Klímaváltozás, globális felmelegedés. Egyre gyakrabban hallott kifejezések. Ennek már fele sem tréfa. Negatív következményeit szinte minden nap megtapasztaljuk a saját bőrünkön. Az élet egyre több területén kell megtapasztalnunk, hogy már semmi sem a régi.
Vadady Márai olvasónk írása következik arról, hogy alkalmazkodik virágaival a megváltozott körülményekhez.
“Budainé Széles Zsuzsannának és a többieknek, akik furcsállják, hogy az utóbbi néhány évben nem olyan szépek az egynyári virágaik, mint régebben.
A minap hallottam a rádióban, hogy míg a 70-es években átlagosan 10 nap volt, ami nyáron melegebb volt 30 foknál, ez IDÉN eddig 40 NAP volt!!!
Alig volt felhős, esős időszak, folyamatosan szép az idő áprilistól!
Alkalmazkodnunk kell ehhez, akár a virágainkkal is.
Pl. olyan növényeket is érdemes a többi közé ültetni, ami a laza lombjával fölé nyúlik a többinek és picit árnyékolja azok leveleit a folyamatosan melegítő napsugarak elől.
Tavaly az összes páfránylevél megperzselődött, mert teljesen vissza volt vágva a fölé nyúló leander és a plumbágó is a páfrány mellett volt. Idén megnőttek a leander ágai és a plumbágót úgy raktam, hogy a déli nap annak ágain keresztül érje a páfrányokat: gyönyörű zöldek maradtak a déli, perzselő napsütés ellenére.
Most ilyenek:
A lilaakác lombját is igény szerint hagyom nőni: ha észreveszem, hogy a perzselés ellen kell védeni az alatta levőket, akkor hagyom az indákat, ha kevésnek bizonyul így a napfény nekik, akkor csattog a metszőolló.
Sok virágnak idén nem csak a forróság, hanem a gombásodás is betett. Védekezni kell ellene. (Amistarral befújtam a petúniákat, majd a maradékot ráöntöttem a földjére.)
A forróságban sokat locsoltunk, kezdetben gyorsan nőtt mindennek a lombja, ennek következtében a legtöbb növényünk vashiányos lett: vaskeláttal kell párszor beöntözni ezeket!
Korán jött a nyár, olyan is betetvesedett, ami nem szokott: kellett irtani a tetveket is.
Valóban vannak növények amik eleve betegen érkeznek a kereskedőkhöz, pl. vagy 3 éve ilyen voltak a vinkák egyes színei. Profi kertészek mesélték, hogy bármivel permeteztek, nem használt. Bevizsgáltatták laboratóriumban, ott azt mondták, hogy ezeket a színeket ki kell szedni az ágyásokból és más növényt ültetni a helyükbe, nincs orvosság erre a gombásodásra.
A kertészetekben darált mohában (tőzegnek becézik…) szaporítják, növesztik, árulják az egynyáriakat (és minden mást is), ami ha kiszárad, nehéz újra teljesen átvizezni, vagy éppen túl vizesen marad a közeg a rendszeres locsolástól. Ebben is károsodik a növény gyökérzete, ezért én mindent jó minőségű virágföldbe ültetek a hazahozatal után.
Most tarol a muskátliszörny, a gyapottok bagolylepke: az összes bimbót lecsipkedem, pár hét múlva vége az inváziónak, addig sem szaporodnak az én muskátlim bimbóiban. Amikor már nem petéznek, meghagyom a bimbókat és virágba fog borulni az egész, talán karácsonyig is.
Vannak növények, amiket folyamatosan csipkedni kell, vagy éppen radikálisan visszavágni, vagy egy hónapja vágtam tarra a petúniákat, kaptak gombaölőt, vasat és Volldüngert: láthatóan kicsattannak az egészségtől és most kezdődik a virágba borulásuk.
Vannak, amiket cserélni kell: kidobtam a gumós begóniákat, a helyükre krizantémokat vettem, de a kutyatej és a borostyán-körítés maradt. Középre a saját szaporítású, zöld levelű zöldikét ültettem, ez szép fűszerű lombot növeszt majd és télre becserepezem, hogy megmaradjon.
Tudomásul kell venni, hogy a kertészkedés a folyamatos változásról és alkalmazkodásról szól, aki nem leleményes, az csak a kudarcot fogja érzékelni az egészből.
Használni kell a józan paraszti észt és a megfelelő hozzávalókat. Tanácsot meg lehet hozzá itt is kapni.
Tudom, hogy ezek a nagyvirágú holland krizantémok nem sokáig virágoznak, talán meg sem maradnak a télen, de ezek voltak a legszebbek a Virágpiacon. Mondjuk a rózsaszínt megpróbálom kiteleltetni. Ha levirágoztak, jön majd a téli/tavaszi beültetés csarabokkal, hagymásokkal.”
Nagyon köszönjük Marikának a hasznos írást!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!