A napos erkélyek tulajdonosai tobzódhatnak leginkább balkonnövényekben, de azoknak sem kell csüggedniük, akik erkélyére csak ritkán vagy egyáltalán nem süt a nap. Vannak növények, amelyek kifejezetten a félárnyékos helyeket kedvelik, a napos balkonon kiégnek. A legelterjedtebb és legtöbb sikerélménnyel kecsegtető félárnyékos helyet kedvelő balkonnövényeket gyűjtöttem egy csokorba.
Hortenzia: májsutól júliusig ontja rózsaszín, piros, kék vagy fehér, hatalmas virágait, nagy cserepet vagy virágládát válasszunk részére és rendszeresen öntözzük, de ne álljon alatta a víz. Világos vagy sötét helyen, 2-8 fokon teleltessük.
Cserjés margitvirág: dézsába ültetve különös nyári hangulatot varázsol a balkonra. Júniustól szeptemberig hozza fehér, sárga vagy rózsaszín virágait. Közepes vízigényű, az elnyílt virágokat le kell szedni.
Bakopa (hópehelyvirág): szívóssága és hosszan tartó virágzása miatt kedvelt balkonnövény. Április és október között apró, csillag alakú fehér, rózsaszín, lilás vagy kék virágokkal díszít. Magassága 15-25 cm, de a hajtásai akár 100 cm hosszúra is nőhetnek.
Muskátli: álló, futó és félfutó fajtái is megélnek a félárnyékos balkonon, bár kisebb virághozamra számíthatunk, mint a mindig napos erkélyen. Az angol muskátli a nagy forróságban egy kis lélegzetvételnyi szünetet tart, nem kell megijedni, ha egy rövid ideig alábbhagy a virágzással.
Mindignyíló begónia: a fehér, rózsaszín, piros, kék színű virágok a szelet is jól tűrik. Rendszeres öntözést kíván, de a pangó víztől óvjuk.
Gumós begónia: sokszirmú virágai fehér, sárga, rózsaszín és piros színekben lelhetők fel. Szélvédett helyre ültetve, folyamatosan locsolva magas díszítő értékkel rendelkezik. Csüngő változata is létezik, aminek hajtásai akár a 60 cm-t is elérhetik.
Kisvirágú futó petúnia: apró virágai fehér, sárga, rózsaszín, piros, kék vagy lila színekben pompáznak egész nyáron. A kertészetekben gyakran találunk különböző színekből álló összeültetéseket. Közepes vízigényű, még a szelet is elviseli.
Díszcsalán: díszes rajzolatú, különböző színű levelei teszik igazán vonzóvá. Kék színű virága jelentéktelen.
Nebáncsvirág (pistike): a változatos színskálájú nebáncsvirág májustól szeptemberig dúsan virágzik. Gyakori öntözést és tápoldatozást igényel.
Csüngő lobélia: kék, fehér, lila és bíbor színekben nyíló virágai vékony hajtásokon sűrűn lógnak.
Verbéna: a fehér, a kék, a barackszín, a rózsaszín, a piros, a kék és a lila különböző árnyalataiban virító növény 10-20 cm magasra nő, de csüngő hajtásokat nevel. Az ernyős virágoknak májustól októberig örvendhetünk.
Fukszia: piros, rózsaszín, lila, ibolyás kék virágai gyakran kétszínűek. Csüngő fajtái díszes ámpolna növények. Nebáncsvirággal, borostyánnal vagy begóniával harmonikus kompozíciót alkot.
🌷 Napsütötte burjánzás a hetediken
🌷 Kertté varázsolt terasz a negyediken
🌷 Titkos oázis a budai erkélyen
🌷 Mediterrán álomkert Békásmegyeren
🌷 A férfi, akiben virágok tartják a lelket
🌷 Több száz egzotikus növény egy magyar kertben
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!