A muskátli a legszebb és legkedveltebb nyári növények közé tartozik. Rendkívül jól mutat a falusi házak kertjeiben, ablakaiban és a városi erkélyeken is. Futó változata leomló virágzuhatagával egészen a fagyok beálltáig díszít. Gondozása mellett a szaporítása is egyszerű, néhány alapvető szabály betartásával évtizedekig csodálhatjuk szépségét. Összeszedtem a legnagyobb hibákat, amik a muskátli szaporítás kudarcához vezetnek.
A muskátli szaporítására az augusztus vagy a tavasz a legmegfelelőbb időszak. Az augusztusban gyökereztetett dugványoknak van idejük megerősödni a fagyokig. A friss hajtásnövények a teleltetés után elég nagyok ahhoz, hogy tavasszal korán virágba boruljanak. A tavasszal dugványozott muskátlik is szépek lesznek, csak kicsit később hozzák a virágokat. Az év többi időszakában azonban ne kísérletezz a szaporítással, mert biztos kudarc lesz a végeredménye.
Csak is a teljesen egészséges, friss és erőteljes dugványok alkalmasak a gyökereztetésre. Fertőzött növényből csak ritkán menthetünk meg egészséges hajtásokat. Dugványozáshoz a 10-12 cm-es, erős hajtásvégre van szükség, amiről az alsó leveleket le kell választani. A virágos vagy bimbós hajtások nem alkalmasak a szaporításra. Az álló muskátli hajtásokat levágás után érdemes pár óráig, akár egy napig is pihentetni, hogy a nedv eltávozzon és csak az után földbe ültetni. A futómuskátlikat viszont levágás után azonnal el kell ültetni.
A gyökereztetéshez 80-95%-os páratartalomra van szükség. Ilyen körülményeket biztosítva kb. 3-4 hét alatt lesz életképes a kis növény. A megfelelő páratartalmat leginkább úgy tudjuk biztosítani, ha a növényeket nylon zacskóval letakarjuk.
A muskátli hajtásokat laza, vízátersztő földbe kell ültetni. A színtiszta virágföld használata nem ideális a kis hajtásokhoz. Használj virágföld és homok keverékét az ültetéshez.
A gyenge hajtások sokkal érzékenyebbek, mint a kifejlett növények, több gondoskodást igényelnek. Nem bírják a tűzőnapot, félárnyékos védett helyre van szükségük. A földnek mindig nedvesnek kell lennie. A begyökeresedett dugványokat ültesd át nagyobb cserépbe még a teleltetés előtt.
Bár nagyüzemben jó részt magról szaporítják a muskátlit, hobbi kertészeknek ezt nem ajánlom. A fejdugványokkal való szaporítás egyszerű és gyors, könnyű sikert ígér.
A fenti hibák elkerülésével már kora tavasszal a saját magad által nevelt kis növényekkel indíthatod a balkonszezont. Nincs is annál jobb, próbáld ki!
Köszönöm a fotókat a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoport tagjainak!
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!