Dendrobium nobile orchideák virágzásának titka

A Dendrobium nobile, a jeles vesszőkosbor is a kedvelt orchidea fajták közé tartozik. Nem tévesztendő össze a Dendrobium phalaenopsis orchideával, mert annak gondozása jelentősen eltér. Míg a Dendrobium phalaenopsisnál a vastag szár két oldalán helyezkednek el világoszöld levelek, a szár csúcsából ívesen hajlik le a több virágot hordozó virágszár, addig a Dendrobium nobile virágai a bulbán levő levelek alól jobbról, balról sorban nyílnak ki, akár a bulba aljától a tetejéig.

Fotó: Sinka Erika

A dendrobiumok gondozásába sokak bicskája beletört már. Vadady Mária olvasónk tanácsaival viszont ennek vége, gondozási tanácsainak betartásával garantált a siker. Fontos megjegyezni, hogy a tanácsok nem valamennyi dendrobiumra vonatkoznak, kizárólag a dendrobium nobile virágoztatható eredményesen a lenti tanácsokkal.

“A Dendrobium nobile gondozása is lehet eredményes, de teljesen másképp kell bánni vele mint pl. a lepkeorchideával. Csak az tartsa, akinek van hűvösebb szobája, folyosórésze, esetleg ki tudja tenni nyárra valami csigamentes helyre.

Nagyon sok fényre van szüksége nyáron, (de reggel, délután érje csak nap!) mert ilyenkor növeszt új bulbákat, amik megerősödve majd virágozni fognak. A régiek is hozhatnak virágot, de nem olyan dúsan. A bulbákat nem szabad levágni, mert tápanyagraktárul szolgálnak a növénynek.

Locsolni is gyakrabban kell, mint a lepkeorchideát, nem szabad hogy kiszáradjon a gyökérzete. A bolti közeg fakéreg, sok kókuszrosttal keverve, ezen hetente át kell csorgatni a vizet, majd kiönteni alóla. Ha megszárad a közeg teteje, akkor érdemes bespricelni. Alatta, körülötte párologtatni kell, hogy később dúsabb legyen a virágzat.

Tápozás: nagyon fontos hogy a növekedés időszakában, amíg meg nem nőnek a bulbák, nitrogéndús, tehát zöld növényeknek való (feleannyi mennyiség kell az orchideáknak a tápból, mint a többi növénynél amit javasol!!!) táppal kell erősíteni. (Normál téli virágzásnál pl. Kb. 03-06. hónapig.)

Ha szép nagyok, erősek a bulbák, jöhet a virágzásra erősítés: a káliumban, foszforban gazdag táp (pl. a muskátlitáp fele olyan sűrűségben.) Ezt a hideg időszak beköszöntéig kell adni. ( Kb. 07-11. hónapokig.) érdemes kint hagyni a szabadban egészen az éjszakai fagyok beköszöntéig, mert a dús virágzáshoz 2-3 hónapig 12 C fok alatti éjszakai hőmérséklet kell neki, vagyis hideghatás.

Mikor kintről bekerül, jön a pihenő idő a hűvösebb helyiségben: ILYENKOR EGY CSEPP VIZET SEM SZABAD NEKI ADNI! NEM KELL MEGSAJNÁLNI!

2-3 hónap elteltével a leveleknél megjelennek a bimbók, amiknél meg kell várni, hogy kb. 1,5 centisek legyenek, mert ha idő előtt elkezdjük locsolni, a bimbókból nem virág lesz, hanem kis hajtás. Ezután a virágzás végéig csak víz kell neki heti egyszer átcsurgatva a közegen, kiöntve alóla. Aztán ha elnyílott és bújnak mellette az új bulbák, kezdődik a tápozás elölről.

Nyáron lehet akár kint is tartani, ahol a reggeli, vagy a lemenő nap éri. Sok fény kell neki, a cserepeket télen-nyáron kavics/granulátum ágyon kell tartani, benne mindig párologjon a víz, de a cserép alját ne érje el. Ha kint van, vigyázni kell, mert imádják a csigák és nagyon nehéz megszabadulni tőlük, ha meglelik a cserepet!

Kitámasztani a dülöngélő bulbákat úgy lehet, hogy 3 db pálcát leszúrunk és felül összedrótozzuk, ehhez már rögzíthetők a bulbák. Ahogy hűl az idő, csökkenteni a locsolást, a fagyok elől bevinni hűvös, de fényes helyre (lépcsőházba) és októbertől egy csepp vizet sem adni neki, csak párologtatni alatta. Amikor megjelennek a rügyek, ill. 1 centi körüliek, el lehet kezdeni a locsolást és be lehet vinni normál szobai hőmérsékletre. Ha megsajnálva a szomjúhozót idő előtt adunk neki vizet, akkor a rügyekből hajtások lesznek és nem virágok.

Az öreg kopasz bulbákat nem szabad levágni, mert ezek tápanyagraktárul szolgálnak a kisebbeknek. Egyébként logikus a gondozása, amikor előtörnek a kis hajtások, bulbák, akkor növekedni akarnak, táp, víz, fény kell nekik. Ha megnőttek, megerősödtek, akkor jöhet ősztől a ridegen tartás.”

Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat Vadady Máriának!

A 2017. november 9 és 12 közötti orchidea kiállításon is találkozhatsz dendrodium orchideákkal is.

Himalája királynője, a Cymbidium a sztár az őszi orchidea kiállításon

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Ismered az orchideákat? – 10 kérdéses kvíz

🌷 Orchidea locsolás kulissza titkai

🌷 Orchidea gondozási tippek elsőkézből 

🌷 10+1 meglepő tény az orchideákról

🌷 8 tanács, hogy jövőre is virágozzanak a tulipánok

 🌷Lusták ideális szobanövénye: lepkeorchidea

🌷 Így gyógyíthatod meg a beteg lepkeorchideát

🌷 Nyerj belépőt az őszi orchidea kiállításra

Címkék:

Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »