Balkonada

5 dolog, amire az utazásaim tanítottak a hosszú élet titkáról

Legutóbb, amikor a kertészkedés és a hosszú élet kapcsolatáról elmélkedtem, sok megerősítő hozzászólást kaptam. Többen állították, hogy a szabadban, tevékenyen eltöltött idő egyértelműen jót tesz az egészségüknek. Utazásaim során igen ritkán találkoztam kertészkedő emberekkel, ennek ellenére sok mindent tapasztaltam, ami szerintem segíthet hosszan megőrizni a mentális és fizikális egészségünket és fiatalságunkat. Össze is szedtem az 5 legfontosabbat.

 

 

Mozgás

A világ számos pontján sokkal fontosabbnak tartják a mozgást, mint mi magyarok. A mozgás a kikapcsolódás, a feltöltődés egyik legjobb módja. Minden szabadban végzett testmozgás segíthet megőrizni egészségünket, akár egy kis gyaloglás vagy kerékpározás is.

Hollandiában és Európa északi országaiban az életmód fontos része a kerékpározás. Biciklire pattanva nem kell a városi dugóban várakozni, minden úti cél sokkal egyszerűbben és olcsóbban elérhető. Először sokkoló volt a pályaudvarokon sorakozó, néha egymásra hányt kerékpárok látványa. El sem tudtam képzelni, hogy találják meg, hogy tudják kiszabadítani az emberek a sajátjukat. Aztán megnyugtattak: gyakran nem is keresik azt, csupán felkapnak egyet, hisz mindegyik szinte ugyanolyan márkájú és minőségű. 

 

 

Amszterdamban külön többszintes parkolóházat is építettek a kerékpároknak. Aki kerékpározik, az többet is gyalogol vagy az autó helyett a környezetkímélőbb tömegközlekedést használja, hogy eljusson a parkolótól a céljáig. Azt is mesélték, hogy Hollandiában érvényes forgalmi engedélyt felmutatva ingyen vehetők igénybe a tömegközlekedési eszközök. Lehet, hogy ez utóbbi csupán városi legenda, de olyan jól hangzik, hogy én el is tudom képzelni a környezettudatos államokról.

A spanyolok a szupermarketek helyett szívesebben vásárolnak kis boltokban, a zöldségesnél, a hentesnél, ahova mindig gyalog mennek. 

Az alpesi országokban a hegyvidéki túrázásokkal és síeléssel tartják karban magukat az emberek. A friss hegyi levegő a szellemi frissesség megőrzéséhez is hozzásegít.

Kínában a parkokban tornázó nyugdíjasok nyűgöztek le. Reggelente, esténként a parkokban, a nagyobb épületek előtti tereken zenére végzik a gyakorlatokat, akár pizsamában is. Van aki a hagyományos thai-chit műveli, míg mások könnyű, apró mozgásokkal frissülnek fel.

 

 

 

A tehetősebb országok sokat áldoznak az egészségnevelésre. Szingapúrban például nem rég megnyílt a világ első terápiás hatású parkja, amit kifejezetten úgy terveztek, hogy csökkentse a nagyvárosi stresszt, és elősegítse az idősödő felnőttek mentális egészségét.

Egészséges táplálkozás 

Utazásaim során sosem hagyom ki a piacokat és szívesen fedezem fel a helyi ízeket, a gasztronómia élvezeteknek is szívesen hódolok. Különösen az ázsiai és a mediterrán konyha áll közel az ízlésemhez, gyorsétterembe külföldön sem tudnának berángatni.

Mediterrán országok többségében az étrend tele van sovány hússal, friss zöldségekkel és olívaolajjal. A finom étkeket gyakran egy jófajta vörösborral kísérik le. Ez nem lerészegedést jelent, csupán a bor jótékony hatásainak élvezetét. Az étkezések során elfogyasztott vörösbor antioxidáns tartalmának köszönhetően segíti a zsírok lebontását, illetve a koleszterin csökkentését. Mindemellett pedig javítja a kedélyállapotot. A zöldségekben, halakban, telítetlen zsírsavakban gazdag étkezés meglátszik a lakosság egészségi állapotán is.

 

 

A mediterrán életvitelben az is tetszik, hogy ritkán járnak gyorsétterembe és előnyben részesítik a hazai alapanyagokat. A lokálisan megtermelt, friss élelmiszerek fogyasztása búcsút int a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. A világ több helyén pl. Ausztráliában és Spanyolországban ez nem divattrend, hanem életmód. 

Régi vágyam, hogy eljussak Japánba megcsodálni a cseresznyevirágzást és felfedezni a japán kultúrát. A japánok is tudhatnak valamit a hosszú élet titkáról, hisz Okinavában, “A halhatatlanok földjén” él a legtöbb – több mint 400 – 100 éven felüli a világon. Itt alacsony kalória tartalmú ételeket esznek, főleg tofut és édesburgonyát, halat, zöldséget, ezért alacsony a rák kockázata. A helyi alapanyagok használata mellett étkezési szokásuk, hogy annyit esznek, amíg 80%-osan érzik telítve magukat.

 

Aktív családi és társasági élet

A szoros családi kötelék, az erős rokoni és baráti kapcsolatok és az aktív társasági életet hozzájárul a hosszú élethez. A közösen szerzett élmények ezt tovább erősítik.

Főleg az olasz kisvárosokban láttam, hogy az idősebb korosztály tagjai is kimozdulnak esténként. Szépen felöltöznek és párjukkal kisétálnak a parkokba. Itt aztán külön vállnak a párok és a két nem képviselői egymással társalognak vagy játszanak.

 

 

 

A mediterrán országok lakói a fiesták, fesztiválok, karneválok mesterei is. Ezek a vidám ünnepségek lehetőséget adnak a gőz kiengedésére és új ismerősök szerzésére is. 

A boldogság-ranglisták élén szinte mindig valamelyik skandináv államot találjuk. A dánok hygge, a svédek lagom , a finnek sisu szóval emlegetett életszemlélete, életstílusa út a boldogsághoz és egyben a hosszú élethez. Ezek a kifejezéseket lefordítani képtelenség, ezeket érezni kell. Lényegében barátságosságot, otthonosságot, meghittséget, illetve ilyen hangulatú társas együttlétet jelentenek. Hygge az is amikor a család együtt ül a karácsonyi vacsoraasztalnál, és mindenki örül, hogy látja a másikat és az is, amikor az ember néhány baráttal beül egy kávézóba vagy sörözőbe cseverészni,  nevetgélni egy kicsit. Érdemes lenne eltanulni tőlük.

 

A pénz igenis számít

A pénz nem minden. Egészséget, szeretetet, családot, barátságot és még sok minden mást nem lehet pénzért venni. De azért ne legyünk álszentek, a tartalmas hosszú élethez igenis elengedhetetlen. A pénz lehetőséget biztosít az egészségesebb táplálkozásra és a betegségek megelőzésében is fontos szerepe van. Az afrikai alultápláltság belépő a rövid élethez, ezzel szemben pénzzel csökkenthetők az egészségügyi kockázatok.

Olyan országokban, ahol pénz van, mint például Svájcban, világszínvonalú az egészségbiztosítás és egészségügyi ellátás. A kiemelkedő fizetések, az erős szociális háló jó pár évvel megtoldja az életet. Sokat költenek a krónikus időskori betegségek megelőzésére, de hosszú távon ez megtérül.

Az apró, de tehetős országok (pl. Luxemburg, Monaco) magas átlag életkorának a titka is erős gazdasággal és kimagaslóan jó egészségügyi rendszerrel magyarázható.

Azt tapasztaltam, hogy nem is tehetősebb emberekre jellemző a mértéktelen alkohol fogyasztás és dohányzás, sőt éppen ők akik ebben is a minőség mellett teszik le a voksukat.

 

No stressz

Korunk népbetegsége, a stressz a a legnagyobb ellenségünk. Rohanó életvitelünk, a túlzott elvárások, az elviselhetetlen megterhelések által kiváltott testi-lelki reakció rengeteg baj forrása és akár halálhoz is vezethet.

Bár nem épp ezért találták ki, de szerintem a szieszta is nagyon jó stressz ellen. Több dél-európai országban, sőt Japánban is a nap legmelegebb időszakában lehúzzák a rolót, s pihennek egy keveset. Sokan úgy tartják, hogy ez lustaság, felesleges hiszti, de a munkaadók egyre inkább felismerik jelentőségét. A forróság ugyanis megterheli a szervezetet, tompulnak a reflexek, lanyhul a figyelem, gyakoribbak a rosszullétek és a közúti balesetek is. Az Egyesült Államokban is egyre több munkahelyen alvótermek várják a dolgozókat.

Sokkal egyszerűbb azokban az országokban stresszmentesen élni, ahol az emberek nem hajhásszák a pénzt. Egyes kultúrákban a pénznek nem tulajdonítanak akkora jelentőséget, mint nálunk. Máshol pedig a 8 órai munkával keresett pénz is biztosítani tudja a család tisztességes megélhetését.


Kár lenne tagadni, hogy szeretem az életet. Mindennapi apró örömeivel és bosszúságaival együtt. Naponta igyekszem legalább egy apró lépést tenni, hogy az idő múlásával ne közelebb, hanem egyre távolabb kerüljön a földi pályafutásom utolsó napja. Azt hiszem jó úton haladok. Már elég bölcs (értsd idős) vagyok ahhoz, hogy a minőséget nagyobbra tartsam a mennyiségnél. Megtanultam, hogy ne legyenek túlzott elvárásaim, ezzel együtt a napi stressz egy részétől is elbúcsúztam. Képes vagyok mások hibáiból tanulni és a jó példákat igyekszem a saját életemben is alkalmazni, bízva hogy így egy kicsivel tovább élhetek.

A cikk megjelenését a Generali támogatta. Köszönöm a megkeresést és az együttműködést!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Mia Riesenberger says:

    Érdekes, hogy mennyire más minden kultúra. Én a parkban szoktam látni sakkozó időseket, ami mindig megmosolyogtat. Stresszmentesen élni manapság szinte lehetetlen. Én gyógyteákkal próbálok tenni ellene. Most ezt próbáltam ki. https://havasilotuszbetet.hu/termek/hundred-beauty-tea/?v=35b5282113b8


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!