Még így ötvenen túl is állandóan érnek meglepetések. Eszembe sem jutott volna, hogy a kerttulajdonosok a tél örömeit nem élvezhetik büntetlenül a kertjükben. Te gondoltad volna, hogy a hóember-építés, a hógolyózás és az ártatlannak tűnő hóember is maradandó károkat képes okozni a kertben?
A közös kerti móka veszélyeire Molnár Gábor Éva hívta fel a figyelmemet és elárulja azt is, mit tehetsz, ha már megtörtént a baj. Fogadd szeretettel a tanácsait!
“Most végre megmutatta magát a tél. Mert január elején már tavaszt idéző napsütés és a 10 o C feletti hőmérsékletek már majdnem feledtették velünk a naptári telet. De tegnap a télanyó a szunyókálásból felriadva téli dunyháját előkapta és jól megrázta itt-ott, sokaknak nagy örömet okozva a nagy pelyhekben hulló hóesés.
De néha előfordul, hogy az örömbe üröm kerül, amikor a hó elolvad a kertben és sárga foltokat hagy maga után a hótakaró előtti szép egységesen zöld gyepben.
Mi okozhatja ezt a sárga foltosodást?
Legtöbb kertészkedőben fel se merül elsőre, hogy a nagy hógolyózás vagy a hóember építése a ludas a dologban. Sajnos a legtöbb esetben pedig mi vagyunk azok, akik az önfeledt hóember építéssel megbetegítjük a gyepet. Kis mennyiségű hótakaróból készíteni nagy hótesteket nem kis kihívás, mert bizonyára nagy területeket be kell járni a kertben, gömbölyítve hizlalni a három hógolyót.
Az alapos munkához alapos kerttaposás is párosul és már meg is születik a baj.
Az őszi füvesített területek még újszülöttek az első télen. Emiatt nagyon érzékeny a talajuk, nincs kialakult erős talajéletük. Nincsen elszaporodva a gyep területe alatt a hasznos jó gomba és baktériumok hada.
De ez a tényállás öregebb gyepek esetében is fennállhat, ha mindig műtrágyával kezelték, tápanyagozták a füvet. Ezért „ nem normális ’’ állapotban (esetben) a talajból felülre keverednek azok a gombák, amiknek ezek a viszonyok megfelelnek (iglu hatás – belül tartja a párás meleget) és betegséget okoznak.
A letaposott területeken időjárástól függően sokáig megmarad a terhelés, lassú olvadást okozva ezeken a területeken:
- a hóember helye,
- a járdáról fűre lapátolt hókupacok esete.
Ezért azt tanácsolom, hogy új füvesítésnél SZIGORÚAN TILOS fűre lépni, a régiek esetében NEM AJÁNLOTT hóval borítottan használatba venni.
Amennyiben mégis megtörténik a baj, hogy hóolvadás után sárga foltok éktelenkednek a gyepen, akkor az figyelmeztető jel, hogy valami nincs rendben a kert háza táján és a talaj gyógyítására kell felkészülni. Amennyiben tavaszig gyógyulni látszanak a flekkek, sajnos az csak illúzió, mert a gomba nyári változata ott fog csücsülni majdnem 100 %-ban a nyári kertben. Pont a szezon kellős közepén, amikor legszebbnek kell lennie a gyepnek, ugyanis, akkor használjuk legtöbbet a kertet.
Gyógyírként javasolom a talajjavítók (DCM Antagon ; DCM Vivisol) egész éves használatát, hogy meg tudjuk változtatni a föld alatt élő mikroorganizmus társadalmát a jók oldalára.
Hópenészmentes, szép zöld gyepet kíván:
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony”
A történeknek itt nem lett vége. A Burjanzó balkonok és kertek Facebook csoportban úgy döntöttünk, mi vállaljuk a következményeket. Ma már úgy is kitűnő szerek kaphatók a fű rendbehozatalára. Éljenek a hóemberek!
Döntöttünk: vesszen a fű, legyen hóember!
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Vakontúrás télen? – itt a megoldás
🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug
🌷 A füvesasszony, aki előtt nincs lehetetlen, ha fűről van szó
🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez
🌷 Így lesz egész évben szép füved
🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést
🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: