Balkonada

Így válassz balkonnövényeket

Az élő zöld utáni vágyunkkal sokszínű növénypompát teremthetünk magunk köré és virágtengerré változtathatjuk a pár négyzetméteres erkélyt is. A balkonzöldítés egyszerűbb, mint gondolnád. Nézzük az őszig tartó virágözönhöz vezető út két fontos lépését, hogy elégedetten élvezhesd a lemenő nap sugarait, a hajnali madárcsicsergést vagy épp a gőzölgő kávé zamatát!

 

 

Balkonnövény választás

A balkonon a hely korlátozott, de gazdagon virágzó cserepes és dézsás növényekkel az erkély valóságos édenné válhat. Az erkély tavasszal és nyáron mutatja bombaformáját, de megfelelő növényválasztással minden évszakhoz találhatunk szépségeket.

A balkonládák beültetésének ideális időpontja május közepe. Bár a kertészetek már jóval előbb árulják a növényeket, egyes növények fagyérzékenyek lehetnek, így kiültetéssel érdemes megvárni a fagyosszenteket (május 12-14). Fagyérzékeny növényt csak akkor vegyél, ha a téli vegetációs időszakban fagymentes helyen tudod tárolni, azaz teleltetni.

A növény külső adottságainál (szín, habitus, stb) fontosabb a balkon mérete, fekvése, adottsága és a vásárolni kívánt növények igényei. Semmiképp ne vásárolj vízigényes növényeket, ha tudod, hogy nyáron hosszabb időre elutaztok és nem lesz, aki gondoskodjon róluk.

Az erkélyen sem kell lemondani az illatokról sem. Sok balkonon is nevelhető illatos növényt találunk és akár egy fűszertornyot is készíthetünk.

Javaslom, hogy kertészetből vagy virágboltból szerezd be a növényeket, mert azon túl, hogy itt szakértelemmel gondozott, egészséges növényeket találsz, gondozási tanácsot is kérhetsz.

 

 

Milyen fekvésű erkélyre milyen növények kerülhetnek?

Déli fekvés: napos, meleg, a tűző déli nap miatt problémás, különösen igaz ez a dél-nyugati fekvésű erkélyekre, mediterrán növények ajánlottak reggeli, esti öntözéssel: pl. muskátli, verbéna, büdöske, petúnia, leander, murvafürt, levendula

Nyugati fekvés: sok a napsütés, az erős szél és az eső jelenthet problémát, napfénykedvelő, de pangó vízre nem érzékeny növények számára ideális: pl. leander, záporvirág, feketeszem

Keleti fekvés: mérsékelt délelőtti napsütés, félárnyék kedvelő növényeket válasszunk, a szél szárító hatása miatt gyakoribb locsolás ajánlott: pl. muskátli, petúnia, leander, bakopa, fukszia

Északi fekvés: napsütés nélküli, árnyékos, viszonylag hűvös, árnyék és félárnyék kedvelő növények jöhetnek szóba: pl. árnyékliliom, páfrány, hortenzia, lobélia

 

 

Erre figyelj a növények ültetésénél

A megvásárolt balkonnövények azonnali átültetést igényelnek. Az ültetőedény a benne lévő földdel a növény természetes élőhelyét helyettesíti, az edénynek nagy szerepe van a növények fejlődésében. Gyakorlatilag bármibe ültethetünk, ha biztosított a felesleges víz elvezetése és a gyökerek növekedéséhez megfelelő élettér áll rendelkezésre. A pangó vizet igen kevés növény viseli el, azért az ideális ültető edény alján lyukak találhatók, ahol eltávozhat a víz, amit a növény nem tud felszívni. Jó megoldás lehet az is, ha az ültető edény aljára vízelvezető drénréteg, pl. agyaggranulátum kerül.

A víztárolós virágládák nemcsak a vízelvezetést oldják meg, hanem mivel tárolni és adagolni is képesek a vizet, így megúszhatjuk a naponkénti locsolást. A téltűrő növényekhez fagyálló cserepet kell választani.

A terebélyes növekedésű virágok kiszélesedő formájú cserepekben mutatnak jól, a dézsás fácskák jól illenek a négyszögletes edényekbe.

Általános virágföld helyett inkább muskátli és balkonnövény földet válasszunk, mert ez lazább szerkezetű, jobb a vízáteresztő képessége és megemelt tápanyag tartalma segíti a dús virágzást.

 

 

Tipp:

Érdemes előrelátónak lenni és évelő növényt is beszerezni, hogy minden évszakban legyen valami zöld a balkonon.

További olvasnivalók hasonló témában: 

Mikor tehetjük ki a teleltetett növényeket a szabadba

✿ Balkonada olvasók csodanövényei

✿ Több száz egzotikus növény egy magyar kertben

✿ Így lesz virágözön a murfafürtön

✿ Így újítsd meg az áttelelt muskátlit

Tippek balkonnövény választáshoz

✿ Így gondoskodj a fagyérzékeny növények téli védelméről

✿ 10+1 balkonnövény félárnyékos helyre

 Napos balkon: igazi kánaán

 Mi kerülhet az árnyékos balkonra


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Mária Alexandra Simonicsné says:

    Nyugati fekvésű az egyik teraszom, de a leanderek már nem bírták ott! “Hátra” kellett vinnem őket a keleti oldalra – ott tobzódnak.

  2. Nagy Jucó says:

    A leanderekre azt mondják az olaszok, az a jó ha a lábuk a tengerben van, a viráguk pedig a napban.Vagyis mindig legyen vizes a földje. Még az sem baj, ha áll alatta a víz, mert sok más növénnyel ellentéteben a leander gyökereit ez sem károsítja.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!