Balkonada

Cuki virágos videónak tűnt, a fotóim bánták

Újabb tanmese következik, mert az ember holtig tanul. Elkeseredett olvasótól érkezett egy segítségkérő levél. Arra kért, segítsem elővarázsolni az internetezés közben eltűnt fotóit. Semmi különöset nem tett. Csupán egy cuki virágos videónak tűnő képre kattintott rá. Aztán az összes fotója eltűnt a számítógépéről… 

 

kibertámadás

 

Mit lehet ilyenkor mondani? Pár egyszerű, vigasztaló frázison túl semmi nem jutott eszembe. Arra rengeteg ötletem volt, hogy előzhette volna meg a bajt, de igazi megoldás nem jutott eszembe. Eső után köpönyeg… 

Bár Évának, a pórul járt olvasónak nem tudok segíteni, okulásként leírom történetét. Bízom benne, hogy a tanulságos esetet olvasva páran előrelátóbbak lesznek és átgondolják mire kattintanak a jövőben.

Éva pár éve még csak ámulattal nézte a misztikus kütyükkel bűvészkedő unokákat. Neki csak egy “régi vágású” mobilja volt, a butább fajtából. Amire kellett, arra teljesen megfelelt. Fel tudta hívni a gyerekeket, tudta, hogy bármikor elérhetik, sőt a boldog pillanatokat is megörökíthette egy gombnyomással.

Aztán egyre jobban érezte, hogy ez nem mehet így tovább. Az unokák nem szerettek sokat időzni nála, hiányzott az internet.

A gyerekektől kapott régi, de még használható notebookon világháló hiányában csak unalmas játékokkal lehetett játszani.

A szomszéd Marika is folyton áradozott, hogy milyen hasznos tippeket olvasott, milyen csodás fotókat látott az interneten. Talált egy isteni új süti receptet is és már azzal várja a hétvégén a gyerekeket.

Szerencsére a művelődési házban épp indítottak egy internetes tanfolyamot kezdőknek. Nem volt kérdés, hogy minden ellenérzése dacára elmegy és megismeri ezt a mumust.

Hamar rákapott az internet ízére. Élvezte, hogy egyre jobban kitárul előtte a világ.

Elő is fizetett az internetre és azóta is rendszeresen szörfözget. A legnagyobb közösségi oldalon sok rég nem látott cimborára bukkant és tematikus csoportokba beregisztrálva rengeteg új ismerősre tett szert. Azóta valahogy az unokák is gyakrabban jönnek és hosszabb ideig időznek a nagyinál.

De hát az élet időnként tartogat meglepetéseket. Jön egy fejbe kólintás, derült égből a villámcsapás.

Az ember hajlamos arra, hogy a nagy kánaánban megfeledkezzen a veszélyekről. Örül a jónak, a szépnek, a könnyen, azonnal elérhetőnek. Eszébe sem jut, hogy ebben a rózsaszínre (kékre!) festett világban vannak ügyeskedő, gonosztevő, mások hiszékenységével és jóakaratával visszaélő emberek is. Már pedig ha mindenki ott van az interneten, akkor ők sem maradhatnak ki.

Az internetes tanfolyamon felhívták a figyelmüket arra, hogy ne adják meg idegeneknek az adataikat. Tudta, ha a banktól érkezik egy levél adategyeztetés címén, akkor az egy átverés és nem szabad megadnia a bankszámla és a bankkártya számát és pin kódokat sem.

Azt viszont senki nem mondta el Évának, hogy ha a szomszéd Juliska tesz fel egy videót (vagy legalább is úgy tűnik, hogy Ő tette fel!) és még meg is jelölte Őt a videóban, az is lehet átverés.

Persze ezért nem a Juliskát kell hibáztatni, ez is egy rosszindulatú hekker (számítógép szakértője és egyben kalóza, aki képes betörni a hálózatba, illetve mások számítógépébe) “ügyeskedése”. Elég egy ilyen megtévesztő, adathalász linkre kattintani és már is ellophatják az adatainkat vagy bekaphatunk egy vírust. 

Évának nem volt szerencséje.

Ahelyett, hogy a Juliska virágos kertjének szépségeiben gyönyörködhetet volna, az egyetlen kattintásával kibertámadás (számítógépek és számítógépes rendszerek segítségével elkövetett bűncselekmény) áldozata lett.

A végzetes mozdulattal a számítógépére telepített egy vírust, ami aktiválta magát és “befalta” a számítógépen tárolt fotókat.

Szépen sorban.

Egytől egyig.

Eltűntek az előző évi nyaralás képei, az unokákról készített fotók és a kertről készített virágos fényképeknek is búcsút kellett inteni…

Sajnos nincs hepiend. 🙁

A történetet Éva hozzájárulásával tettem közzé. Egyáltalán nem azzal a szándékkal, hogy bárkit is lebeszéljek az internetezésről. Sőt! Az internet mindennapjaink fontos része, rengeteg előnnyel és időnként némi negatívummal.

Internetezni kell!

Csupán alaposan meg kell gondolni, hogy mikor mire kattintunk.

Megéri óvatosnak lenni és előregondolkodni.

A megelőzés sokkal kifizetődőbb, mint az utólagos sopánkodás.

 

A történet megjelenését a Generali támogatta. Köszönöm a megkeresést és az együttműködést!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!