A hosszú tél után a hobbi kertészek egyre türelmetlenebbek, egyre több kérdés érkezik azzal kapcsolatban is, hogy mikor lehet kitenni a teleltetett növényeket a szabadba. Óva intek mindenkit attól, hogy bedőljön az első napsugaraknak és máris kivigye a növényeket az erkélyre vagy a szabadba. Ne kapkodjuk el a kipakolást, mert a szeszélyes időjárás sok kárt okozhat növényeinkben!
Jó pár éve jómagam is beleestem abba a hibába, hogy az enyhe márciusi napok megtévesztettek és túl korán kiraktam a teleltetett növényeket a szabadba. Aztán pár nap múlva megérkezett a hideg, a növények fáztak és károsodtak. Akkor örökre megtanultam a leckét, márciusban és áprilisban még lehetnek komoly fagyok, a május elejei fagyos szentekről nem is beszélve. Azóta várok türelmesen, elvégre nem nem azért pátyolgattam őket télen, hogy mindent tönkre tegyek.
Úgy gondolom, hogy azzal sem teszek jót a növényeknek, ha ki-be hordom őket. A leander, muskátli, murvafürt, stb csak vihető ki biztonsággal a szabadba, ha a nappali hőmérséklet tartósan 5-10 fok felett van és éjszaka nem megy 0 fok alá a hőmérséklet.
Elrettentésként megmutatom a pálmánkat, amit túl korán kiraktunk. Április közepén tettük ki, az átültetését még nem csináltuk meg:
Pár hét múlva a szívünk szakadt meg, amikor nemcsak átültettük, de meg kellett szabadítani az elfagyott, fekete ágaktól. Azt hittük sosem lesz belőle szép növény.
Végül is szerencsénk volt, ennyivel megúsztuk, és 4 évvel később újra dús és szép lett. De milyen lenne, ha ez az incidens nem történik meg!
De ne csak én papoljak. Nézzünk néhány olvasói intelmet is!
Pribelszki Mária: “Minden évben megírom ezt a posztot, mert az emberek merényletet készülnek elkövetni a virágok ellen:-((((( Mindenkit óvok attól, hogy a téli álmukat alvó növényeket kitegyék és sokkos állapotba kerüljenek. Még alszanak a teleltetőben. Mindaddig nem lehet kirakni Őket amig a kinti ÉJSZAKAI hőmérséklet TARTÓSAN!!! el nem éri azt az értéket, amelyen bent tartottátok. Ez a kora tavaszi idő nagyon csalós. A föld vizes, sáros, nedves minden, még nincs olyan ereje a napnak, hogy kiszáritotta volna, hiszen a múlt héten még hó volt és kemény fagyok. Mire kienged a föld fagya és megszikkad a talaj kell pár esőmenten nap és hét. A virágoknak még kb. 1 hónap kell a teleltetőben, ameddig úgy beindulnak gyökérről is, hogy a kártevőkkel szemben védetté lesznek. Csak óvatosan a kirakodással!!! Tavaly április 19-én 4 napig takartam, mert esett a hó és fagy volt. Szétidegeskedtem az agyam. 100 leanderrel nem lehet ki/be ugrálni. “
Rein Tünde: “Teljesen igazad van Mária. Hajlamosak vagyunk az első melegebb napon kitenni a virágokat, aztán csodálkozunk, hogy megfáztak. Még áprilisban is vannak hideg éjszakák, nemhogy márciusban. Én a déli fekvésű erkélyre rakom ki őket “szoktatni”, ahonnan könnyen be tudom hozni éjszakára.”
Kovács Anikó: “Így van! Az én nagymamám soha nem pakolta ki még a leandereket sem március 20-dika előtt. És soha de soha nem ment neki tönkre egy virága sem. Ő is azt mondta, hiába van meleg, csalóka az idő. És igaza is volt, mert előfordult hogy április elején vissza kellett venni még a télikabátot is, főleg ha húsvét is volt. Csodálkozva olvasom hogy egyesek mennyi mindent kipakoltak hirtelen. Aztán mérgelődnek majd ha esetleg jön egy hideg. Türelem.”
Takács Ildikó: “Nem kell sietni, mindennek eljön az ideje. 🌹”
Gerber Gabriella: “Nem mindegy, hogy milyen teleltető helyről visszük ki a leandereinket. Hideg, sötét helyről arra ajánlatos ügyelni, hogy lehetőleg ne napsütéses időben tegyük ki őket, de a hideg nem lesz újdonság számukra, és nincsenek veszélyeztetett friss hajtások. A még alvó növénynek kevésbé árt a fagy, de azért legyünk ilyenkor is óvatosak.
Nagyobb veszélyben vannak a melegebb helyen már hajtásnak indult leandereink, egyrészt a hidegebb körülmények, főleg éjszaka, sokkolhatják őket, tehát ebben az esetben ne siessünk nagyon a kihordással, bár ezt nehéz megállni éppen azért, mert a beinduló hajtásokat szeretnénk mihamarabb szabad levegőn tudni. Pedig ezek a friss hajtások nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen a legkisebb éjszakai fagy is komoly kárt tehet bennük, elfagyásuk esetén az egész növény korcsosulhat. A másik nagy veszélyforrás a napégés, ezért a kitelepítést követően 2-3 hétig, amennyiben közvetlen déli napfényt kapnak, érdemes hálót szerelni föléjük, de lehet őket úgy elhelyezni, hogy csak délelőtti, vagy délutáni napot kapjanak, igaz, olyan részeken hidegebb van.” – idézet egy leander szakoldalról és az én tapasztalataim szerint is így van.”
Visky Kati: “Tavaly a begóniákat a május hideg napok előtt megvettem, mert nem nyugodtam, augusztusban tértek magukhoz, úgyhogy inkább óvatosan!!!”
Hamari Imréné: “Persze hogy ellentmondásosak a kommentek, mert bármilyen kicsi ez az ország, azért vannak különbségek az időjárásban. Nézz szét a közvetlen környezetedben, és kérdezd azt a szomszédasszonyt, akinek a legszebbek a virágai a környéken. Én is mindig azt hiszem, hogy azzal korábban lesz tavasz, hogy kirakom a virágokat, aztán meg takargatom őket.”
Fazekas Bori: “A korai kivitelnek is megvannak a maga előnyei és persze a hátrányai is, ha szerencséd van, és jó idő lesz, nem tudod pótolni ezt a korai időben megélt fejlődést, a friss, de gyenge napsugarat, a friss levegőt, hátránya az, hogy lehet még fagy, ilyenkor fel kell készülni, mely növényeket húzom be a házfal mellé, a teraszra, melyeket az előszobába és melyekre dobok rá egy takarót, papírdobozt.”
Palotás Lilla: “Én is félek még a fagyoktól így nem teszem ki őket. Nálunk sajnos szokott lenni később is. De bárcsak jönne már a jégtörő, sugaras,
gallyat lombosító,
rügyet rojtosító,
mindenféle madarakat
víg versre tanító tavasz! 😍💗🌸”
Az okos más kárán tanul. Légy türelmes! Majd eljön a kipakolás ideje is!
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Őszi pillanatok a zöld nappaliból
✿ Balkonada olvasók csodanövényei
✿ Több száz egzotikus növény egy magyar kertben
✿ Így lesz virágözön a murfafürtön
✿ Így újítsd meg az áttelelt muskátlit
✿ Muskátli teleltetés egyszerűen
✿ Így gondoskodj a fagyérzékeny növények téli védelméről
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: