Balkonada

Így fogj hozzá a kertészkedéshez!

Csuda jó dolog, ha van az embernek egy kis földdarabja, ahol saját kénye-kedve szerint gazdálkodhat. A kertészkedést is tanulni kell, ezért összeszedtem néhány tanácsot, amit a kezdő kertészkedőknek nem árt megfontolni.

 

kertészkedés3

 

Készülj fel!

Olvass minél többet a kertészkedésről és nem feltétlenül az internetet ajánlom erre. Sajnos nagyon sok fél- vagy téves információ található a világhálón. Ismerkedj meg régóta kertészkedőkkel, tőlük tanulhatsz a legtöbbet. A szomszédok általában segítőkészek és a szerszámaikat is szívesen kölcsönadják. Érdemes megtudni milyen növények váltak be nekik, mi terem meg náluk és mi az amivel hiába próbálkoztak. Az azonos klíma, a talajviszonyok miatt Te is hasonló sikerekre vagy kudarcokra számíthatsz. Információszerzésre nagyon jók a kertészkedős Facebook csoportok is, ahol a kérdéseid is felteheted és hasznos tanácsokat kaphatsz tapasztalt hobbi kertészektől.

 

Légy mértékletes és türelmes!

Ne gondold, hogy egy év alatt kész lesz a kerted és azt sem, hogy ha szépen felástad, benépesítetted már hátra is dőlhetsz. A kert folyamatos ápolást, gondoskodást igényel. Ne akarj mindent az első évben elültetni. Hagyd, hogy beérjen a kert és fokozatosan ültesd be. Vedd figyelembe, hogy minél türelmesebb vagy, annál nagyobb lesz a siker. 

 

kertészkedés1

 

Tervezz és csoportosíts!

Írd össze, hogy miket is szeretnél a kertedben látni, milyen célokat fog szolgálni és azokat hogy tudod megvalósítani (pihenő terasz, grillező hely, homokozó, medence, kerti tó stb). Nagyon jó ingyenes kerttervező programokat és kertterveket találsz az interneten. Vedd figyelembe az ültetendő növények tulajdonságait (fényigény, vízigény, árnyéktűrés, fagytűrés, stb.) és ez alapján társítsd őket. A növénytársítás és vetésforgó betartásával növelhető a terméshozam. Megfelelő társításban a növények sokkal kisebb területen ültethetők, mert táplálják, védik és serkentik egymást, így a bioszemléletű kertészkedéssel vegyszerek alkalmazása nélkül is jó minőségű zöldségeket termelhetünk.

A növénytársításhoz nagyon jó letölthető táblázatot találsz itt:

http://www.origo.hu/attached/20130219zoldseg-fuszer-tarsitas.pdf

 

nyövénytársítás

 

Vásárold meg az eszközöket!

Amire biztos szükséged lesz:

  • metszőolló,
  • locsolókanna,
  • locsolótömlő,
  • vödör,
  • gumi kesztyű,
  • ásó,
  • kapa,
  • gereblye.

Ezek csak a legfontosabb dolgok és ezek ára nem annyira vészes. Drágább eszközöket, mint pl. a fűnyíró, fűszellőztető, stb akár kölcsön is lehet kérni.

 

kertészkedés2

 

Biztosíts megfelelő talajt!

Sittes, szemetes, homokos talajban semmi nem terem meg, itt bizony talajcsere szükséges. A termőföld elég drága, jó megoldás a magaságyáson való gazdálkodás. Sokkal kevesebb földre van szükség, elég csak az ágyásokba biztosítani a termőföldet és az öntözés is sokkal hatékonyabb, kevesebb vízre lesz szükséged. 

 

kertészkedés

 

Ha minden feltétel adott, indulhat a móka. Sok sikert!

 


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!