Az időjárási szempontból szeszélyesnek tekinthető áprilisban még érdemes óvatosan kezelni a balkonnövényeket. A balkonunk még nem mutathatja teljes pompáját, hisz éjszakai fagyok még előfordulhatnak. A fagytűrő növények szépségét már élvezhetjük, de még korán sem teljes a színkavalkád. Az április még mindig inkább szól a balkon tervezésről, mint a munka eredményének önfeledt élvezetéről. Lássunk is munkához, hisz a tervezgetés, a kertészkedés is nagyon jól kikapcsol és igazi örömteli foglalatosság. Az előző hónapok teendői még pótolhatók!
A mediterrán növények, az elvetett kis magoncok nem viselik el a nagy hőingadozásokat, a hirtelen beköszöntő hideget. Fokozatosan kell őket a kinti levegőhöz szoktatni. Napközben célszerű a napsütéses, szélvédett helyre kitenni a palántákat, majd éjszakára melegebb helyre helyezni.
A leánder is kihelyezhető már, viszont ha plusz 5 fok alá süllyed a hőmérséklet, akkor vissza kell vinni a melegbe.
Az átteleltetett muskátlikat már bátran ki lehet tenni a teraszra.
Eljött az ideje az egynyári, zöldség és fűszernövények elvetésének. A nedves föld tetejére 3-8 magot kell tenni, amit aztán 18-20 fokos állandó hőmérsékleten kell tartani, tehát egyelőre még nem maradhatnak a balkonon. A második dupla levelek megjelenése után kell átültetni a magoncokat nagyobb, kb- 10-12 cm átmérőjű edénybe. Végleges helyükre a 18-22 cm-es cserépbe akkor kell átültetni a palántákat, ha az 5. páros levelek is megjelentek.
A dézsás és évelő növények egyre több vizet és tápoldatot igényelnek.
Áprilisban megvásárolhatjuk és dézsába ültethetjük a dísz-. és gyümölcsfákat.
A hidegebbet is elviselő palántákat, mint például az eper, a százszorszép, évelő szegfű, margitvirág már ki lehet ültetni.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Szia Jucus, a kérdésem ugyan nem balkon növényre vonatkozik, de a tanácsodat szeretném kérni. Hazahoztam a benti amarilliszt, ott nem nagyon sikerül már virágzásra bírni. 3 nagy hagyma van a cserépben, gondolom azt érdemes szétszedni. Milyen helyre ültessem, milyen távolságra, és mennyit locsoljam? Lehet, ugyan, hogy inkább egy nagy cserépben lesz nekik hely. Köszi, Zsuzsa
Kedves Zsuzsa! Köszönöm a kérdést. Először is mindenképp szét kellene szedni a hagymákat. Legjobb lenne szabad földbe ültetni és ott tartani az őszi első fagyokig, tehát kb. októberig. Ha nincs lehetőség szabadföldi ültetésre, akkor egyenként tedd őket nagyobb cserépbe, de mindenképp a szabadban legyenek. Az ősszel kiszedett hagymákat hideg, de fagymentes helyen kell pihentetni. A virágoztatáshoz úgy kell cserépbe ültetni, hogy a hagyma félig kint legyen a földből.Hamarosan leírom a gondozási tudnivalókat a http://www.viragutazo.blogspot.hu blogomban is. Sok sikert a hagymák gondozásához!