Karácsony környékén a datolya az egyik legkedveltebb és legtöbbet fogyasztott aszalt gyümölcs. A magjai általában a kukában landolnak, pedig csodaszép pálma is nevelhető belőle. Olvasóink elárulják, nekik milyen módszerek hozták meg a sikert a datolyapálma magvetésénél.
A datolya- vagy más néven főnixpálma (Phoenix) a Kanári-szigetekről származik, de szinten mediterrán utazás során találkozhatunk vele. Termése frissen a legfinomabb, de hazánkba már aszaltan érkezik. Az aszalás a tartósítást szolgálja, íze egész más, mert így sokkal koncentráltabb a cukortartalma.
Sokan úgy gondolják, hogy az aszalás után a magok elvesztik csírázóképességüket, de ez tévhit. Az aszalt datolya magjából is egyszerűen, hanem is gyorsan nevelhetünk szép növényt.
A csírázási idő kicsit hosszadalmas lehet. Érdemes a magokat a földbeültetés előtt 1-2 napra vízbe áztatni, ez majd meggyorsítja a növény kikelését. A földet folyamatosan tartsuk nedvesen. Meleg és világos helyet válasszunk a kikelt növényeknek. Ha bokrosabb növényt szeretnénk, érdemes több magot is ültetni egymás mellé. A kis növényeket metszéssel serkenthetjük erősebbé és dúsabbá válni.
Nyáron kirakhatjuk az erkélyre vagy a kertbe, fokozatosan szoktatva a tűzőnaphoz. Nem fagytűrő, így a fagyok előtt be kell menekíteni 16-20 fokos helyre, de a lakás melegét is elviseli.
Nézzük mit mondanak az olvasók!
Jóni Árpád: “4 vagy 5 éves, magról ültettem.”
Tokaji Krisztina: “Nálam több is nevelkedik.”
Szőnyi Tamásné Gyöngyi: “Ilyen volt három éve, most kétszer ekkora. Én csak beledugtam a magot egy virág mellé, aztán mikor kihajtott sajnáltam kidobni. Nyáron kint van tűző napon, télen olyan 15 fokon.”
Tóth Tilda: “Régebben rendszeresen csíráztattam vízben, elültettem, ha kb. 25 cm-t elérte visszavágtam, hogy bokrosodjon.”
Ujhelyi Anita: “Édesanyám nevelt. Volt ami kinőtte a lakást, ő állítja jó és kell neki havonta egyszer egy tojássárgája, egy csipet cukor jól elkavarva 2 dl vízzel és felülről öntözve. Lehet bizarr, de ténylegesen nőnek tőle.”
Úry Erzsébet: “Érdemes vetni. “Nekem volt egy kb. 20 éves, de költözéskor meg kellett válnom tőle. A magot csak bedugtam a földbe az anyám muskátlis ládájába, meg is feledkeztem róla. Hónapok múlva bújt ki, mert először a gyökere fejlődik lefelé, amíg eléri a cserép alját. Nagyon igénytelen volt, sajnáltam is megválni tőle, hiszen a gyerekeimmel együtt nőtt fel🙂”
Gyántiné Tauzin Tímea: “Az enyém kb. 8-9 éves, kb 180 cm magas. A szomszédasszonyom minden datolyamagot elültet. Földbe nyomja, locsolgatja 4-5 hónap mire kihajtanak. Tőle kaptam én is.”
Csaláné Boros Etelka: “Tavasszal szeretném átültetni. Úgy hallottam meg kell várni míg 4 levele lesz akkor megmarad.”
Forsterné Hermann Mária: “Magonc korban még szépen megy a szétválasztás. Tavasszal ha kiveszed a cserépből, mosd le a földjét óvatosan. Így könnyen szét tudod választani a töveket egymástól gyökérsérülés nélkül.😊”
Bánovics Józsefné: “Nekem kb 40 éves a datolyám amit még az apu ültetett, nyáron kertben van, télen a pincében. Már többször kellett tarra vágni, mert nem fért el a lakásban.”
Nagyon köszönöm az olvasói tapasztalatokat és fotókat!
Ugye milyen egyszerű? Sok sikert hozzá!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: