Balkonada

3 fűgyilkos szokás, amit sokan elkövetnek

A fűvetés ideális évszaka az ősz. A kikelt füvet azonban minden évszakban gondozni kell. A fűnyíráson túl egyéb teendőink is vannak. Balgaság lenne veszni hagyni a szép zöld felületünket azért, mert csak az égi áldásra számítunk és úgy gondoljuk más táplálásra nincs is szüksége a gyepnek. Ideje lerántani a leplet a 3 leggyakoribb fűgondozási hibáról!

 

Helytelen fűnyírás

Hajlamosak vagyunk arra, hogy a különböző indokokkal elodázzuk a fűnyírást. Eszünkbe sem jut ilyenkor, hogy ezzel a teljesen hazavághatjuk minden korábbi munkánkat. 

Jó munkát csak jó eszközökkel végezhetünk. A benzin motoros fűnyírók igen drágák, de egy átlagos méretű kertbe nincs is szükség ilyenre. Nagyon jó szolgálatot tesz az elektromos fűnyíró, ami könnyen tisztítható, kezelése szinte gyerekjáték és technikai analfabétáknak is bátran ajánlható.

A fűnyíró kés éle a rendszeres használat során kicsorbul, hatékonysága csökken. A tavaszi első munkák egyike a fűnyíró élesítése legyen. 

Nem elég, ha van egy éles fűnyírónk, tisztában kell lennünk azzal is, milyen vágási magasságot kell beállítanunk és milyen gyakran kell végezni a műveletet.

Különös figyelmet igényel a frissen telepített fűállomány. Nem szabad rögtön nekiesni az éppen csak ki kelt gyenge fűszálaknak. Várjunk türelmesen amíg a fű 60-70 % -a eléri a 8-10 cm-es átlagmagasságot. Csak ezután fogjunk hozzá a nyírásnak egy napos öntözési szünet beiktatása után. Éles késű fűnyíróval elsőre kb. 5-6 cm magasra nyírjuk le a zsenge fűszálú gyepállományt.

A vágási magasság helyes megállapítása a kifejlett fűnél is nagyon fontos. Bármennyire is jó ötletnek tűnik a minél rövidebbre vágás, – remélve, hogy akkor ritkában kell füvet nyírni- , ne tegyük. Tartsuk be, hogy a fűszál hosszának csak legfeljebb a felét nyisszantjuk le. A rövidre vágott gyep kisebb gyökértömeget fejleszt és hamarabb kiszárad. Magasabbra nyírással fokozható a gyep szárazságtűrése és egészsége. Kánikulában kötelező magasra hagyni a fűszálakat.

A fű indokolatlan gyors növekedését okozhatják a használt műtrágyák is. Érdemes inkább környezetbarát dcm szerves gyeptrágyával táplálni a füvet, amitől csak átlagosan mértékben nő. A dcm Actagon talajjavító a sárgafoltok megszüntetésében is verhetetlen.

 

Öntözési hibák

A fű öntözése sajnos nem úszható meg. Az égi áldásra számítani lehet, de forró, csapadékmentes nyarainkat figyelembe véve elég felelőtlenség. Viszont abba sem szabad bízni, hogy a rendszeres öntözés minden gondot levesz a vállunkról. Az öntözés mennyisége helyett az öntözés minősége a szép zöld fű záloga

A locsolással sem szabad azonban átesni a ló túloldalára. A túlöntözéssel épp annyi kárt okozhatunk, mint a locsolás elhagyásával. A sok víztől levegőtlené válik a felső talajréteg és a pangó víz a gyökerek rothadásához vezet. Különösen az árnyékos helyeken okozhat gondot a sok víz. Ha napfény nem éri a területet, de sok vizet kap, azonnal megjelenik a moha.

Az automataöntöző rendszer kiépítése elég drága, így ezt kevesen engedhetik meg maguknak. Hosszú távon viszont megtérül, a szakszerűen megtervezett és kialakított automata öntözőrendszer csodát művel az egész kerttel, így a gyeppel is. Míg locsolócsöves öntözésnél özönvízszerűen éri a füvet a víz, automata öntözéssel egyenletesen, cseppenkénti adagokban juttatjuk a fűre a vizet, akár az esőzésnél. További előnye az öntöző rendszernek, hogy nem akkor locsol, amikor ráérünk, hanem beállíthatjuk úgy, hogy hajnalban, a reggeli órákban induljon el, amikor a fűnek legoptimálisabb. Sőt egyre népszerűbbek az okostelefonnal is vezérelhető öntözőrendszerek.

Ha nincs öntöző rendszerünk, akkor inkább két-három naponta, de nagyobb vízmennyiséggel locsoljunk hajnalban vagy a kora reggeli órákban, mint naponta kis mennyiséggel. Ekkor a legoptimálisabb a hőmérséklet a növények számára, ekkor a legkisebb a párolgás és ekkor tudják a legnagyobb mennyiségű vizet hasznosítani. A talajba mélyen beszívódó víz hatására mélyebbre húzódnak a gyökerek és könnyebben átvészelik a felső réteg időszakos felszáradását. Este és éjszaka soha nem öntözzük a füvet

A napi egyszeri, kis adagú öntözéssel csak a felső réteg nedvesedik át, így a gyökerek ide húzódnak, ami kánikulában vagy sztresszes időjárási viszonyok esetén a felső talajréteg kiszáradásával a gyep képtelen lesz önfenntartásra.

Nyári kánikulában elengedhetetlen a talaj felső rétegének nedvesen tartása, amire a magasra nyírt fűvel is rásegíthetünk. Különösen a vetés idő utáni 2-3 hét a kritikus, amikor a fűszálak még nem árnyékolják a talajfelszínt és magas a talaj párologtatása. A nedvesen tartás segít, hogy frissen kikelt fű gyökérzete mélyre hatoljon és megerősödjön.

 

 

Tápanyag utánpótlás elmaradása

Ahogy az embereknél sem működik a fényevés és csak folyadékfogyasztás, úgy a növényeknek is többre van szükségük a víznél. A füvet nem elég csak öntözni, értékes tápanyaggal táplálni is kell. Az éhező fű sínylődik, elsárgul, kipusztul.

Sőt ahogy mi a különböző napszakokban és évszakokban másként étkezünk (télen a tartalmasabb, nyáron a könnyebb ételek kerülnek terítékre) a fű is évszakonként mást-mást igényel.   

A  talajban élőlények és élő mikroorganizmusok szabályozzák a folyamatokat. A mikroorganizmusok felelnek azért, hogy a növények és a tápanyagok között létrejöhessen a körforgás. Ha a talajélet lecsökken, vagy kipusztul, akkor a növények is szép lassan elsorvadnak, hiába kapnak műtrágyát és vizet, nem tudják felvenni…

Ez a probléma nehezen észrevehető, hiszen nem egyik napról a másikra történik meg, hanem egy lassú folyamat eredménye. Épp úgy, ahogy a stressz vagy a vitaminhiány se hirtelen dönt le bennünket, a talaj vitaminhiánya is lassan teszi tönkre a füvet. A tápanyag ilyenkor nem egyszerű étek a növény számára, hanem nélkülözhetetlen orvosság.   

Mint tudjuk a megelőzés mindig a legegyszerűbb és legkifizetődőbb megoldás. Nem kellene megvárnunk, hogy foltokban hiányos, sárga foltos legyen a gyep. A dcm talajjavítók hatékony megelőzési lehetőséget biztosítanak az évenként visszatérő problémákra. Jobb kivédeni a bajokat, mert az ismétlődő problémák hamar elveszik az ember kedvét a kertészkedéstől.

A hagyományos és poralakú vagy granulált műtrágyák néhány hét alatt kimosódnak a talajból és kezdhetünk mindent elölről. Ráadásul, ha nem egyenletesen juttatjuk ki az anyagot, túladagolással foltokban kiégethetjük az állományt.

szerves alapú gyeptrágyákat használva mindez megelőzhető és a vegyszermentes, környezetbarát megoldással unokáink jövőjét is biztosíthatjuk. A 2-3 hónapos hatástartamukkal tavasszal, nyár elején és ősszel specifikusan tudunk tápanyagozni. Ezek a talaj hőmérsékletének függvényében egyenletesen adagolják a tápanyagokat mikroorganizmusok segítségével. Használatukkal mélyebbre hatoló és sűrűbb gyökérzet alakul ki, aminek előnye különösen a kánikulai, száraz napokon jelentkezik.

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Vakontúrás télen? – itt a megoldás

🌷 Döntsd el, szép gyepet vagy hóembert akarsz!

🌷 A füvesasszony, aki előtt nincs lehetetlen, ha fűről van szó

🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez

🌷 Így lesz egész évben szép füved

🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás

🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése

🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!