A sokadik emeleti lakás is sokkal keresettebb, értékesebb, ha egy kis balkon, erkély, loggia vagy franciaerkély tartozik hozzá. Még a legapróbb balkon is ezernyi lehetőséget rejt magában. A talpalatnyi helyet is bezöldíthetjük, kiskertté varázsolhatjuk. Néhány extra akadályt le kell küzdenünk és nem fogjuk tudni megtermelni a család egész évi zöldség szükségletét, de mindenképp megéri kipróbálni a balkonkertészkedést. Ha díszítő értékű színes virágok mellé fűszernövényeket is ültetünk, mindig lesz friss ízesítő a kedvenc ételeinkbe vagy épp menta a hűsítő ital elkészítéséhez. Nézzük, mi kell ahhoz, hogy burjánzó balkonkertünk lehessen.
Időjárási viszonyok
A magasban mindig szárazabb és melegebb a levegő, mert a talaj kipárologtatása nem érezteti hatását. Gyakran a szél is erőteljesebb. Vannak olyan növények, amik ültetéséről le kell mondani. A száraz helyeken előszeretettel telepszenek meg a kártevők, ezért gyakori ellenőrzés és probléma esetén azonnali beavatkozás szükséges.
Növények
A verbénát nagyon szeretik a tripszek, így ennek tartása nem javasolt balkonon. Az állómuskátli és a klasszikus balkonnövények viszont bátran ajánlhatók. Amíg nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen növények imádják a balkonunk klímáját, addig érdemes több fajta növényből vásárolni kisebb mennyiséget és kikísérletezni, melyik fog burjánozni és melyik az, ami kudarcra van ítélve. Ha sok növény dzsungelhatást kelt, sajátos mikroklímát teremt, ami kitűnő ellenszere a légszárazságnak és a légtisztító hatású.
Talaj
A balkonon a növényeinket viszonylag kis edényekben neveljük, amik egy szezon alatt a föld összes tápanyag tartalmát felélik. Bár a jó minőségű földre akár annyit is költhetünk, mint a növényekre, nem érdemes ezen spórolni. Ha van kertünk, akkor a balkonon elhasznált földet a kertben még hasznosíthatjuk. Csökkenthetünk a költségeken, ha fele-fele arányban használunk régi és friss földet. A fekete, nyirkos, összetömörödött és zsíros tapintású (általában olcsóbb) földkeveréket nem ajánlom. A balkonnövények laza szerkezetű, levegős, tőzeget tartalmazó, világos barna földben fejlődnek a legszebben. Érdemes a földbe tartós műtrágyát is keverni, ami több hónapon keresztül adja le a benne tárolt tápanyagot. Így az öntöző vízbe elegendő két hetente tápoldatot tenni.
Öntözés
A cserepekben hamar kiszárad a föld, így előfordulhat, hogy még egy kiadós eső után is öntözést igényelnek balkonnövényeink. Ugyanakkor ott leselkedik a másik veszély a pangó víz. Mindkettőt megelőzhetjük, ha a cserép, a balkonláda aljára vízelvezető drénréteget készítünk kavicsból vagy agyag-granulátumból. A földfelszínre szórt agyag-granulátummal vagy fenyőkéreggel csökkenthetjük a párologtatást és megakadályozhatjuk föld felmelegedését.
Ültető edény
Fontos, hogy megfelelő edény találjunk a növényeknek. Ültető edény bármi lehet, ami elég méretes és a felesleges víz elvezetése megoldott. A hagyományos arasznyi mélységű és szélességű balkonládákban a növények gyökerei nem tudnak teljesen kibontakozni, ezért csak sínylődnek. Válasszunk inkább mély és széles balkonládákat, a terjedelmes gyökerű növények ellenállóbbak lesznek. Ha van rá mód, műanyag ládák helyett agyagedényeket használjunk. Ezek képesek raktározni a nedvességet, kevésbé melegszenek fel, ezért a föld hőmérséklete is optimálisabb marad. Hátrányuk, hogy nem fagyállóak, ezért téli védelmükről gondoskodni kell.
További információ szerzésre ajánlom figyelmedbe a bevállalós ültetőedényekről és balkonnövény választás rejtelmeiről szóló cikkeimet.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: