A közelgő tél már csikorgatja fogait, tovább már nem igen lehet halasztani a fagyérzékeny növények védelmét. Ideje bemenekíteni kedvenceinket a télikertbe, más fagymentes helyre vagy kertbe gondoskodni a fagykár elleni védelemről, mert egyébként kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket tavasszal.
A dézsás és cserepes növényeknek a legjobb teleltető hely a télikert. Ez azonban nagyon keveseknek adatik meg, így a teleltetéshez többnyire marad a fagymentes pince, garázs, lépcsőház vagy folyosó.
A balkonnövények telelőhelyre szállítását nem kell elkapkodni. A mediterrán növények mínusz 2-3 fokig kint maradhatnak, különösen a védett balkonokon, ahol mindig melegebb van és a talajmenti fagyok nem veszélyeztetik balkon kedvenceinket. A túl korai teleltetés többet árt, mint használ. Minél tovább maradnak kint a növények a szabadban, annál ellenállóbbak lesznek és annál sikeresebben áttelelnek. A hideg időben, enyhe fagyokban a növények nem károsodnak, a kártevők viszont elpusztulnak. A leanderek, fuksziák, muskátlik, begóniák és klíviák nálam még mindig is. Ez utóbbiaknak kell is mostani hideg hatás, hogy tavasszal majd virágba boruljanak.
Szerencsére ma már rengeteg lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy a kint maradó növények védelmét szakszerűen el tudjuk végezni. A hagyományos falevél, szalma, stb védekezésen túl különböző védőfóliákkal gondoskodhatunk, hogy a hideg ne tegyen kárt a növényekben.
Kezdetben éjszakára fátyolfóliát is használhatunk, amit reggel egy mozdulattal el tudunk távolítani. Amint keményít a tél, komolyabb védelem szükséges. A kint telelő dézsán növények gyökerei a legveszélyeztetettebbek a kis mennyiségű föld miatt. Érdemes a cserép alá hungarocellt vagy vastag kókusz korongot helyezni, a cserepet pedig jutaszövettel burkolni.
Fontosnak tartom azonban megjegyezni, hogy a citrom, leander, murvafürt nálunk még ezekkel a módszerekkel sem telel át. Ha nincs fagymentes helyünk a teleltetéshez, akkor érdemes kertészeti áruházak teleltetési szolgáltatását igénybe venni.
Télen előfordulhat, hogy az örökzöld fák és cserjék lombja elszíneződik. Ezt napperzselés okozza, ami ellen szintél fátyolfóliás takarással védekezhetünk.
A megfelelő védőfólia:
- nem gátolja a növény szellőzését,
- könnyen felszerelhető,
- több éven át használható,
- világos színű, nem csökkenti jelentősen a napsugárzás erejét,
- védi a növényt széltől, fagytól és erős napsugárzástól.
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Muskátli teleltetés egyszerűen
✿ Mikor jön el a teleltetés ideje?
✿ Kezdődik a balkonnövények teleltetése
✿ Télikert a harmadik emeleten
✿ Mesés télikert a vidéki Angliában
✿ Decemberi teendők a balkonon
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: