A tavasz biztos hírnökei a nárciszok, már az első márciusi napsütés hatására virágot bontanak a korai fajtái. Légies könnyedségükkel, illatukkal, hamar elűzik a téli hangulatot és melegséget, vidámságot hoznak a szürke téli napok után.
A nárcisz Narkisszoszról, egy nimfa fiáról kapta a nevét, aki önmaga tükörképébe szeretetett bele, amikor egy vadászaton szomjának oltása közben megpillantotta saját tükörképét a folyóban. Másnap reggelre már csak néhány nárcisz fogadta a folyópartra érkező nimfákat. A nárcisz azóta is az önimádat jelképe, innen ered a nárcizmus és a nárcisztikus kifejezés is. Neve utal még narkotikus tulajdonságaira is, minden Narcissus faj főként a hagymájában, másodsorban a leveleiben tartalmaz likorint, vagy más néven narciszint, aminek hánytató és bénító hatását már az ókorban ismerték.
A nárcisz (Narcissus) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe, az amarilliszfélék (Amaryllidaceae) családjába tartozó növénynemzetség. A nemzetség körülbelül 50 fajának természetes elterjedési területe nagyrészt a mediterrán térségre szorítkozik (Földközi-tenger vidéke), de néhányat megtalálhatunk a Kaukázusban is, vagy Ázsiában, egészen Kínáig. Nagy általánosságban elmondható, hogy a nárciszok a hegyvidéki rétek, alhavasi legelők növényei, nálunk az Őrségben él a Narcissus poeticus subsp.radiiflorus, más néven a csillagos nárcisz. A csillagos nárcisz dél-közép-európai faj. Magyarországra a törökök hozták be, és az eredeti élőhelyén melegebb klímához szokott növény jól alkalmazkodott az itteni klímához.
A jelenlegi fajták többsége hibrid, méretben, alakban, színben és virágzási időben nagyon változatosak. Többnyire fehér vagy különböző árnyalatú sárga színekben pompáznak, de a hibridek között akadnak rózsaszínűek is.
A nárcisz hagymája típustól függően akár 12-13 cm kerületű is lehet, szinte bármilyen talajba beültethető, azonban meghálálja a laza szerkezetű, homokos talajokat. Napos félárnyékos helyeken szépen fejlődik, ültetési mélység a hagyma méretétől függ, amekkora a hagyma magassága legalább annyi föld lepje el a hagyma csúcsát. Augusztus végétől november közepéig ültethető, hogy legyen ideje begyökeresedni a komolyabb fagyok előtt. Komposzt, szerves trágya vagy műtrágya bedolgozását a következő években bőséges virágzásával jutalmazza. Elvirágzás után vágjuk le a virágszárakat, a leveleket azonban hagyjuk maguktól elszáradni. A levelek leszáradása 4-6 hétig tart, ezalatt a tápanyagok visszahúzódnak a hagymába, a következő évi virágzásra a föld alatt visszahúzódva készül fel a nárcisz. A hagymákat 4-6 évente érdemes felszedni a levelek elszáradása után, hűvös, száraz helyen pihentetve ősszel ismét vissza lehet őket telepíteni a kertbe.
A Somogy megyei Babócsán április végén, május elején kerül sor a tömeges nárciszvirágzásra. A 13 hektáros parkban nyíló nárcisztengert kulturális programokkal teli fesztivállal és nárcisz futással ünnepelik. Megkóstolhatók a helyi ízek: az igazi babócsai vadpörkölt, halászlé, és természetesen a babgulyás és a tört bab hagymával. Édességként palacsintát és fánkot vásárolhatnak a vendégek.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!