Van egy rossz hírem. A gondozás nélküli, mindig zöld és selymes fű titkát még nem találták fel. Van viszont egy jó hírem is. Itt és most elárulom, mit kell tenned ősszel, hogy jövőre önfeledten élvezhesd a gyönyörű pázsitot.
A szomszédok irigykedő pillantásait csak egész évben gondosan ápolt fűvel érdemelheted ki. Ősszel sem dőlhetsz hátra, igen fontos feladatok várnak rád, hogy megalapozd a következő év zöld édenét. De ne vesztegessük a drága időt, Molnár Gábor Éva kertészmérnök, a füvesasszony segítségével nézzük is a négy legfontosabb őszi teendőt!
Gyepszellőztetés
A fű télen pihen, téli álmot alszik, de nem mindegy hogyan. Ahogy teli gyomorral te sem tudsz jól aludni, úgy a fű pihenője sem teljes, ha kövéren bedúsulva, fulladozva tör rá a hideg évszak.
A nyugodt alváshoz meg kell szabadítani mindentől, amit a nyár folyamán „felszedett”. A fűszálak tövében lerakodó növényi részek filcszerű réteggé állnak össze, amelyek megakadályozzák a levegő áramlását, a tápanyag bekerülését a talajba és az öntözővíz hasznosulását locsoláskor.
Ezt a folyamatot csak gyepszellőztetéssel, a talaj felső rétegének megtisztításával lehet megakadályozni. Hatására fellélegzik, újraéled a fű. Az elhalt rétegeket speciális gereblyével vagy gépi hajtású, fésűs vagy késes szellőztető géppel tudjuk eltávolítani, ez utóbbit akár bérelhetjük is. Tavasszal és ősszel mindenképp szánjunk időt a gyepszellőztetésre.
Ne riadjunk meg a kitépett fűszálak mennyiségétől. A gyepszellőztetés közben megvágjuk a fű gyökereit is, ami új gyökérsarjadásra készteti a növényt. A tarnak tűnő területen két hét múlva már harmatos, üde zöld fűszálak ékeskednek majd.

gyepszellőztetés
A gyepszellőztetés után a gyep újraindításához két héten át naponta öntözzünk a reggeli órákban, és erősen tápanyagozzuk meg talajjavító és szerves tápanyaggal.
Tápanyagellátás biztosítása
A fű gyakori és rendszeres nyírásával megszakítjuk a tápanyagok természetes körforgását. Ennek következtében a fű legyengül, a talaj elszegényedik és a gazoknak valamint a moháknak engedi át a terepet. Egyedüli megoldás a tápanyag-utánpótlás.
Különösen az őszi gyepszellőztetés után fontos a kálium túlsúlyos (növényi sejteket megerősítő) tápanyaggal való kényeztetés. A kálium növeli az ellenállóképességet (betegség, szárazság, hideg), szilárdítja a növény szerkezetét, segíti az anyagcserét, és télire tartalékokat képez. Az osztódó szövetekben szabályozó szerepet is betölt: nem nő a fű erőteljesen.
A nitrogén segíti az egyenletes növekedést, és biztosítja a regeneráló erőt. A foszfát elsősorban a gyökérzetet fejleszti, ami által az alsóbb rétegekig lenyúló gyökér száraz időszakban is eléri az ott tárolt éltető vizet. A magnézium és a nyomelemek egészséges, szép zöld leveleket és szárakat fejlesztenek a növényben.
Fontos, a tápanyag egyenletes felhordása, ami nem is olyan egyszerű feladat. Könnyen lehet csíkos vagy foltokban kimaradó a tápanyag és ezáltal a fű is. Egy helyre kiszórt tömény mennyiség könnyen kiégetheti a gyepet.

helytelenül kiszórt tápanyag
Kártevőmentesítés
Ősszel sem feledkezhetünk meg a vakondokról, hisz a kis földtúró takarék módba kapcsol ugyan, de télen sem alszik. A vakondveszélyes területeket szórjuk meg defenders vakondtávoltartóval.
A fűben megjelenő sárga foltokokért a vízhiányon túl a talajban, alulról munkálkodó pajorok és lóbogarak a felelősek. Ellenük a legjobb megoldás a rendszeres, mikrobiológiai szeres védekezés. Kora ősszel, – amikor még meleg a talaj- , a leghatásosabb a védekezés, mert ekkor könnyedén nyakon csípik a szerek a gyepgyökeret károsító bandát.
Ősszel legeredményesebben az Artis, szélesspektrumú talajkezelővel védekezhetünk, amit szintén permetezéssel a legegyszerűbb kijuttatni a kertbe.
A lóbogár legfőbb ellensége a Nemastar, a biológiai rovarölőszer, ami Steinernema carpocapsae fonálférgeket tartalmaz. Ezek a speciális rovarpatogén fonálférgek a bogarak talajban lévő lárváit és bábjait aktívan keresik és megfertőzik. A fertőzést követő második-harmadik napon a bogárlárva elpusztul. Más élő szervezetekre nem hat, így növényeinket sem károsítja.
A Bora a talaj „házőrzője” a betolakodók ellen, természetes úton fékezi a pajorlárva kártevő terjedését, kártételét. Visszaállítja a talaj biológiai egyensúlyát, kiválthatja vagy kiegészítheti a kémiai anyagok használatát.

lóbogár túrásos talaj
Talajjavítás
Az új füvesíttet területeken, – hacsak nem termőtalajokon épült a kert-, feltétlen fontos a talajjavítók használata a tápanyag kijuttatásakor. A talajban különböző mikroorganizmusok felelnek azért, hogy a növények és a tápanyagok között létrejöhessen a körforgás. Azaz, ha a talajélet lecsökken, vagy kipusztul, akkor a növények is szép lassan elsorvadnak. Hiába kapnak műtrágyát és vizet, ha azt nem tudják aktívan felvenni.
A „jó mikroorganizmusok” munkája révén a tápanyagok olyan formába alakulnak át a talajban, amelyet fel tudnak venni a gyökereiken át a növények. Segítik a humuszképződést, a víz és levegő átjárhatóságot, azaz élővé teszik a talajt. Szaporodásukat számos tényező gátolhatja, pl. a növényi kórokozó mikrobák (gombák) elszaporodása, vagy vegyi behatás (gyomirtás, állandó műtrágya használat) miatti talajélet pusztulás.
A mikroorganizmusok hiánya egy folymatos, lassú folyamat eredménye, ezért nem azonnal észlelhető a következménye. Csak akkor eszmélünk rá a problémára, ha azt tapasztaljuk, hiába az öntözés, a műtrágyázás, egyre satnyább a pázsit. A talajélet érzékeny biológiai egyensúlyát csak élő anyagok bevitelével lehet megőrizni. A termőképtelen talaj visszaállítása egy nehéz és hosszadalmas feladat, ezért azt javasolom, hogy előzd meg a probléma kialakulását. A modern talajjavítók használata egyszerű és kényelmes, ráadásul mivel szerves trágyával kombináltak kettős hatást fejtenek ki: táplálnak és gyógyítanak.
Az Antagon egy szerves trágya, amelyben nyugvó állapotban található meg 7-féle gombatörzs, amelyek a gyökerek köré egy finom védőburkot hoznak létre. Ezzel védik meg a káros gombáktól a növényt. Ez a biológiai burok tökéletesen alkalmas a gyep sárga foltosodásának megállítására is, amennyiben a kiváltó ok gombafertőzés.
A másik fontos „prebiotikum” a Vivisol, ami szintén egy szerves trágya, speciális mikroorganizmusokkal. Ezek a „jó bacilusok” a talajban található kötött ásványi anyagokat alakítják át szerves formába, amelyeket a növények fel tudnak venni. Így optimalizálja a növény életterét, és elősegíti a gyökérdúsulást. A nagyobb gyökérzet több tápanyagot és vizet tud felvenni, így egészségesebben és gyorsabban fejlődik, és egyenletesen sűrűsödik.
Az Antagon és a Vivisol együttes használatát javaslom, mert így sokkal erősebb védelmet adsz a talajnak a káros hatásokkal szemben.
Az új telepítésú füveknél a talaj egészséges működését mikorrhizák bejuttatásával biztosíthatjuk. A mikorrhiza a talajban élő gyepet megbetegítő gombafajok (Phytophtora spp., Phytium spp., Verticillium spp., Phyrochaeta spp.) ellen úgy veszi fel a harcot, hogy a növény gyökerét behálózva nem engedi az életterébe a betegségeket okozó fajokat.
Ha elmulasztjuk az őszi kezeléseket, egész télen a ronda kert látványával kell együtt élnünk. Ráadásul tavasszal csak hatalmas munkával és költséggel tudjuk helyrehozni a kertet.
Emiatt inkább a rendszeres kertápolást válaszd és mindig csak annyit kell kertészkedned amennyit feltételen szükséges, cserébe egész évben ápolt, szemet gyönyörködtető kerted lesz.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Így lehet hatékony és költségkímélő a növényápolás
🌷 Így kerüld el a füvesítés öt legnagyobb buktatóját
🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést
🌷 Így lesz egész évben szép a füved
🌷 Ilyen kertben garantáltan madárcsicsergés fogad
🌷 Ezt tedd, ha minden összeesküszik a fű ellen
🌷 Bioszemléletű kertészkedés a kiskertben
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: