Így szaporítsd a muskátlit!

Augusztus a legjobb időszak a növényeink szaporítására, megfiatalítására. Az ilyenkor gyökereztetett dugványoknak még van idejük megerősödni a fagyokig, hogy aztán már kora tavasszal a saját magunk által készített kis növényekkel indíthassuk a balkonszezont. A muskátli szaporítás eredménnyel kecsegtető művelet, amit mindenkinek tudok ajánlani. A friss, erőteljes dugványok gyökereztetésével nagyobb sikerre számíthatunk, mint ha a teljes növényt kívánnánk újra virágpompában látni. A muskátlik az egyik legkedveltebb balkonnövények, pompás színeik más növényekkel összeültetve vagy akár önmagukban is a teraszok legfőbb ékei lehetnek.

Az egészséges muskátliról éles késsel vágjunk le erős, 12-20 cm hosszú dugványokat, úgy, hogy az alsó szárcsomó alatt hagyjunk még 0,5-1 cm szárat. A bimbókat, az alsó leveleket szedjük le, mert ezek sok energiát elvonnának a növénytől. Várjunk egy kicsit, míg a szár megszikkad, majd jó minőségű táptalajba 3-4 cm mélyre dugjuk leÁrnyékos helyre helyezve, rendszeresen öntözve őszig szép gyökeret növesztenek. A fagyok előtt nem túl világos és viszonylag hűvös helyre, pl. folyosóra, előszobába helyezzük el a növényeket. A teleltetés alatt csak mérsékelten locsoljuk. A tápoldatozást februárban már meg lehet kezdeni.  Tavasszal ezek a kis növények hamarabb erőre kapnak és virágba borulnak, mint a régi tövek.

Bár a leander teleltetése viszonylag egyszerű és nem okoz problémát, időnként nem árt fiatalítani, új növényeket létrehozni. A leánder szaporításának legegyszerűbb módja a vízben gyökereztetés. Az egészséges hajtásokat úgy helyezzük a vízzel telt üvegbe, hogy 3-5 cm-nyi rész a víz alatt legyen. Az első gyökerek megjelenése után aztán be is cserepezhetjük.

Sztárainé Szűcs Gabriella leandere

A leanderhez hasonló módon próbálkozhatunk a többi fásszárú növénnyel is. A bougainvillea nagyon nehezen gyökeresedik meg, nem véletlen, hogy a kis példányoknak is elég borsos az ára. A rózsával sem érdemes kísérletezni, mert még gyökereztető por segítségével sem fog sikerülni.

Kertészeti árudákban elérhető szaporító anyagok, gyökereztető porok a legtöbb növényhez hatásosak, de nem helyettesítik a jó technikát. A gyökereztető hormon serkenti ugyan a gyökereztetést, de a kiszáradt vagy túlöntözött növényeknél mit sem segít. A nehezen gyökerező növényeknél, mint például az örökzöldek, érdemes alkalmazni. Fontos tanács, hogy sose közvetlenül a tégelyben lévő porba mártsd be a növényt. Mindig önts ki egy kis mennyiséget egy külön edénybe és ebbe dugd bele a szárat. Így elkerülheted a növény fertőzéseket.

Horváth Melinda muskátlija

Sokan úgy gondolják, hogy csak az álló muskátlit lehet szaporítani és az is nehézkes, ezért bele sem vágnak. Bizonytalankodóknak, kétkedőknek álljon itt Szekfű Éva néni 15 éves  muskátlijainak titka. Éva néni a  Burjánzó balkonok Facebook csoportban osztotta meg praktikáit a muskátli szaporításról.

“A futómuskátlikat a Páromtól kaptam 15 évvel ez előtt. Ő elment, én meg nagyon vigyázok Rájuk. Minden évben fiatalítom és szaporítom. Meghálálják a szeretetet. Lakótelepen lakom. Szeptemberben dugom le a hajtásokat, akkor még nem kell behozni. Mikor hideg jön a lépcsőházban telelnek egy állványon, amit még a férjem csinált. Földszinten lakom elég hideg, ezért ritkán locsolom. Februárban már kapnak tápot.”

Éva néni 15 éves muskátlijai

Címkék:

Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »