A mediterrán származású leandert időnként meg kell metszeni, hogy megfiatalítsuk és dúsabb, formásabb növényünk legyen. Megoszlanak a vélemények, hogy a tavaszi vagy az őszi időpont a megfelelő az ágak levágására. Bevált praktikákat hoztam, hogy megkönnyítsen a döntést.
A növények többségét tavasszal célszerű metszeni, a leandernél kicsit más a helyzet.
A leander visszavágása lehet erőteljes a fiatalítás vagy súlyos esetben kártevő-mentesítés érdekében vagy gyengébb a korona átalakítása, formálása érdekében.
Magról nevelt kis növénynél már az elején döntsük el, hogy fát vagy bokrok szeretnénk nevelni és ennek megfelelően alacsonyabban vagy magasabban vágjuk vissza. A visszavágás helyén fog majd három felé elágazni. Fává nevelésnél arra vigyázni kell, hogy a törzs elég vastag legyen ahhoz, hogy elbírja majd a koronát.
A leandert nem kell minden évben metszeni, az új hajtásokhoz évekig nem kell nyúlni.
Tavaszi metszésnél a virágzás eltolódásával kell számolni, túl erős metszésnél akár el is maradhat. Ez ilyen érdemesebb inkább kora ősszel végezni. Tavaszi átültetésnél érdemes a gyökerekből visszavágni, ezzel a növény méretét is kordában tarthatjuk.
A drasztikus visszavágást kora őszre érdemes időzíteni. Ha augusztusban vagy a szeptember elején teljesen visszametsszük, a fagyokig még van ideje megerősödni. Túl késői őszi metszéssel az kockáztatják, hogy télen kihajt és a teleltető helyiségben gyenge, beteges hajtásokat nevel.
Jó megoldás, ha csak az ágak egy részét vágjuk le. Így a megmaradt ágakon korán lesz virág, a visszavágottakon pedig nyár végére vagy a következő évben. A következő évben pedig csak az előző évben megmaradtakat vágjuk le.
Az őszi metszés előnye továbbá, hogy kisebb teleltető helyre van szükség.
A levágott ágakból a hajtásokat meg is lehet gyökereztetni. Egy befőttes üveg vízbe, egy csokor hajtást tegyünk. Nylon tasakkal letakarva kb. két hét alatt meggyökeresedik. Ha elég erősek a gyökerek, ültethetjük is a cserépbe.
Az őszi levágás után nem szabad sajnálni a növényt és semmiképp nem szabad tápozni. Az csak gyors növekedéshez vezetne, ami a teleltetés előtt csak gyenge ágakat eredményezne, amik sérülékenyek.
Pribelszki Mária olvasónk, akinek még a kerítése is leanderből van a metszéssel kapcsolatos tapasztalatait is megosztja velünk.
“Miután Jucó meglátta az éppen 2,5-3 méteres leander dzsungelemet a sövényben megkérdezte, hogyan rakodok be. Elmeséltem Neki, hogy amikor majd bepakolok, akkor szedem szét a sövényt és vágom meg a növényeimet berakodás előtt, ugyanis a jelenlegi állapotukban nem fognak beférni:-))).
Ennek örömére megkért, hogy adjak metszési tanácsokat a csoportban, így most megteszem. Hozzá kell tennem azonban, hogy ennek a 2 fajtámnak a Papa Gambettának, és a Barcelonának csak a tarra vágás jön be, ezért itt most a 2/3-os metszésről nem beszélek.
8 éves Papa Gambetta és Barcelona leanderem megújításának története képekben elbeszélve. Már fel voltak nagyon kopaszodva, csak a tetején voltak virágok, belül az ágak már nagyon magasan kopaszok voltak mindkét bokornál. Így a következő évben már kevesebb virágot hoztak volna. Bevinni sem volt már egyszerű a teleltetőbe, nem volt elég, ha összekötöttem az ágaikat. Ezek a fajták nem szeretik a 2/3-os metszést, vagy tarra vagy sehogy:-)
Előtte, utána fotók időrendben.
Barcelona – 2015. 07. 23.
Barcelona tarra vágása – 2016. 08. 20.
Barcelona – 2018. 07. 23.
Papa Gambetta – 2016. 07. 23.
Papa Gambetta – 2017. 07. 23.
Papa Gambetta – 2018. 07. 23.
Még ilyet soha nem csináltam a 10 év alatt, hogy behordás előtt – október vége – november eleje, az időjárástól függően – fogok metszeni mindent. Mégpedig úgy, hogy akkor fogom szétszedni a sövényt és egyenként fogom metszeni a növényeket, ahogy szükségük van alakításra, fazonírozásra, esetleges tarra vágásra, vagy 2/3-os metszésre. Ugyanis ez a 4 napos eső olyan mértékben meghúzta a növényeimet felfelé, hogy egyik másik 2,5-3 méter magasságot is elérte. Ha nem akarom jövőre létrától nézegetni a virágaimat, akkor meg kell tennem ezt a lépést.
Ezt csak azért írtam le, hogy nem lehet sémákban gondolkodni. Nem lehet minden leanderre ráhúzni az egységes metszést, mert minden fajta leander mást kíván, és a növények állapota, helyi sajátossága is mást kíván. Kvázi, Mindenki azt csinál amit akar:-))) Öntörvényűek a leanderek, ezt is imádom bennük.”
Nagyon köszönjük a tanácsokat Marikának!
Még egy tipp: A levágott ágakból érdemes dugványozni is, hogy jövőre legyenek kis növényeink.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!