Akik odafigyelnek az egészségükre és szeretnének minél kevesebb vegyszert bevinni a szervezetükbe, előszeretettel választják a biotermékeket. Még mindig él az a tévhit, hogy ha kukacos egy alma, akkor az biztos bio. Csak úgy mint az ellentéte, ha valamelyik gyümölcs szép és egészséges, azt biztosan ártalmas vegyszerekkel kezelték. Nézzük mi az igazság a biotermékek terén!
Mi az a bio, öko, organikus gazdálkodás?
A biogazdálkodás nem egy újkeletű hóbort, elődeink az ipari forradalomig kizárólag biogazdálkodást folytattak, csak ezután alakult ki a modern mezőgazdaság, mely egyre több mesterséges anyagot és technológiát alkalmaz.
A biogazdálkodás hivatalos megnevezése “ellenőrzött ökológiai gazdálkodás”, nem hivatalosan azonos értelemben használjuk még ökológiai gazdálkodás, organikus gazdálkodás szavakat. Angolul az “organic farming”, német nyelvterületen az “ökologischer Landbau” kifejezésekkel találkozhatunk.
Az ökogazdálkodás egyáltalán nem azt jelenti, hogy a növényeket semmivel sem gondozzák, hanem hagyják maguktól fejlődni. Ennek inkább az ellenkezője igaz és pont ez drágítja meg a biotermékeket.
A gazdálkodási mód , de nem hivatalosan azonos értelemben használjuk a biogazdálkodás, ökogazdálkodás, organikus gazdálkodás kifejezéseket.
A biogazdálkodás szerves trágyázáson, biológiai növényvédelmen és természetes biológiai ciklusokon alapul. Azt jelenti, hogy nem használnak szintetikus műtrágyát, talajjavító és növényvédő szereket, helyettük pl. a baktériumalapú biotrágyákat részesítik előnyben.
Míg a hagyományos gazdálkodásban rovarölő- és gyomirtó szereket használnak a kórokozók helyett, addig a biogazdálkodásban a megelőzésre kerül a hangsúly. Fontos szerepet kap a vetésforgó, a rotáció, hogy ne kerüljenek egymás után olyan növények egy területre, amelyek azonos kártevőket vonzanak.
A növényt, a termést megtámadó kártevőket kézzel szedegetik le vagy kizárólag ökológia gazdálkodásban engedélyezett szerekkel permetezik. A használt növényvédő szerek nem tartalmaznak káros szermaradékot, nem szívódnak fel a növény szöveteibe, vízzel lemoshatóak.
Hozamfokozásra nem használnak hormonokat, antibiotikumokat és természetesen a génmódosított növények termesztése is kizárt.
A biogazdálkodás eredménye a mikroelemekben, vitaminokban gazdag, kevés káros anyagot tartalmazó biotermék. A közhiedelemmel ellentétben az organikus gazdálkodás hozamai nem sokkal alacsonyabbak a hagyományos mezőgazdálkodásban elérteknél. Egyes tanulmányok szerint a hozam a hagyományos 91-95%-a, közel fele akkora trágyázási és 97%-kal alacsonyabb gyomirtói költségekkel.
Bizonyított tény, hogy a biogazdálkodás jóval ellenállóbb az extrém időjárásra, aszály esetén 70-90%-kal magasabb hozamot hoz, mint a hagyományos gazdálkodásnál. Árnövelő tényező, hogy jóval munkaigényesebb a hagyományos mezőgazdasághoz képest, hiszen a vegyszerhasználat mellőzését a legtöbb esetben emberi munkával pótolják.
Hogy lehetünk biztosak benne, hogy bioterméket vásároltunk?
A biotermékek választása mellett rengeteg érv szól, ellenérv viszont egy sincs. Csupán a megbízható helyet kell megtalálnunk, ahol bátran válogathatunk a zamatosabbnál zamatosabb gyümölcsök, élelmiszerek közül.
Az Európai Unióban, és így hazánkban is a mezőgazdasági termékeket és belőlük készült élelmiszereket csak akkor szabad ökológiai (biológiai, bio, öko, organikus) jelöléssel forgalmazni, ha azok előállításánál betartották a közösségi és hazai jogszabályok előírásait. Mindemellett szükséges az állam hatósági kontrollja és igazolása, azaz minden terméknek rendelkeznie kell tanúsítvánnyal.
Ahhoz, hogy egy termék megkapja a bio vagy más néven öko minősítést, szigorú ellenőrzési és engedélyezési eljáráson kell átesnie. Az élelmiszerek esetében rendelet írja elő, hogy milyen követelmények betartása estén lehet egy zöldség, gyümölcs vagy más alapanyag, feldolgozott termék bio vagy öko jelölésű.
A feldolgozott, több alapanyagból álló élelmiszerek esetén csak az minősül bioterméknek, amely legalább 95%-ban bioösszetevőket tartalmaz.
Bár a bio megjelölést leginkább növényi alapanyagú termékeknél használjuk, valójában állatok is tarthatók ökológiai gazdaságokban. Az állatok nem kaphatnak hozamfokozókat és antibiotikus kezelést és a stresszmentes állattartás, valamint a biotakarmánnyal való etetés is kritérium. A beteg állatokat homeopátiával vagy szelíd gyógymódokkal lehet kezelni.
Akik nem csak saját és családjuk részére, hanem biopiacra is szeretnének biotermékeket termelni, be kell tartaniuk az erre vonatkozó szigorú szabályokat.
A termékeken nemcsak azt kell jelölni, hogy bio, hanem melyik szervezet ellenőrizte azt. A biopiacon árulónak is rendelkeznie kell ilyen igazolással és kérésünkre fel kell mutatnia a tanúsítványt.
Ha részletesebben érdekel a biogazdálkodás, javaslom keresd fel a Biokontroll.hu oldalt. Itt minden információ megtalálható, ami biogazdálkodás megkezdéséhez, folytatásához és a tanúsítvány megszerzéséhez kell. Megtalálhatók a vonatkozó érvényes jogszabályok, elolvasható a feltételrendszer, az ellenőrzési szerződés, valamint fellelhető azoknak a növényvédő szereknek a listája, amelyek használata engedélyezett a biogazdálkodás során.
Itt pedig azt is megtudhatod, miért érdemes bioterméket választani.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Így lesz egész évben szép füved
🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést
🌷 Balkonnövények metszésének fortélyai
🌷 Kezdő kertészkedők tízparancsolata
🌷Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: