Kevéssé ismert tény, hogy az év jelentős részében még a nagyvárosi lakások levegője is sokkal szennyezettebb, mint a kinti levegő. A mostani szélsőséges szmog helyzetre talán nem igaz, de pont a kinti levegő kritikus volta miatt is érdemes a lakások levegőjén is javítani. Nézzük melyik szobanövények tisztítják leginkább a levegőt!
Szobanövényeink egészségünk megőrzésében is fontos szerepet játszanak. Az emberektől pont ellentétesen működnek, szén-dioxidot vesznek fel, és oxigént bocsátanak ki. Növelik a levegő páratartalmát és ezzel javítják közérzetünket. Növényekkel körülbástyázva magunkat kevesebbet köhögünk és a szemünk irritációja is csökken.
A NASA már az 1980-as évek végén vizsgálatot indított olyan növények felkutatására, amelyek alkalmasak lehetnek a levegő tisztítására. Az azóta is folyó kutatások bizonyították, hogy bizonyos dísznövények képesek kiszűrni a bennünket körülvevő mesterséges anyagokból származó veszélyes gázokat. A NASA Clean Air Study tanulmányban összefoglalták, hogy melyik növények legalkalmasabbak egy űrhajó levegőjének javítására. Ezek a növények, amellett, hogy megkötik a szén-dioxidot, és oxigént termelnek, jelentős mennyiségben kiszűrik például a formaldehidet, trikloretilént és a benzolt.
A NASA kutatásainak és kísérleteinek kiemelkedő eredménye volt, amikor 2016 januárjában kinyílt az első virág az világűrben.
Az otthonunkban levő műanyagokból, a bútorokból és a hozzájuk használt ragasztókból formaldehid válik ki, aminek a koncentrációja télen még jobban feldúsulhat a lakótérben. A lakások és irodák légterében fellelhető kemikáliák eltávolításának egyik lehetséges módja a szobanövények tartása. Azokban a helyiségekben, ahol dohányoznak is, érdemes légtisztító növényekkel növelni a levegő oxigéntartalmát.
Apró levelei miatt pénzteremtő képességűnek is tartják.
Boldogság hozó növényként és szerencse kovácsolóként is ismert.
A listán szereplő növények többsége trópusi vagy szubtrópusi származású. Szépségük és légtisztító hatásuk mellett további előnyük, hogy igénytelenek, kevés napfény mellett is jól fejlődnek, és leveleik képesek mesterséges fény hatására is fotoszintetizálni.
Azt azonban nem árt tudni, ezeknek a szobanövényeknek a többsége a mérgező növények közé tartozik. Szakszerű gondozás és kezelés esetén semmiféle egészségkárosodást nem okoznak, elővigyázatlanság vagy egyéni érzékenység esetén azonban veszélyt jelenthetnek. Nem kell a mérgező növényekről sem lemondani, meg kell tanulni, hogy élhetünk együtt velük és bosszúság helyett garantáltan örömöt hoznak majd.
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Így kényeztesd télen a szobanövényeket
✿ 10 mérgező növény: ezekkel vigyázz, ha gyerek van a családban
✿ Murvafürt, bougainvillea téli gondozása
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!