Ennyit használ a vakondriasztó a kertben

Vakond a kertben. Örök probléma. Évszaktól függetlenül előbb-utóbb minden kertben megjelenik a kis földtúró és hatalmas földkupacokkal a maga ízlésére formálja a szépen gondozott kertet, gyepet. De mennyire hatásosak a vakondriasztó okos kütyűk vagy vakondűző csodaszerek? A szakember elárulja!

Vajon milyen eredményre kell számítani, amikor a vakondriasztó kütyük, élve fogók és szagot árasztó tabletták kipróbálása után végső  elhatározásként még utolsó reményként kipróbálod  a ricinusos vakondűző  módszert?

Persze, vannak akik elsőre megértik a módszer lényegét, de valljuk be édes mindannyian az azonnali eredményekre áhítozunk és a probléma megszűnésére nem óhajtunk várakozni .

Pedig itt van a kutya elásva … akarom mondani a vakond elásva. Ugyanis ha nem védekezünk vakondtúrások első megjelenésekor, hát bizony rákap a kert ízvilágára a kis földtúró és bizonyos észérvekre nem hallgatva járatait egyre szélesítve keresztül kasul fúrja az egész kert alját.

Amennyiben a küzdelem eredménye, hogy valamiképp vakondmentessé tesszük a kertet, akkor is a járatok ottmaradnak a föld alatt, amit  bérleti szerződés hiányában is bármikor egy másik vakond vagy vakondcsalád azonnal elfoglalhat. És a történet kezdődik elölről.

Az elhanyagolt területekről, legyen az jó szomszéd vagy az utcai  közterület, mindig nagy eséllyel érkezik utánpótlás, amikor a járatok megvannak építve a  kert  felé. A gondozás mértéke  nyilvánvalóan vonzza a kis  betolakodókat, hiszen az öntözött területeken  a talajélet is  számottevő, ami miatt indokoltnak vélik a hívatlan  kertlátogatást.

Ennek elkerülése végett javasolom Defenders vakondtávoltartó granulátum rendszeres használatát (három havonta), hogy a kertbetörő jó  szaglószervét  kihasználva eltántorítsuk a kert birtokba vételétől.

A pellet tápanyag kiszórásától számítva három hétnek kell elmúlnia, hogy a Horto Bio a megfelelő hatást  ki tudja  fejteni, mert a talajba bemosódás a füvön keresztül nem történik meg egyik napról  a másikra.

Tehát, ettől számítva lehet majd elvárni a kert védettségét is. Vannak, akik cáfolják a hatásosságát és több fórumon ennek ellenkezőjéről számolnak be. El is csodálkozom sokszor ezen tapasztalatokon, mert az általunk tanácsolt nagy négyzetméteres (1000- 1600) kertek  védettsége esetében pedig  jól működik a környezettudatos védelem. Akkor hol lehet a baj?

Arra gondolok első körben, hogy a kertek felmérésével van a gond és az egy négyzetméterre jutó tápanyag kiszórás sokkal kevesebb, mint amit javasolok (200 m2 –re  szórunk ki egy 25 kg-os  zsákot), vagyis kevesebb hatóanyag jut ki a kertre. A másik dolog, amire gondolok, hogy a kellően széttúrt és több hónapon át tartó probléma megszűnését egyik napról a másikra egy tápanyagtól várja el a kertészkedő. Ebben az esetben biztos a kudarc, mert a Horto biot ilyenkor támogatni kell ‘’azonnal”  ható ricinus készítményfajtákkal (STV defenders, Biofume  füstpatron). Ilyenkor napokig eltarthat a harc az önkéntes földtúró  ellen, amire sikerül megértetni vele, hogy nem kívánt vendég a továbbiakban.

Bizonyára  van másik  vegyszermentes módszer is ami eredményes, de én azt nem ismerem és azt nem is tudom ajánlani. Ezért akik ezt a módszert akarják felhasználni a kertjük védelmére, készüljenek fel arra, hogy a kertjükben bármikor megjelenhet a vakondtúrás, de csak a szélén. A tapasztalat az, hogy befúrás megtörténhet, de nem megy beljebb a vakond, mint másfél méter a füves részen. Legtöbb esetben nem is kell reagálni erre a történésre, mert itt a történetnek vége is van.

Gondolom, ezt vakondja válogatja, mert Szabó – Jilek Ádám, az egyik elégedett vásárlónk azt mondja, hogy ilyenkor ő mindig kitisztítja a vakond járatot, hogy huzatoljon őkelmének a közlekedő szakasz. Amit másnapra legtöbbször a fekete bundás állatka újra betöm. Majd  ezt  a játékot  néhány nap eljátsszák és végül a vakond feladja a hadakozást és békén hagyja a területet, ami rendszeresen le is van kezelve Horto  Bio tápanyaggal.

Mások arra esküsznek, hogy minden harmadik héten fűnyírás után egy minimális mennyiséget kiszórnak a területre és nekik ez bevált módszer, mert a gyep is szép és vakond sincs a kertjükben.

Én pedig úgy védem a területeket, hogy a betöréssel fenyegetett kertrészre mindig szórok STV Defedrenst is minden harmadik hónapban a Horto Bio mellé.

Nos,  azt tudom mondani, hogy a vakondháló helyes letelepítése nagyon sok helyre nem megoldás több ok miatt (az egyik pl . az anyagiak…) és akkor is meg kell tudnunk védeni az értékeinket. Nekünk a közvetlen környezetünk egy mesterséges esztétikum, a vakondnak meg saját életterület. Meg tudjuk oldani úgy, hogy mindketten elférjünk itt a földön békességben.

Ha akarjuk.

Tarts velem te is kedves olvasóm és használd a környezettudatos módszert a te kertedben is!

Molnár Gábor Éva, a füvesasszony

Nagyon köszönjük Évának a hasznos tanácsokat!

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Vakontúrás télen? – itt a megoldás

🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug

🌷 A füvesasszony, aki előtt nincs lehetetlen, ha fűről van szó

🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez

🌷 Így lesz egész évben szép füved

🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás

🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése

Címkék:

Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »