Balkonada

Keleti tuja, a strapabíró örökzöld gondozása

Az örökzöld növények közül kétség kívül a tuják legkedveltebbek. De vajon tudjuk-e, hogy a tuják nem őshonosak nálunk, sőt a tujának hívott növények két teljesen eltérő rendszertani kategóriába tartoznak és gondozásuk is eltérő? Új, három részes sorozatunkban, Molnár Gábor Éva, füvesasszony segít eligazodni a tuják világában és ad praktikus gondozási tanácsokat, hogy egész éven zöld legyen a kert.  

 

keleti tuja

 

A tuja elnevezés valójában két, származását és rendszertanát tekintve eltérő növényt takar. A keleti életfa (régen Thuja orientalis, ma pedig Platycladus orientalis) Északnyugat-Kínában őshonos, nem is soroljuk a tuják közé. Míg a közönséges vagy nyugati tuja (Thuja occidentalis) a tengerentúlról érkezett hozzánk, ennek nemesítéséből alakultak ki a legkedveltebb formák.

Kezdjük az ismerkedést a keleti tujával, vagyis a keleti életfával a füvesasszony tollából!

Kertekben kedvelt keleti tuja fajták

Az utóbbi időben talán nagyobb figyelmet kapott a kevésbé kényes keleti tuja, mert a nyugati testvérei megtizedelődtek a kertekben legtöbbször gondozás hiányában. Ki tudja miért terjedt el az a szokás, hogy az örökzöldek nem igényelnek ápolást és ennek a következményeire az igényesebb és jóval kényesebb nyugati fajták a pusztulásukkal hívták fel a figyelmet.

Ezért én is sokkal érdeklődőbben fordultam a keleti fajták felé, hogy az örökzöldek fajtaválasztékával kicsit színesebbé tudjuk varázsolni a kertjeinket és elmozduljon arról a holtpontról a kertépítészet, ami egy tuja sor és egy füves terület telepítésében merült ki.

Egyik kedvencem a sárgavégű Thuja orientalis ‘Lakatos’ / Tuja Lakatos magyar nemesítésű fajta, a hideg teleinket jól tűri (télen levélzet színe a hidegre változik) és a betegségekre is ellenállóbb. Egész évben nagyon mutatós és hangsúlyos példánya tud a kertünknek lenni. Mivel nagyon lassan fejlődik, takaró sövénynek nem való, de tereket választani annál inkább. Az árnyékot nem kedveli, mindig benapozott helyre ültessük.

Ha ideális helyet nem találunk neki a kertben, kaspóba ültetve vidám színfolt lehet a napos teraszok, ajtóbejáratok mellett. De tudni kell, hogy a behatárolt életterületnek ára van, jobban kell gondozni egy olyan növényt, mint amelyik a szabadföldben él.

Egyszerű a tápanyagpótlásuk, mert kis kiszerelésben is van minőségi  DCM  szerves örökzöld tápanyag , amit  a kaspóba, ládába  a növény köré  szórva a mini granulátum a kevéske talajba bejutva a kondíció megtartásához feltétlen fontos tápelemeket biztosítani tudja  az örökzöld számára. Ha így járunk el minden évszakban, vagyis adunk enni a ládában üldögélő növényednek évente legalább háromszor, akkor bízhatunk abban, hogy sok éven át gyönyörködhetünk benne.

 

keleti tuja

 

Bizonyára nem mindenkinek tetszik a sárga színvilágú örökzöld, de a keleti tuják közül egy karcsú, de magasabbra növő fajtát (nem zöld) szeretnék megmutatni a Thuja orientalis ‘Pyramidalis Aurea‘, azaz a piramistuját, amely a keleti tuják közül a leginkább hasonlít a nyugati smaragd tuja formájához.

Ez is szárazságtűrő, mint a többi keleti tuja, de csak napos helyre való ez is, mert különben nem tartja meg a színét. Kicsit szélesebb a szoknyácskája, mint az elterjedt smaragd tujáké, lombja fakadáskor sárgára színeződik, ami nyárára zöldül valamelyest.

Lassú növekedési erélyű, de ettől függetlenül sövénynek is alkalmas fajta. Sűrűre ültetve formázni lehet, mint minden örökzöldet, de sövényvágáskor a sárgás végek levágódnak és jobban a belső zöld színben fognak mutatkozni. A mi környeztünkben a nyári öntözést meghálálják, mert jobban fejlődnek, ha gondoskodunk róluk. Egy talajtakarás, mint a mulcs vagy a kavics már nagyon sokat csökkent a talaj párolgásán (evaporáció) és talaj vízmegtartó képességétől függ, hogy  mikor kell beleavatkozni  a csapadék  pótlásába.

A keleti tuják közül még meg szeretném említeni japánból származó Tarka Hibatuját Thujopsis dolabrata ‘Elegantissima’ mint potenciális kerti örökzöldet. Ez fajta már nálunk előforduló nyári kánikulát inkább félárnyékban szereti tölteni, ez a fajta ott érzi jól magát, ahol a nyári délelőtti napsütés éri és a délutáni szúró napsugarak elől el tud bújni a szomszéd ház adta árnyékban. Már jóval igényesebb a fent említett két fajtánál, mert a szárazságot nem tűri és a légszárazságot sem viseli jól. Már mondhatom, hogy a nyugati tuják gondozása érvényes rá.

Amiért mégis érdemes bemutatni ezt a fajtát, az a levélzetének érdekes mivolta, mert a fényes zöld levél fonákja fehéres, ezüstös rajzolatú. Igazi különlegesség a mi éghajlatunkon, és nálunk is gond nélkül megél. Növénygyűjtők figyelmébe ajánlom. 1-3 m-es bokorrá fejlődhet, télen a hónyomástól védeni kell és tudni kell róla, hogy a lombja télen sárgásbarnára színeződik, de tavasszal visszazöldül.

 

keleti tuja

 

Keleti tuja gondozása

A keletről származó fajták legtöbbje, mint a magyar szelekciójú Platycladus orientalis ’Golden Minaret’ tuja (zárt oszlopos) is sárga színvilágba húz, kissé lekorlátozta elterjedésüket.

Pedig nagyon kiváló tűrőképességgel rendelkeznek, szárazságtűrésük magas, ami téltűrésükkel párosul. Nem igényesek, a gondoskodást türelmesen megvárják.

Hátrányuk, hogy lassú növekedési erélyűek és a szelektált keleti tuják idősebb korukra meg is szélesednek. Emiatt helyigényűk sokkal nagyobb, mint elsőre gondolnánk, de éves szinten, fenntartó vagy alakító metszéssel maradásra lehet őket a helyükön bírni, mint bármilyen más dísznövényt.

A meszes talajt elviselik, de a sárgás színük miatt nem is könnyű észrevenni, ha kínlódnak a talaj pH-ja és magnézium hiánya miatt.

Ha közelebb megyünk azokhoz a növényekhez, amelyek nem nőnek a többihez képest, azonnal észrevesszük azt, hogy valami nem stimmel velük, mert nagyon sápadt a levélszínűk és nem egészségesen világító, élénk színekben mutatkozik a levélzetük. Hogy ezt elkerüljük, inkább tápanyagozzunk éves szinten legalább egyszer, hogy jó kondícióban maradjanak és különleges színvilágukat megtartva sokáig a kertünk díszei lehessenek.

keleti tuja

 

Nagyon köszönjük Molnár Gábor Évának, a füvesasszonynak a szakszerű tanácsokat. A sorozat következő részében a nyugati tujával ismerkedünk meg.

Minden, amit a nyugati tujáról tudni kell:

Nyugati tuja, a legnépszerűbb ciprusféle

 

Nézd meg a tuják gondozásának titkait!

Mi a különbség a keleti és a nyugati tuja gondozása között?

 

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Ezt tedd, ha minden összeesküszik a gyep ellen

🌷 Bioszemléletű kertészkedés a kiskertben

🌷 Pazar őszi színkavalkád az év legszebb kertjében

 🌷 Vakondűző praktikák a kertbe

🌷 Így lehet hatékony és költségkímélő a növényápolás

🌷 Így kerüld el a füvesítés öt legnagyobb buktatóját

🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

🌷 Így lesz egész évben szép a füved

🌷 Ilyen kertben garantáltan madárcsicsergés fogad


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!