Az orchidea Valentin-napkor is a leggyakrabban ajándékozott cserepes növények közé tartozik. Kedvezőbb árfekvésük miatt igen népszerűek a mini lepkeorchideák, amiket igen keveseknek sikerül hosszan megtartani és újra virágzásra bírni. Olvasónk bevált módszerével most már vége a sok sikertelen kísérletnek!
Mint már annyiszor, Vadady Mária olvasónk most is nagyon hasznos tanácsokat osztott meg a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportban. Most épp a mini lepkeorchideák tartása került terítékre.
“A hét végén 3 db. vásárfia phalaenopsis-szal tértem haza az Orchideakiállításról. Mind a hármat nyomban átültettem, a midi cserepében még benne volt a “mohanevelde”, amiben az orchideagyárakban növesztik a kis növénykéket és ezt ha időben nem szedjük ki a töve alól, akkor hosszan imádkozhatunk a megmaradásáért.
A másik 2 mini, amikkel szintén az a tapasztalatom, hogy ha hosszú életűnek szeretném a kicsikéket, nem árt alaposan megvizsgálni kibontva az ázott mohából.
Jól tettem hogy szorgoskodtam: mindnek le kellett vágni a gyökérzetéből, mert feketedtek. A sebeket faszénporral kentem be.
Most vettem először Hochwertiges ültetőközeget, valóban igaz amiket olvastam róla, zongorázni lehet a különbséget ez, meg a többi között! (Zömében vörösfenyő kéregből áll, de van benne faszén, spagnum moha, kókuszrost is.)
Ugyanabba a pici cserépbe ültettem vissza a miniket, óvatosan, nehogy megtörjem a gyökereket, egyenként raktam közéjük a közeget, külön raktam még bele mohát is, hogy jobban tartsa a nedvességet, de ne tocsogós “pelenkában” legyenek. Nem baj ha kimagasodnak a gyökerek, legalább marad hely a cserépben a növekedésüknek. Ha telenövik a cserepet, mehetnek eggyel nagyobba.
Olvastam a nálam szakértőbbektől, hogy amikor a gyökereket akarjuk erősíteni, több fény kell nekik és valóban így is van. Ezeknek a minikéknek tényleg jobb egy üvegpohár, egy mécsestartó, mint a hagyományos kerámiakaspó.
Vannak akik fakéregre erősítve nevelik a kicsikéket, reggelente alaposan bespriccelve, de nekem ez a módszer nem való, mert feledékeny vagyok. Így kb. hetente áztatom a miniket, szemben a normál méretűekkel, mert azokra inkább 10-14 naponta kerül sor. (Tápot a nagyokkal együtt kapnak. Amíg fejlődnek a leveleket, gyökereket erősítő tápot, amikor “mindenük” kinőtt, megerősödött, jöhet a virágzást segítő táp. Az ORCHID tápcsaládot használom, internetről rendeltem.) Közben ha kell, spriccelem, de csak a közeget, gyökeret.
A legfényesebb helyre kerülnek, az első sorba az ablakpárkányra. Tavaly sok orchideát kellett gyógyítanom a csigarágások miatt és azokat sikerült megmenteni, amiknek elég fény jutott. Alattuk tálcán párologtatom a vizet.
Régen egy minit sem sikerült életben tartanom, de most végre gyűlnek a kicsikék. :-)”
Nagyon köszönjük Marikának a sok hasznos tanácsot!
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Orchidea gondozási tippek első kézből
✿ Téli praktikák az orchideák virágoztatásához
✿ Kék orchidea létezik vagy átverés?
✿ Így gondozd a lepkeorchideát!
✿ Lusták ideális növénye: lepkeorchidea
✿ Így gyógyíthatod meg a beteg lepkeorchideát
✿ Teszteld a tudásod orchidea kvízzel!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: