Mire jó a kertészkedés?

A ma embere számára a kertészkedés nem a megélhetést szolgálja, egyre inkább egy hobbi. Egy egészséges szenvedély, ami nemcsak örömforrás, de hasznos is és többnyire sikerélménnyel párosul. Bár csendes kikapcsolódást a négy fal között is találhatunk, a természetben végzett fizikai munkának számos jótékony hatása is van. Az egész napos ülőmunka, a városi zaj után jól esik a frissebb levegőn, egészséges napsütésben végzett fizikai munka. A kerti teendők többnyire  sikerélménnyel kecsegtetnek, akár haszon-, akár díszítő értékkel bíró növényeket nevelünk. A növénygondozást gyakran terápiaként is ajánlják, különösen időseknek, betegeknek és még mozgássérülteknek is. Mégis miben rejlik különös varázsa?  

 

Stresszoldás

A kertészkedés kitűnő stresszoldó elfoglaltság. Ahogy a mondásból is tudjuk:  “A kertészkedés olcsóbb, mint a pszichológus, és még paradicsomod is lesz.” Sokan nem a megtermelhető termények miatt vágnak bele, sokkal inkább a feszültség levezetésére és környezetük csínosítására használják.

Kondíció javítás

A kertészkedés közepes nehézségű fizikai munkával jár, kiválóan megmozgatja az egész testet. A nehezebb munkákat, mint az ásás és a kapálás az első időkben érdemes módjával végezni, mert izomlázat vagy derékfájást okozhat. 

Csökkenti a szorongást

A növényekkel való tartós foglalatosság annyira kikapcsol, hogy közben szinte megszűnik a külvilág. A szépre, jóra koncentrálás közben elfelejtjük aggodalmainkat és szorongásainknak is búcsút inthetünk.

Segíti az alvást

A szabadban töltött idő és a vele járó kellemes fáradság után gyorsabban elalszunk és hosszabb, pihentetőbb alvásra számíthatunk.  

Önbizalmat ad

A munkán gyümölcsének learatása örömet okoz és erősíti azt az érzést, hogy saját magunk is képesek vagyunk megvalósítani elképzeléseinket. A növények fejlődése okozta sikerélmény egyúttal önbizalmat is ad. 

Természetes D vitamin utánpótlás

 A napon töltött idő alatt szervezetünk hozzájut a csontok fejlődéséhez, szilárdságához nélkülözhetetlen D vitaminhoz.

 

Csökkenti az elhízás kockázatát

A rendszeres testmozgás során több kalóriát égetünk el. Bebizonyították, hogy a kertészkedők súlya átlagosan hat kilóval kevesebb, mint ilyesmivel nem foglalkozó szomszédaiké. A kertészkedés arra ösztönzi az embert, hogy egészségesebb ételeket egyen a saját maga által megtermelt zöldségek és gyümölcsök által.  

Javítja a koordinációs készséget

A kerti szerszámok használata és az aprólékos munkavégzés fejleszti a kézügyességet és a koordinációs készséget. 

 

Felelősség vállalásra nevel

A növények növekedésük során különböző igényekkel lépnek fel, csak akkor lesznek szépek, ha a feltételeket folyamatosan biztosítjuk számukra. A rendszeres gondozás, az öntözés, a kapálás ismétlődő odafigyelést, felelősségvállalást igényel.   

Segíti a szellemi frissesség megtartását

A kertgondozás mentális figyelmet is követel. Fejben kell tartani az egyes növények tulajdonságait, igényeit. Meg kell szervezni a gondozásukat, meg kell tanulni beosztani az időnket. Mindez segíti a szellemi frissesség megtartását az életkor előrehaladtával is.

Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.   

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz


Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »