Balkonada

Mohák érdekes világa csodálatos fotókon

A mohák egyre több helyen visszaköszönnek életünkben. Természetes élőhelyeiken, a fák és bokrok alatti árnyékos, nedves talajokon túl egyre több dekorációban találkozhatunk az apró, virágtalan növényekkel. Elég csak a kokedamara, a bűbájos mohagömböcre gondolni. A természetbeni megjelenésükkel azonban semmi nem veheti fel a versenyt.

  

A mohák az egész Földön elterjedt embriós növények, közel 26 000 ismert fajjal, amelyek közül Magyarországon 659 él. A kis termetű, levélkére és száracskára tagolódó, vagy telepes, spórás növényeknek nincsenek gyökerei. A szárazságot és a fagyot is jól tűrik. Régies megnevezése: halápok, mohok illetve a latin muscus. A moha szó valószínűleg a délszláv nyelvekből került át a magyar szóhasználatba. 

 

 

Csikósné Joli olvasónk csodás fotókat készített a tetőn található mohatelepről, amit néhány szó kíséretében ajánlott figyelmünkbe.

“Tulajdonképpen nincs szükségük földre, mert nem a földben gyökereznek, mint általában más növények. Ezek telepes növények, elő telepeket képeznek ( amin “megkapaszkodnak”) , és azon fejlődik ki a növény. Érdekes világ az övék!

 

 

 

 

“A mohák tápanyag felvétele eltér a magasabb rendű, szárazföldi növényekétől, mivel teljes testfelületükön keresztül veszik fel az életműködéseikhez szükséges anyagokat: a vizet, az ásványi sókat és a szén-dioxidot. Sejtjeik vékony fala könnyen átjárható az anyagok számára. Csapadék híján éppen ezért könnyen ki is száradnak, elvesztik szervezetük víztartalmának nagy részét. Ilyenkor anyagcseréjük lelassul, de nem pusztulnak el, hanem amikor ismét vízhez jutnak, gyorsan kizöldülnek, életműködéseik felgyorsulnak. A mohák többsége tehát jól tűri a kiszáradást, ezért változó vízállapotú növényeknek is nevezik őket. Valamelyest védelmet nyújt a kiszáradás ellen, hogy a mohák csoportosan, mohapárnákban élnek. A mohapárnában a növények támasztják is egymást.” Forrás: tudasbazis.sulinet.hu 🙂

 

 

 

 

 

Nagyon köszönjük a csodálatos fotókat Csikósné Jolinak!

További érdekességek:

Tüneményes lények zöld moharuhában

 

Kokedama, a bűbájos mohagömböc


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!