Nincsenek egyszerű helyzetben a környezettudatosság híve. Aki kemikáliamentes gyümölcsökre, zöldségekre vágyik, vagy megveszi méregdrágán a biotermékeket vagy megtermeli magának. Ez utóbbi szintén nem olcsó mulatság, mert a klímaváltozás egyre több a kártevőt is hozott magával. Olvasóink bevált praktikái olcsó és egyszerű alternatívát kínálnak.
Kindris Brigitta a kenőszappanra esküszik. “Én már használtam idén kedvenc szerem a káliszappant (kenőszappant). Nekem kenőcsállagú zacskós kenőszappanom (káliszappanom) van, amit akár festékboltban is be lehet szerezni néhány száz forintért. Ebből két evőkanálnyit hagytam oldódni 2-3 dl vízben, majd ezt hígítottam két literre. Ezzel jó alaposan lemosásszerűen fújtam le jelen esetben egy citrust ami pajzstetves (cserepes növényeknél a cserepet le szoktam fóliázni ilyenkor). Ezt száradás után újra megismételtem. Érdemes egy-két hét múlva ismételni a teljes siker érdekében. Ha nagyon sok a kártevő a cserepes növényen, akkor előtte le szoktam zuhany alatt mosni. A káliszappanos permetet atka, levéltetű, pajzstetvek, liszteske (főleg pete), amerikai lepkekabóca lárvái és fiatal egyedei ellen használtam sikeresen.”
Sinka Erikának az élesztős lötyi vált be. “Öt literes vizes flakonban feloldok egy kocka élesztőt, állni hagyom (1 óra elég). Ez az alaplé, ezt kell majd tovább hígítani. Ezt hagyhatod a kamrában, bárhol. Ne a kertben, ne érje napfény, és jól zárható legyem, mert büdös! Amikor locsolni szeretnél, akkor öt literes locsolókannába öntsél kb. egy dl-t ebből az alapléből, a többi rész víz. Én hetente, vagy kéthetente locsolok vele. Érdemes úgy használni (de ez minden tápozásra érvényes), hogy ne a teljesen kiszáradt földre locsold, hanem előtte való napokban jó rendesen meglocsolni, és amikor ezzel a lötyivel locsolod, akkor már a friss, vizes földet locsolod. Így nem folyik ki alatta a felesleg, mert azért az vétek lenne. Hallottam már, hogy ezt permetezik is én még nem próbáltam. Érdekesség: Ezt a “receptet” egy kínai nő adta át nekem, az orchideákra javasolta. Minden szebb, egészségesebb tőle, hamar látszik a hatása.”
Vadady Mária szintén az élesztős szer mellett kardoskodik. “Az élesztő az összetételénél fogva nagyon jó általános kondicionáló a növényeknek. Semmi cukor, meg 38 fok, meg gombára permetezés, ez mind humbug. Egy bögre vízben fel kell oldani 5 dkg élesztőt (1 kockányi) és ezt bekeverni 5 liter vízbe, ezzel locsolni rendszeresen a növényeket úgy, hogy 2-3 decinyit öntünk 10 l vízhez. Úgy használjuk mint a tápokat. Nézzétek meg az összetevőit, mennyi foszfor és kálium van benne. Ki van próbálva a paradicsomra és minden kerti, szobai növényre. Semmiben sincs annyi kálium, mint amennyi az élesztőben, ami a virágzást segíti.”
Nagyon köszönöm az olvasói praktikákat!
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Így lesz újra szép és gyepmentes a térkő
🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug
🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez
🌷 Így lesz egész évben szép füved
🌷 Így lesz életerős a kert a természet erejével
🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: