Balkonada

Vakondtúrás télen? – itt a megoldás!

Joggal gondolnánk, hogy a tél beköszöntével, a természet lecsendesedésével a vakondtúrásoknak is búcsút inthetünk. Ám a vakond fittyet hány a mi gondolatainkra, kívánságainkra és télen sem lustálkodik. Kitartóan túr és túr. Ott ahol jól érzi magát. Van azonban egy környezetbarát módszer, amivel jobb belátásra bírhatjuk és távol tarthatjuk a kerttől.

 

vakondtúrás

 

A fűgondozás nagyasszonya, Molnár Gábor Éva, a Füvesasszony most elárulja, milyen bio módszerekkel szabadulhatunk meg a téli vakondtúrásoktól.

“A meglepetés erejével tud letaglózni minket ez a kis bundás állatka téli munkássága a kertünkben. Néhány hét alatt olyan hirtelen tudja tönkretenni az egész éven át precízen gondozott gyepet, hogy többet senki nem fog tudni meggyőzni bennünket arról, hogy mennyire hasznos állat a kis fekete jószág.

A gondosan kipakolt földhalmok láttán kitör belőlünk az ősi ösztön, hogy a birtokunkat megvédjük minden áron, és azonnal az agyonütnénk, ha hagyná magát és nem lenne védett állat.

Az ember által hadviselésbe állított űzők és riasztok legtöbbjére fittyet hányva, óriási szorgalommal szokta a kis vakond szokásos tevékenységét zavartalanul folytatni, tudomást sem véve arról, hogy hadat üzent feléje a kert gazdája.

Tudok egy jó megoldást erre a problémára, de mielőtt felvázolnám ezt a kitűnő módszert, az életmódjáról hadd ejtsek néhány szót.

 

vakondtúrás

 

Mit csinál télen a vakond?

A vakond sajnos nem aluszik téli álmot, pedig sokan díjaznák ezt a téli lustálkodást. Mivel az ő pocakja is minden nap üresen kong, ha nem vadászna a súlyának közel megfelelő mennyiségű rovar után, földi pályafutása gyorsan véget érne. Ezt elkerülve a nagy fagyokra készül, éléskamrát épít. Többnyire éjszaka vadászik, és ezért van az, hogy reggel, amikor az ember munkába rohanna, akkor szembesül az önkéntes munkás megjelenésével, és kerülgeti az infarktus a földtúrások láttán.

A föld felszínére a legritkább esetben jön fel, például amikor a járatai víz alá kerülnek. Éppen ezért egyik barátságos módszer a megfogására, ha egyszerűen kiöntjük a járatából, és kitelepítjük a kertünkből a mezőre. Ez egy időigényes feladat és nem mindig jár sikerrel, főleg amikor a szomszéd kertjének ásott alagútrendszerébe nyomatjuk a vizet. A kiterjedt járatrendszer alkalmas arra, hogy megbújjon benne és a víznyomás felszívódása után vígan élje az életét tovább. Mivel velünk szemben minden szempontból helyzeti előnyben van, időközönként meddő harcnak látjuk a kertünkből való kitelepítést.

 

vakondtúrás

 

Hogy lesz vakondtúrás-mentes a kert?

A legjobb megoldás a támadás helyett a védekezés. De nem mindegy, hogy ezt mivel tesszük. A vakondmentesítésre én a bio módszert ajánlom, mert az mindenki számára a leghumánusabb. A vakond is élheti a mindennapjait kerten kívül és a kert gazdája is a telekhatáron belül. A bio védekezésen belül több kiváló terméket is tudok ajánlani: az STV Defenders-t és a Biofume füstpatront.

Akik most télen ismerkednek meg ennek a módszernek a lehetőségével, azok se határolódjanak el tőle, ugyanis van olyan ricinus készítmény – STV Defenders, ami pici granulátum. Kevés csapadéktól is könnyen olvad, és gyorsan a talajba mosódik a füvön keresztül. Ezt a készítményt inkább a betörési területekhez szórjuk 1,5 m – 2 m szélességben, mintha egy láthatatlan védvonalat építenénk ki kertünkbe.

Akik azonnali változtatást szeretnének elérni, azoknak ajánlom a szintén bio Biofume füstpatron használatát.

A füstpatron egy ricinussal megtöltött kis tartály, aminek használatával a vakond járatának oldala ricinus bevonatot kap. Ennek az illatát nem kedveli a vakond, és inkább másfelé veszi meg a táplálék kereséshez az utat. Azt tudni érdemes róla, hogy egy darab patron használata nem fogja a járatokat lefüstölni teljes egészében, ezért párban használjuk. A vakondtúrás eltakarítása után ássunk egy akkora négyszöget a gyepen, hogy könnyen ki tudjuk venni lékszerűen a talajt. Keressük meg az érkező és a távozó járatot, és helyezzünk bele egy – egy meggyújtott patront. Erre azért van szükség, mert fogalmunk sincs, hogy merre van a járat eleje, sem a vége. Ha a járat utolsó szakaszát füstölnénk le, nem érnénk el célunkat.

 

füstpatron

 

A döntés kezedben van!

Megtanulod a vakond mentesítés módszerét, vagy inkább szórod, fújod, tűzöd, robbantod, űzöd ezt a szerencsétlen állatot? A te kertedben ő jól érzi magát, mert all inclusive ellátásban részesíted tudtodon kívül (öntözöl állandóan, nem védekezel a talajlakók ellen). Ezért nem olyan egyszerű ezt az okos állatot lebeszélni ennek a kényelemnek a lemondásáról. Folyamodj inkább te is cselhez! Használd ki érzékeny szaglószervét, és önként fog eltávozni a kertedből!

Molnár Gábor Éva, a füvesasszony”

Nagyon köszönjük a hasznos tanácsokat!

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Kerti trendek 2017: a természetesség mindenek felett

🌷 Éltető víz a kertben

🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug

🌷 Pillangó csalogató növények

🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez

🌷 Így lesz egész évben szép füved

🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás

🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Makuch Bertalan says:

    A cikk írójának javaslom hogy a kis vakond helyett egye meg ő a földben lévő rovar és egyéb kártevőket. Engem nem zavarnak a a vakondok. A legkártékonyabb főemlős az ember. Inkább ömlesztve permeteznek mindenféle vegyszereket ami az emberre is veszélyes, még akkor is ha azt hazudozzák hogy nem. A kis vakond ingyen elvégzi a féregtelenítést. Egy butaság hogy megeszi a zöldséget és egyebeket amit elvet az ember. Azt csak azért rágja el mert az útjában van. Az ember által okozott károk messze a csillagos eget verik a vakondéhoz képest. A túrkálással és járataival a a talajt is segíti, hisz friss oxigénhez jut a talaj. A túrásokon keresztül megy be a talajba a friss levegő. Aki kártékonynak állítja be az nem ért semmit. Több hasznot csinál a vakond mint amennyi kárt. Okosabb kertészek ezt mind jól tudják. A talajt is porhanyósítja a munkájával.

  2. József Gyurgyik says:

    A vakond az én munkámat tönkre teszi.Nem azért dolgozok egész évben,hogy a szép füvem,vagy a szép kertem semmi perc alatt semmivé legyen.Ellene semmivédekezési módszer nincsen,mert a riasztókat kitúrja a földből.Nagyon sok módszert próbáltam,csak egy saját módszer volt hasznos,de azt nem irom le!

  3. József Gyurgyik says:

    A vakond az én munkámat tönkre teszi.Nem azért dolgozok egész évben,hogy a szép füvem,vagy a szép kertem semmi perc alatt semmivé legyen.Ellene semmivédekezési módszer nincsen,mert a riasztókat kitúrja a földből.Nagyon sok módszert próbáltam,csak egy saját módszer volt hasznos,de azt nem irom le!Még soha nem írtam kommentet ebben a témában!Ha esetleg a modinak nem teszik,akkor lelke rajta!Szaporítsa nyugodtan a vakondot,nem lesz kártevő,de szép kert sem! Minden jót kívánok!

  4. Most már igazán kíváncsivá tett ez az egyedi, titkos módszer.

    Jó kertészkedést kívánok vakonddal vagy vakond nélkül: Jucó

  5. Ez mind igaz. Nem véletlenül védett állat. Vannak azonban, akiket bosszant a drágán kialakított pázsiton a földtúrás. A cikk nekik kínál környezetbarát megoldást arra, hogy távol tartsák a vakondot a kerttől.
    Ezek a módszerek nem kiirtják a kis bundást, csak más élőhely keresésére sarkallják.
    További jó kertészkedést kívánok vakondokkal vagy vakondok nélkül! Nagy Jucó

  6. Örülök neki, hogy önt nem zavarják a vakond munkálkodásai. Valószínű sem gyepes területe, sem virágos, vagy kultúrnövényes ágyása sincs. Ugyanis számomra teljesen mindegy, hogy azért megy tönkre a növényem, mert átrágja, vagy kitúrja, vagy ha úgy tetszik eszi vagy nem eszi, mert a végeredmény ugyanaz. A szőlőskertben nem bosszant mivel azt nem túrja ki. Azonban amikor reggel kinézek a kertembe és 5-6 vadonatúj “Gellérthegy” csúcsosodik a frissen vágott gyepemben, a virágaim között, sőt a málnatöveknél ugyancsak elfog a harci kedv a ” kedves kis” állattal szemben. Tisztában vagyok a hasznos tevékenységével de ennek ellenére nem szívesen látott “vendég” a kertemben továbbra sem. A kertemben pedig nem használok az ön által említett kártékony vegyszereket, mert annak sem vagyok a híve, de nem azért mert a vakondot sajnálom. Megmondom őszintén, ha tudnám, hogy azzal távol tarthatom, lehet, hogy megpróbálnám.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!