A hobbi kertészek az évek múlásával egyre bátrabban választanak növényeket. Az egynyári és évelő növényeken túllépnek és benépesedik a kert mediterrán növényekkel (murvafürt, leander, szerelemvirág, stb) és déli gyümölcsökkel (citrom, narancs, füge,stb). A kivi ugyan nem déli gyümölcs, de nálunk is megterem, minden évszakban nyújt valami örömöt, érdemes vele bővíteni a kerti repertoárt.
Mona Myrthyra a Facebookon osztotta meg többéves kivi gondozási tapasztalatait, amit most itt a blogban közkincsé teszek, remélve, hogy egyre többen kedvet kapnak a Dél-Kínában őshonos gyümölcs termesztéséhez.
“Szeretném a figyelmetekbe ajánlani a kivit, nektek akik csak a boltok pultjáról ismeritek, de van kertetek. 🙂
Hamarosan virágozni fog nálam a kivi és eszembe jutott, hogy egész éven át mennyi örömet okoz ez a csodálatos igénytelen és bőtermő növény.
Tavasszal gyönyörű illatos virágai mindig elbűvölnek, nyáron hosszan elfutó szárán lévő nagy levelei alatt árnyékban lehet pihenni, késő ősszel rekord mennyiségű terméssel ajándékoz meg minket, amit télen hónapokon keresztül lehet fogyasztani.
A kivi nem déligyümölcs és mivel a növény jól viseli a fagyokat, ezért szeretnélek benneteket biztatni, hogy ültessetek bátran a kertetekbe. Nálam kb. 5 méter hosszan futott el, és ősszel a termés 30 kg volt tavaly előtt. Tavaly sajnos virágzáskor jöttek a fagyok, ezért nem termett.
A növénnyel szinte semmit sem kell foglalkozni, mindössze a metszésére kell egy kicsit ügyelni és a termést még a fagyok előtt kell leszedni. A kivi utánérő, ezért, ha meleg helyre tesszük, akkor hamarosan beérik, ha hűvösebb helyre, akkor lassabban, így akár még karácsonykor és januárban is fogyasztható.
Néhány tanács a gondozásához:
- fontos a fajta választás, a terméshez önporzó fajtát vagy kétivarúból kettőt, fiú (porzós) és lány (termő) tövet is kell venni, az önporzónak kisebb és kevésbé finom a termese, nekem 2 növényem van, egy porzó és egy termő és a kerttel együtt vettük, tehát idősebb növények már,
- évente 1-2 métert is növekszik, elég nehéz kordában tartani, de nem lehetetlen, mi kötözéssel próbáljuk,
- a metszéssel vigyázni kell, mert az idei 1 méteres új hajtásokon fog jövőre teremni, ha levágja az ember, akkor nem lesz termés, ezért faként szerint elég nagy kihívás lenne kialakítani
- magról, dugványról és csemete vásárlásával szaporítható, boltban vásárolt növény magjáról is kihajt, de azt be kell oltani, dugvány nálam kihajtott mikor jelölőbotnak használtam,
- télen érdemes takarással védeni a mínusz 10 foknál hidegebb napokon.”
Remélem páratoknak meghoztam a kedvét, és belekezd a kivi termesztésébe. :)”
Nagyon köszönöm Monának a hasznos tanácsokat!
A kivi azon gyümölcsök egyike, aminek termesztésével az erkélyen is sikerrel járhatunk.
Ezeket a gyümölcsöket dézsában is nevelheted
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Szia! Nagyon hasznos volt a cikk.Eddig minden összel levágtuk az új hajtásokat,valószínüleg ezért nen termett.Használsz valami speciális tápoldatot vagy trágyát? Milyen földben van a növény? /homokos,agyagos…/
Válaszodat köszönöm:Anna