Tippek karácsonyfa újrahasznosításához

Közeledik vízkereszt napja, január 6-a, amikor a legtöbb család megszabadul a karácsonykor még oly kedves, de azóta levitézlett karácsonyfától. Nem feltétlenül kellene a fenyőknek tüzelőként végezniük, hisz vannak ennél környezettudatosabb és praktikusabb megoldások is. Bár a kivágott fákat újraéleszteni nem tudjuk, a kertben még hasznosíthatók, ehhez gyűjtöttem össze pár ötletet.

Tápanyag savanyú talajt kedvelő növényekhez

A lehullott tűleveleket semmiképp ne dobjuk ki, szórjuk a savanyú talajt kedvelő növények tövéhez. A begónia, rododendron, magnólia, hortenzia mind hálás lesz érte.

Talajtakaró

A tűleveleket és az apróra vágott gallyakat sáros területek járhatóbbá tételére is használhatjuk. Mulcsként a talaj kiszáradását gátolja. Az ágaprítóval összevágott fenyőfa járólap lehet, utakat díszíthet, szegélyként szolgálhat.

Dísztárgyak készítése

A fenyőfa korongokból különböző tárgyakat készíthetünk, pl. poháralátétet, következő évre karácsonyfadíszt vagy akár a tavaszi ajtódísz alapja is lehet. A normann fenyő megszáradt ágait levágva téli lakás vagy kertdekorációt készíthetünk.

Komposztálás

A leginkább környezettudatos megoldás a komposztálás, ami a magas gyantatartalom és a tűlevél viaszos bevonata miatt türelmet igényel. Vegyes komposzthoz keverve szép lassan a fenyő is lebomlik. Konyhai hulladékkal, fahamuval, állati ürülékkel, nedvesítve felgyorsítható a folyamat.

Madárlak

A fatörzset madáretetőként hasznosíthatjuk, ha rögzítjük és madáreleséggel, faggyúgolyókkal, gyümölcsökkel díszítjük fel. A kis szárnyasok hamar rákapnak és visszatérő vendégek lesznek.

Halbúvóhely a kerti tóba 

A szétdarabolt fenyőfát a kerti tóba helyezve búvóhelyet alakíthatunk ki a halaknak.

Potpourri

A tűleveleket és fenyőforgácsokat fahéj rudakkal, szegfűszeggel, almával és narancshéjjal keverve kellemes téli illatosítót készíthetünk.

Égetés

Az égetés a legkevésbé környezetkímélő módszer. Ráadásul a magas gyanta tartalom miatt kárt okozhat a kályhában és a kéményben, ezért csak kis mennyiségben, gyújtósnak használjuk.  

A földlabdás fenyő kezeléséről itt írtam.

Képek forrása

Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.   

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!

Címkék:

Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »