Balkonada

4 apró trükk szobanövények öntözéséhez

Minél tökéletesebben elégítjük ki a szobanövényeink igényeit, annál szebbek lesznek és annál ellenállóbbakká válnak a különböző betegségekkel és kártevőkkel szemben. Télen az egyik legnagyobb kihívást a megfelelő öntözés jelenti. Négy apró trükkel ez sem okozhat problémát.

 

 

A vizet a növények a tápanyagok felvételre, szállítására, testük felépítésére és hőszabályozásra használják. Az optimális vízmennyiség biztosítása a növények ápolásának egyik legnehezebb feladata. A legtöbb növény pusztulását épp a helytelen öntözés, azon belül is a túlöntözés okozza. A pangó víztől a gyökerek könnyen kirohadnak.

Gyakran nem egyszerű megállapítani, hogy a növény kókadása mögött túlöntözés vagy épp vízhiány áll-e. 

Nagy hiba, ha minden növénynek ugyanannyi vizet adunk. A szükséges vízmennyiség függ a növény igényeitől (származása, nagysága, stb), a környezeti tényezőktől (hőmérséklet, fényviszonyok, stb) és az évszaktól is. 

Növények vízigénye 

A növények származásának ismerete sokat segít a gondozásban. Az őshazájukban szárazsághoz szokott növények szobanövényként is kevesebb vízzel beérik. A növények a leveleikben is képesek tárolni a vizet. Általánosságban elmondható, hogy a húsos levelű növények kevésbé vízigényesek, mint a vékony levelűek. A kaktuszok az egyik legnagyobb túlélők, havi néhány csepp víz elegendő számukra.

Fajtától és életkortól is függ, mennyi időt képes elviselni egy növény víz nélkül. A fiatal növények, a palánták akár egy napos vízhiányba is belepusztulhatnak. A nagy levelű, dús lombú és gyökerű növények gyorsabban kiszáradnak, mint a gyenge gyökérzetű, kis lombú növények, ugyanakkor ellenállóbbak, nagyobb a tűrőképességük.

A magas páratartalmat igénylő növényeken nem segít a gyakori öntözés, hisz a két dolog nem ugyanaz. 

Környezeti adottságok 

Az otthonunk környezeti adottságait, csak mi az ott élők ismerjük. Ezzel egyetlen internetes cikk írója vagy virágbolti, kertészeti eladó sincs tisztában, így az olvasott vagy kapott jó tanácsokat nem szabad készpénznek venni. Azok csak is kiindulási alapként használhatók.

A meleg szobában, fűtőtest mellett található növények gyakoribb öntözést kívánnak, mint pl. egy hűvös télikertben növekvők. A forró nyári napokon szintén sokkal több vízre van szükségük a virágoknak, mert párologtatással hűtik testüket. 

A téli nyugalomba vonult növények alig igényelnek öntözést (bougainvillea, leander, stb).

Fontos tudni azt is, hogy míg az agyagcserép felszívja a felesleges vizet, a műanyagcserép nem képes erre. A földminősége is befolyásolja, milyen hamar szárad ki a föld. A tőzeges, lazább talaj hamarabb száraz lesz, mint a nehezebb típusú. 

És akkor ennyi bevezető után lássuk a trükköket, amit segítenek, hogy ne nyírd ki a növényeidet.

4 apró trükk a locsoláshoz

  • semmiképp ne öntözzünk megszokásból, minden növény talaját vizsgáljuk meg egyenként és ez alapján döntsünk a vízmennyiségről, egy-két szélsőséges kivételtől eltekintve legjobb, ha akkor locsoljuk a növényt, ha a föld már porhanyós,
  • öntözésre mindig szobahőmérsékletű, lehetőleg lágy vizet használjunk, ha van lehetőségünk rá, akkor legjobb az esővíz, 
  • kisebb a túlöntözés lehetősége és egyenletesebb a vízfelvétel, ha az ültetőközeg a cserépalátétből a cserép alsó nyílásain veszi fel a vizet, ezért lehetőleg minden növényt alulról öntözzünk, öntözés után viszont öntsük ki a vizet, ne álljon az alátétben,
  • ha kihagytunk egy öntözést és teljesen kiszáradt a földlabda, a növényt cserepestől állítsuk pár percre vízbe, hogy jól felszívassuk.

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 A csodás leander titka

🌷 Lusták ideális szobanövénye: lepkeorchidea

🌷 10 mérgező szobanövény

🌷 Orchidea locsolás kulisszatitkai

🌷 Top 10 légtisztító növény

🌷 Így kényeztesd télen a szobanövényeket


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!