Most aztán már nincs semmi mentség, nem halasztható tovább az ősz egyik legmacerásabb feladata a teleltetés. Végül is nem panaszkodhatunk, hisz ritkaság számba megy, hogy a mediterrán növények november végéig a balkonon maradhatnak. Amikor jó egy hónapja a mikor jön el a teleltetés ideje cikket írtam, nem gondoltam, hogy még ennyi időt adhatunk a melegebb országokból származó terasz vendégeinknek. A növények többsége elviseli az enyhe, a mínusz 1-3 fokos fagyokat, sőt jót is tesz nekik, ha a hűvösebb idő kint éri őket. A hét közepére a hegyvidéki területekre már havazást ígérnek. Bár a városokban és a balkonokon mindig enyhébb a levegő, de most már ne kockáztassunk, menekítsük be az utolsó növényeket is melegebb helyre, a kint telelőket pedig készítsük fel a zord időjárásra.
A teleltetés idejének legbiztosabb jele a deres fű és az első megfagyott egynyári növények.
Vannak olyan növényeink, amik különösebb védelem nélkül áttelelnek a balkonon és még díszítenek is, pl. a téli jázmin, a krizantém, a hangák és az árvácska. Fagymentes napokon kevés szívvel locsoljuk őket.
A legtöbb cserepes évelőt és cserjét, beleértve a dézsás gyümölcsöket is, amelyek a kertben is megélnek, némi téli védelemmel a szabadban is teleltethetjük.
Legjobb, ha a fagyálló cserepeket egy védett helyre, a fal közelébe rendezzük. Vastag hungarocellre vagy fadeszkára helyezve gondoskodhatunk az alsó szigetelésről, így megóvhatjuk a gyökérlabda átfagyását. A cserepeket burkoljuk be kertészeti fátyolfóliába, buborék fóliába, újságpapírba zsákvászonba vagy akár régi gyapjútakaróba. Erős fagy esetén legjobb a földet lombbal, lucfenyőágakkal, szalmával vagy kókuszrosttal takarni.
Az örökzöld növényeket a fagymentes napokon télen is öntözni kell, mert ilyenkor is párologtatnak.
A házban, folyosón, fagymentes melléképületben a dézsás növényeket, a cserepes cserjéket és a fagyérzékeny évelőket, pl. a muskátlit lehet átteleltetni. A legtöbb növény a hűvös, de világos helyet kedveli és többségük a saját cserepében maradhat tavaszig.
A telelő helyre helyezés előtt távolítsuk el a növényekről az elszáradt leveleket, virágokat és az esetleges kártevőket. Zuhanyoztassuk le a virágokat, hogy a lemossuk a kinti szennyeződéseket. Csak annyira öntözzük a növényeket, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen. A sötét helyen teleltetett növényeket tartsuk csaknem teljesen szárazon. Hetente érdemes ellenőrizni, hogy kártevők vagy kórokozók nem jelentek-e meg a növényeken.
Egész tavaszig gyakorlatilag csak ennyi teendőnk van a teleltetett növényeinkkel. A legnagyobb hibát a túlöntözéssel követhetjük el. Most pár hónapos nyugalmi időszakra van szükségük, hagyjuk tehát őket pihenni. Tavasszal aztán újult erővel, gyönyörű hajtásokkal és virágözönnel hálálják meg a téli sziesztát.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: