Balkonada

Lisianthus (préritárnics) gondozása olvasói tanácsokkal

Észak-Amerika és Mexikó füves pusztáiról származó préritárnics vagy más neveken lisianthus vagy eustoma szépsége tavasszal sokat vásárlásra csábít. Pár hét után aztán többnyire tönkre megy. Ezért is örültem, amikor Vadady Mária olvasónk elárulta, hogy milyen módszerrel sikerült életben tartania, sőt újbóli virágzásra bírnia a kényes kis kedvencet.

 

lisianthus

Az eredeti növény, 3 virágszárral

 

“Anyák napjára kaptam 3 virágszárral. Azonnal belenéztem a cserepébe és mivel nem szőtték azt át a gyökerek, nem tettem nagyobba.
A neten talált tanácsok szerint kezdtem gondozni: a napra raktam és állandóan nyirkosan tartottam a földjét.

Kisvártatva az egyik szára kirohadt, a levelei lisztharmatossá kezdtek válni és kókadozni, én meg magamat szégyellni, hogy ilyen béna vagyok.

Aztán megnéztem honnan származik: ha füves pusztákról akkor nem biztos hogy szereti a bepunnyadó darált mohát amibe a kertészek ültették, tehát átültettem homokkal kevert virágföldbe (Garri-t használok), körben másfél ujjnyival nagyobb cserépbe, miután kicsit lerázogattam a gyökérzetről a darált mohát.

Eredeti élőhelyén bár akadálytalan a napsütés, a többi növény nyilván ad némi árnyékot is a közte növő préritárnicsnak, így olyan helyre raktam más növény mögé, ahol a vándorló árnyék érte kicsit.

A lenyílt, megcsúnyult virágszárait visszavágtam és nitrogén túlsúlyos táppal kezdtem locsolni, hogy visszanyerje a lombját. Amikor az megnőtt, kapott virágzást segítő tápot.

Most kezdett újra nyílni. Gondolom ha az elején nem bénázok, hanem rögtön mindent így csinálok, akkor már korábban újra virított volna.”

 

 

“Azért ilyen féloldalas, mert először csak a kirohadó szárát vágtam le, majd amikor láttam hogy azzal jót tettem, mertem levágni a többit.
Tanulság: virágzás után az egész növényt vissza kell vágni. Sorra jönnek az új, bimbós szárak.”

 

 

Nagyon köszönöm a Marikának a hasznos tanácsokat!

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 A csodás leander titka

🌷 Lusták ideális szobanövénye: lepkeorchidea

🌷 Pillangócsalogató növények

🌷 Ezer nevű legénycsalogató virág: Zinnia

🌷 Top 10 légtisztító növény

🌷 Golgota virág, Jézus szenvedéseinek szimbóluma


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Janka Czakó says:

    Nekem is van egy gyönyörű Préritárnicsom, elolvastam, hogy hogyan kell gondozni, átültetni, de azt nem látom, hogy hogyan kell átteleltetni, vagy csak idény virág? Kérnék tanácsot! Előre is köszönöm.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!