Ciprus, a botanikusok paradicsoma

A szépség és szerelem szigeteként is emlegetett Ciprus csodaszép tengerpartjaival és lenyűgöző történelmi emlékeivel mindig is népszerű úti cél volt. A homokos tengerpartok, a titokzatos hegyi kolostorok és az ínycsiklandó mediterrán falatok mellett érdemes a növényvilágra  is szentelni pár percet.

Ciprus a botanikusok paradicsoma, az éghajlat, a talaj és a földrajzi helyzet egyaránt hozzájárul Ciprus növényvilágának gazdagságához. Jellegzetes mikroklímájának köszönhetően több mint 1900 növényfajjal, alfajjal és virágzó növénnyel találkozhatunk, ebből 142 csak itt a szigeten él meg. A 9251 km²-nyi területen 45 orchidea faj is él, leghíresebbek a Troodos Anatóliai orchidea, az óriás orchidea és a szarvas bangó. Kora tavasszal és késő ősszel csodálatos vadvirágokban gyönyörködhetünk mint pl. a fehér és sárga ciprusi sáfrány, a sötétvörös ciprusi tulipán és a három színben pompázó nemes pipitér, valamint a szamárbogáncs.

A sziget nemzeti növénye a ciprusi ciklámen szeptembertől januárig virágzik. A nemzeti fa az égerlevelű tölgy, amely angol nevét (golden oak) leveleinek aranyló színéről kapta. Az erdőkben sok fenyő, ciprus és cédrus van. Sok helyen nő olíva és szentjánoskenyérfa, míg a hegyekben ízletes gyümölcsöket és dióféléket termesztenek. A különösen zamatos gyümölcsök novemberben és decemberben érnek. 

Ciprusi ciklámen Forrás: Visitcyprus.com

A bejegyzés apropóját az adta, hogy ismét kaptam egy levelet régi kedves olvasónktól, Wolf Mártától, akinek példaértékű erkélyéről már többször mutattam fotókat a blogban.

“Kedves Jucó, küldök pár képet a Földközi-tenger egyik szigetéről, Ciprusról. Talán beleillik a mi profilunkba is, de én nem akarom felrakni az oldalunkra, nehogy meginduljon a sok képfelrakás ezekből a tipusú képekből. Használd fel, ha tudod valahol. Én éltem Cipruson és abból az időből válogattam ezt a pár képet.

Egy burjánzó balkon Larnacából

Fára mászó bougainvilleák

Ember nagyságú kaktuszok a városi utca szélén (Ayia Napa)

Fikusz fa az utca szélén (Ayia Napa)

Egy igazi matuzsálem, védetté nyilvánítva a város (Ayia Napa) parkjában: ficus sycomorus

Leander fa, egy picike kis faluban, a ház előtt

Lugas bugiból, Ayia Napa határában, egy épülethez vezető út felett

Leanderek az országúton, a bicikli út mellett

Érdekesség, hogy minden be van csövezve a közterületeken, még a hegyekben is, az újonnan telepített fás részeken. Így biztosítják, hogy megmaradjon a növényzet. Pl. az utolsó képen, az útszéli leanderek is. Remélem tetszenek. Nyugodtan használd őket, ha gondolod. Üdv. Wolf Márti”

Nagyon köszönjük Márti a csodás fotókat és személy szerint én azt is, hogy régi emlékeimet is felidézted!

2003-ban nekem is volt szerencsém egy hetet eltölteni Cipruson, akkor készített képeimből örömmel válogattam párat.

Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.   

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!


Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »