Egy kertbe sokféle élőlény látogat. Ki hosszabb, ki rövidebb időre. Vannak akiket szívesen látunk, de sajnos vannak kártevők is, akiket szeretnénk minél távolabb tartani az udvarunktól. A madaraknak szinte mindenki örül, gyakran a cicusok is. A Magyar Madártani Egyesület információs ábrája segít eligazodni, mit kell tennünk a kertben talált madárfiókákkal.
Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon. A kertben talált madárfióka láttán rögtön késztetést érzünk, hogy megmentsük őket. A kertbe került madarak legtöbbje nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be őket, hanem hagyjuk a megtalálás helyén. Ha pedig már megtettük mielőbb elengedjük őket.
Nem akkor vagyunk felelős madárvédők, ha a természeti törvények ellen dolgozva bármi áron meg akarunk menteni minden egyes madarat, fészekaljat és fiókát. Erre csak a végveszélyben levő fajok esetében van szükség, de a legfőbb cél ott is a megfelelő élőhelyi viszonyok helyreállítása, mert enélkül az ilyen állatok végül csak állatkertekben maradhatnak fenn.
Meg kell értenünk, hogy a ragadozók, a betegségek és tapasztalatlanság okozta elhullás a természeti folyamatok szerves része. Éppen ezen hatások ellensúlyozása érdekében költ a legtöbb kis- és közepes testméretű énekesmadár évente kétszer (esetleg háromszor), évi akár húsznál is több fiókát felnevelve. Mivel ezek a fajok több évig vagy évtizedig is élhetnek, stabil állomány fennmaradásához nincs szükség minden fióka túlélésére. Sőt, ez kimondottan kedvezőtlen lenne, mivel olyan állományrobbanást eredményezne, melynek következtében rövid időn belül elfogyna a táplálék, betegségek terjednének el, és az állomány magától összeomlana.
Vegyük tudomásul, hogy minden fiókát nem tudunk megmenteni és többnyire beavatkozásra sincs szükség. Azzal tehetjük a legtöbbet, ha követjük a Magyar Madártani Egyesület által javasolt eljárást.
Forrás és további tudnivalók:
http://www.mme.hu/maganyos_fiokat_talaltam
🌷 Készíts madáretetőt cserépalátétből
🌷 Legyen madárbarát a balkon is!
🌷 Így tarthatod távol a vakondot a kerttől környezetbarát módon
🌷 Ilyen kertben garantáltan madárcsicsergés fogad
🌷 Mit tegyünk és mit ne a hívatlan méhekkel és darazsakkal?
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!