, mint a hagyományos ágyás. Kicsit többet kell öntözni.
Csak akkorát érdemes készíteni, amit kényelmesen elérünk legbelül is, anélkül, hogy felmásznánk rá. Jó, ha körbe lehet járni. Nekem 120×150 cm, és 2mx1,5m. Azért még így is előfordul, hogy fellépek. A kobakosok nagyon szeretik, és bőven teremnek benne, és a mángold is gyönyörű volt.
Még egy fontos dolog. Ha valaki kiemelt ágyás építését tervezi, feltétlenül tegyen az aljába vakondhálót, mert ha oda egyszer bekeveredik, akkor irtó nagy ramazúrit képet csinálni, mire kijut. Ja, és az én natúr, szélezetlen deszka vastagságom (2-3 cm) nem tökéletes, ugyanis a nedves földtől egyszerűen kikunkorodott. (Pedig a belseje kialakításkor kezelve lett.) Tehát vagy palló vastagságot javaslok, vagy több keskenyebb deszkát egymás fölött. Amennyiben fában gondolkodik valaki.”
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!