Október 18-ig bárki beleszólhat abba, hogy hazánk melyik nevezetes fája nyerje el Az Év Fája 2015 verseny díját és ezzel a nemzetközi megmérettetés lehetőségét. A versenyt az idén már hatodszorra szervezi meg az Ökotárs Alapítvány azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelem és a közösségek kapcsolatára. A versenybe bárki nevezhetett egyedi fát egy történet kíséretében, mely kifejezi, hogy az adott fa miért fontos az őt nevező közösségnek. A döntőbe jutáshoz előnyt jelentett, ha őshonos, közterületen álló fát sikerült találni vagy a története egy környezetvédelmi ügyhöz kapcsolódott.
A versenyben három díjat osztanak ki: az Év Fáját a közönség választja meg online szavazással, a “Hős Fa” címet a zsűri osztja ki, és ezen kívül még egy döntős fa kap különdíjat az Országos Erdészeti Egyesülettől. A “Hős Fa” címet egy olyan fa nyeri el, melynek élete vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, és amelynek megmentéséért a jelölők sikeresen küzdöttek vagy küzdenek még most is. Ez a fa már most a döntősök közt rejtőzik, de hogy melyik az, csak a szavazás után derül ki.
A hazai Év Fája részt vesz a jövő év elején rendezendő európai versenyben is, amelynek győztese az Európai Év Fája címet nyeri el. A nemzetközi versenyen a magyar fák minden évben jól szerepeltek, két első és több második hellyel is büszkélkedhetünk. A tavalyi év igen szoros versenyében a Tatai nagy platán ezüstérmes lett.
Az idei versenybe 60 nevezés érkezett, ezek közül az Ökotárs Alapítvány szakemberei választották ki a döntőbe jutott, így az online szavazásban is részt vevő 15 különleges fát.
Az idei versenyben a következő 15 fára lehet szavazni:
- Balkányi mamut – másfél évszázad tanúja – Balkány (Szabolcs-Szatmár-Bereg)
- A Mesefa – Ács (Komárom-Esztergom)
- Komlói öreg tölgy – Komló (Baranya)
- Az Év Fája egy óvodában – Békés (Békés)
- A körbeépített győri vadgesztenyefa – Győr (Győr-Moson-Sopron)
- Az óriás makkfa – Böhönye (Somogy)
- Marosi Matuzsálem – Deszk (Csongrád)
- Nyergesi vadkörtefa – Nyergesújfalu (Komárom-Esztergom)
- A kápolnai három hársak – Kápolna (Heves)
- Bátaszék legöregebb fája, a település büszkesége – Bátaszék (Tolna)
- Kóspallagi Tűzoltófa – Kóspallag (Pest)
- A hédervári Árpád-tölgy – Hédervár (Győr-Moson-Sopron)
- Igaz történet egy óriás fehér fűz kegyeleti jelkép szerepéről – Budapest – Újpalota
- Védett keleti platánfa – Tunyogmatolcs (Szabolcs-Szatmár-Bereg)
- A somogysárdi Ginkgo Biloba – Somogysárd (Somogy)
A képeket és a történeteket megismerve, úgy gondolom, hogy mindegyik döntőbe jutott fa megérdemelné a győzelmet. Most a számomra legkapóbb hétről hoztam fotókat.
A képek és az információk az Ökotárs alapítvány Évfája honlapjáról származnak, ahol a többi döntős fát is megnézheted és leadhatod szavazatodat 2015 október 18-ig.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: