A balkonon a hely korlátozott, de gazdagon virágzó cserepes és dézsás növényekkel az erkély valóságos édenné válhat. A saját virágparadicsom érdekében fontos a körülmények figyelembe vétele. Az erkély tavasszal és nyáron mutatja bomba formáját, de megfelelő növény választással minden évszakhoz találhatunk szépségeket, amik közelebb hozzák a természetet.
Balkonnövények
A meleg, napsütéses erkélyekre szárazságot és forróságot jól tűrő növények kerüljenek, mint pl. a levendula, eukaliptusz, törpepálma, murvafürt(Bougainvillea), hibiszkusz, leander, törpepálma, szegfű, rózsa és a hagymás növények. Félárnyékos helyen olyan növények fejlődnek leginkább, mint az árnyékliliom, a fukszia, a hortenzia, a begónia, a nebáncsvirág. Napot sosem látó, árnyékos balkonon igen kevés növény érzi jól magát, főleg az örökzöldek ajánlhatók.
A balkonok megunhatatlan sztárja még mindig a muskátli. Nem véletlenül. Szélsőséges nyarakon is pompázik, egészen ősz végéig ontja virágait. Bár elég olcsó növénynek számít, egyszerűen átteleltethető. Szinte bármilyen talajon megél, elviseli a forróságot és azt is eltűri, ha néha kiszárad a földje. Álló, futó és félfutó változataik széleskörű variálhatóságot biztosítanak. Érdemes kipróbálni a többi balkonnövényt is, akár a muskátlikkal összeültetve.
A balkonon nem csak a színekkel, de a formákkal is játszhatunk. Az álló és csüngő, futó habitusú növények egymás mellé ültetésével szemet gyönyörködtető kompozíciók alakulnak ki. A futó növények mellett jól mutatnak a apró virágú vagy lombjukkal díszítő növények. Színpompás álló növények mellé kiváló választás a hosszan lefutó, foltos levelű illatos kakassarkantyú. A jól bokrosodó levéldísznövény illatával még a szúnyogokat is távol tartja.
Ha már az illatok szóba kerültek ne feledkezzünk el a többi illatozó növényről sem. A sort a tavaszi hagymások, a jácint és a nárciszok nyitják. A romantikus balkonok elmaradhatatlan kelléke a rózsa. A fűszeres illatú rozmaring vagy levendula mellett csodálatosan álmodozhatunk az élet dolgairól. Az esti illatfelhőről estikével, csodatölcsérrel, illatos ternyével (mézvirág) vagy angyal trombitával gondoskodhatunk.
Fűszernövények és zöldségek
A jó balkonkertész minden helyet kihasznál, megteremti a lehetőséget, hogy a dekoratív virágok mellett fűszernövényeket és zöldségeket is termesszen. A saját termés előnye, hogy tudjuk, vegyszermentes, friss és nincs tartósítva. A fűszernövények igénytelenek és sikerélménnyel kecsegtetnek.
A fűszernövényeken túl ajánlható a retek, hagyma, paradicsom, paprika, bab, borsó, salátafélék, uborka. Ezekből már kis mennyiség is változatosságot jelent a konyhában. Pár tő paradicsomból vagy paprikából nem lesz meg az egész évi szükséglet, de íze egészen más. A balkonon szedett eper zamata is utánozhatatlan. Futórács vagy erősebb madzag segítségével a gyorsan növő babbal vagy borsó is próbálkozhatsz.
A balkonkertészkedés csak ott ajánlott, ahol tiszta a levegő. Ipari telepek környékén, nagyvárosok belső kerületeiben termelt növények fogyasztása kerülendő.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: