Talán nincs még egy olyan megosztó állat, mint a vakond. A kerttel nem rendelkezők és örökké gyermeklelkűek a cuki kantárnadrágos mesefigurát látják benne, míg a kertben gazdálkodók ádáz ellenségként tekintenek rá. Javaslom, ismerjük meg jobban a kis földtúrót és döntsünk belátásunk szerint, hogy harcolunk ellene vagy tűrjük a garázdálkodását.
Hogy néz ki a vakond?
A közönséges vakond vagy régiesebb nevén vakondok (Talpa europaea) az emlősök (Mammalia) osztályába, cickányalakúak (Soricomorpha) rendjébe és a vakondfélék (Talpidae) családjába tartozik. Elterjedési területe Európán kívül Ázsián keresztül Japánig terjed. Tartózkodási helyét ő maga árulja el, mert állandóan új túrásokat hány fel, hogy megélhessen.
Teljes hossza 15–17 cm, végtagjai azonban nagyon rövidek, elöl kötőhártyával vannak összekötve, amiket széles, lapos, tompa élű, de erőteljes karmok zárnak. Aprócska szeme teljesen elveszik a bundában. Nincs fülkagyló, csak egy kis bőrszegély, amely a hangjárat kinyitására és elzárására szolgál.
Jellemzően fekete, bársonyos, tömött, rövid és puha szőrzetet visel. A fiatal állatok kissé szürkések, de léteznek sárgásfehér vagy tiszta fehér színű és teljesen csupasz példányok is.
Nagyon mohó állat, a súlya másfélszeresének megfelelő mennyiséget fogyaszt el naponta. Folyton ás, hogy megteremtse a betevőjét és utolérje a gilisztákat és rovarokat. Erős karmaival könnyen halad a keményebb talajban is. Ha a járatban a kiásott föld fölhalmozódik, a földfelszín irányába kezd ásni, és fejével nyomja ki a földet.
Hogyan és hol él a vakond?
A vakond fürge állat, nemcsak a folyosókban, hanem a föld felületén is, gyorsan fut. A vízben is otthonos, akár tengerszorosokat is képes átúszni.
Egyáltalán nem válogatós. A fő tápláléka, a giliszták mellett megeszi a cserebogarat, ganajtúró bogarat, lótetűt, és minden más rovart, illetve ezek lárváit. Sőt a csigák és a földön fészkelő madarak fiókái is ínyére valók.
Kifinomult szaglása és hallása segíti a táplálék felfedezésében. Többnyire éjjel vadászik, de kivételesen önként is a napfényre jön. Téli álmot nem alszik, így amikor nem fagyos a föld, télen is találkozhatunk vakondtúrásokkal.
A vakondok párban élnek, együtt ássák a vadászfolyosókat, a nőstény pedig fészket készít kicsinyei részére. Körülbelül négyheti vemhesség után 3–5 csupasz és vak kölyök születik. A rendkívül falánk apróságok nagyon gyorsan nőnek.
A vakond fő ellenségei a görény, menyét, bagoly, sólyom, ölyv, holló, gólya, róka, nyest és a sün.
Káros vagy kártékony a vakond?
Bár többnyire bosszankodunk a feltúrt kert és tönkre ment növények láttán, el kell ismernünk, hogy a vakond nagyon hasznos munkát végez: a kerti kártevőket elfogyasztja.
A növények nem érdeklik a vakondod, azokat nem eszi meg, a földfelszínre túrás alkalmával azonban tönkre teheti azok gyökerét. Ott jelenik meg, ahol terített asztal várja, azaz a talajban sok a rovar. Ha megfogyatkozik a táplálék, akkor gyorsan továbbáll.
A gyümölcsösökben különösen hasznos, mert a fák gyökereit pusztító pajorok, többek közt a májusi cserebogár lárvái a kedvenc csemegéi közé tartoznak.
A vakond tehát nem kártékony. Nem a növények gyökereit eszi, hanem a föld alatti, gyakran a növényekre kártékony rovarokat pusztítja el. Bár azt el kell ismerni, hogy mindeközben kárt is okozhat, felsértheti a facsemeték gyökerét, kidöntheti a zsenge zöldségeket, elrondítja a pázsitot.
Teljesen megértem, ha bármennyire is aranyos jószágnak tartod a vakondot, nem szeretnél vakondtúrásokkal teli kertet és gyepet látni az otthonodban.
Hogyan védekezhetünk a vakond ellen? – egyszerűbb, mint gondolnád
A vakond védett állat, eszmei értéke 2000 Forint. A természetben található példányok vadászata nem megengedett, a védelem azonban a kertben található egyedekre nem vonatkozik. Elvileg tehát a halálos kimenetelű megoldások sem tiltottak, de én inkább az élni és élni hagyni elv mellett kardoskodok.
Győzzön az állatbarát énünk és válasszunk olyan vakondűző módszert, amivel a kertünktől távol tartjuk, de élni hagyjuk a kis bundást. Legjobb megoldás, ha befogjuk az állatokat és természetes élőhelyükre, a kerttől messze lévő rétre, mezőre szállítjuk.
A házi vakondűző praktikák legnagyobb hátránya a környezetrombolás. A vegyi anyagok (olaj, benzin, petróleum) vakondtúrásba öntése a növényeinket is károsítja, csak úgy, mint az üvegszilánkok, szögek, kőtörmelékek. Ezeknek nincs helye a kertben, ráadásul csak megsebesítik az állatot, nem adnak végleges megoldást.
A kertre nézve nem kártékony módszerek közé tartozik a ricinus (Ricinus communis), vagy a nagy sárfű, más néven a hasindító kutyatej (Euphorbia lathyris) ültetése. A növény gyökere irritáló szagot áraszt, így ha a vakond megsérti azt, fejt veszve menekül. A ricinussal azonban érdemes vigyázni, mert tejnedve mérgező, kisgyermekes kertekbe nem ajánlott.
A gyep alá terítendő, csirkehálóra emlékeztető vakondháló igen költséges és munkaigényes megoldás. Lerakásához a teljes kert alapos felásása, a talaj felső rétegének ideiglenes elhordása, majd a háló lerakása után a föld visszaterítése szükséges.
Tartós és környezetbarát vakondűzéshez a probléma gyökerét kell megszüntetni. Meg kell szabadulni a talajban lévő vadond-ínyencségektől, az élősködő pajoroktól, lótetűktől, bogárlárváktól, drótférgektől. Ha nincs táplálék a kertben, a vakond hosszú romboló tevékenység után rájön, hogy itt semmit nem talál és magától elmenekül.
Az egészséges talajban nincsenek vakondcsemegék. És hogy másként biztosíthatnánk a talaj egészségét, mint környezetkímélő, vegyszermentes módszerrel? Ezek közül is a leghatásosabbal, a Defenders vakondtávoltartó granulátummal, aminek a felhasználása biogazdálkodásban is engedélyezett.
A szerves anyagokat, főként ricinusolaj alkaloidákat tartalmazó környezetbarát készítmény nem más, mint bio talajjavító és kártevőűző szerves trágya ötvözete. Amellett, hogy táplálja a talajt, egyidejűleg a kártevő-mentesítést is elvégezi. Szerves nitrogén tartalma lassan szívódik fel és 80-90 napig biztosít energiát a növénynek. A természetes összetevőinek köszönhetően teljesen veszélytelen a kertben játszó gyermekekre és futkározó kis kedvencekre is.
A Horti bio a talajba keverve vagy földre, fűre beöntözve elűzi a talajlakó kártevőket (mocskos pajor, cserebogár pajor, lótetű, hangya, csiga, drótféreg, stb). Folyamatos felszívódása miatt hosszú távú megoldást jelent, láthatatlan védőhálóként három hónapig védelmezi a kertet. Az eredmény pedig egy kártevő-mentes, egészséges, csodálatosan zöldülő kert, ami még a kedélyállapotunkra is jó hatással van.
A vakondűző hatás kialakulásához három – négy hét szükséges. Ha ezt nem tudjuk kivárni és azonnali beavatkozásra vágyunk, akkor Ricinusos granulátummal érdemes rásegíteni. A granulátum gyorsan olvad és napokon belül már érezzük is a hatását.
A Horto bio tavasszal, nyáron és ősszel érdemes bevetni a szép termés és vakondmentes kert érdekében. Horto bio rendszeres és szakszerű (25 kg/200 nm) használatával egészséges kertet kapunk és vakondmentes lesz a kertészkedés.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Kerti trendek 2017: a természetesség mindenek felett
🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug
🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez
🌷 Így lesz egész évben szép füved
🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést
🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Én a gyermeklelkűek közé tartozom 🙂 bár nem csak a kantáros gatyás példány miatt 😀
Nálunk több bosszúságot okoznak a mezei hörcsögök, én azonban őket sem bántom.
Igen fontos az élni és élni hagyni elv. 🙂