Tavasszal sokan küzdenek azzal a dilemmával, hogy saját maguk vágjanak bele a füvesítésbe vagy készen vásárolható gyepszőnyeggel zöldítsék a kertet. Mindkét megoldás mellett rengeteg érv és ellenérv is felsorakoztatható. Szakember, a füvesasszony segítségét kértem az ideális megoldás megtalálásához.
Mi történik a tavaszi fűvetésnél?
Először is vizsgáljuk meg, hogy ha fűmagvetéssel akarjuk zöldíteni a kertünket, mit is vállalunk magunkra, ha csodás gyepszőnyegszerű fűvel elégednénk meg a munkánk eredményeként.
Sajnos az időjárási tényezők nagyban befolyásolják a tavaszi munkák kezdetét és a végeredmény kimenetelét. Ugyanis minél korábban elő tudjuk a talajunkat készíteni, annál nagyobb eséllyel tudjuk a legelső vetési időt (április eleje) kihasználva fűmagot vetni. Erre azért van szükségünk, mert versenyt futunk a tavaszi gyomkeléssel.
Gyommagkelés mindenhol van, csak az a kérdés, hogy mennyire veszélyezteti a füvesítésünket. Az előző évi kertápolás, gyomtalanítás és gyomirtás minősége fogja meghatározni, hogy tavasszal milyen fajta gyomok és mekkora tömegben fognak megjelenni a talajunkban.
Gyomok kezelése vetés után
A korai vetések esetében már a rendszeres három napos fűnyírás is gyomelfojtó hatással bír, és némi gyomlálással egészen urai lehetünk a helyzetnek, míg le nem telik a két hónapos várakozási idő a gyomirtó bevethetőségére.
Hogy 3-4 naponta lehessen vágni a füvet, ahhoz bizony jó nagy adag tápanyagra és szerves anyagra van szüksége a fűnek vetéskor. Ilyenkor van nagy jelentősége a nitrogénnek, mert az túlsúlyba jutva gyors növekedésre kényszeríti az állományt. Nem csak a fűmagot, hanem a gyomot is. Így betudjuk ”vakítani’’ azokat, amelyek nem tőlevélrózsásak, mint például az útifű, a pitypang.
De tulajdonképpen nem is a széleslevelű gyomfélékkel van a baj, hisz az kezelhető probléma, hanem az egyszikűek, a muharfélék kelésével. A hobbi kertészt eleinte megtévesztik, mert úgy néznek ki, mint a fűszálak, világoszöld kivitelben. Amire szembesül az ember, hogy a gyönyörűen bokrosodó állomány nem is a vetett fű, már teljesen befullad a gyenge, valóban vetett fűszál. Ez azért van, mert a muharfélék agresszív bokrosodása teljesen el tud nyomni bármit, ami kisebb növekedési erélyű.
Egy ilyen esemény bekövetkeztével teljesen kútba esik a tavaszi füvesítés.
Miért jobb a gyepszőnyeg?
A gyepszőnyeg telepeken, ahol ipari körülmények között történik a vetés és a gyomirtás is, olyan hatóanyagokkal dolgoznak, amelyek a lakosság számára nem érhetőek el a gazdaboltokban. Maga a vetési technológiai is egy eljárás, amit házi módszerekkel nem tudunk megvalósítani.
Ez nem azt jelenti, hogy mi egyszerű kertészkedők nem tudnánk tavasszal jó minőségű vetést csinálni, csak van neki bőven hátránya, amit mérlegelni kell, mielőtt nekifognánk a munkának, vagy inkább gyepszőnyeget vásárolnánk.
Gyepszőnyeg telepítés melletti érvek
A tavaszi kertfüvesítés időpontját gyepszőnyeg letelepítéssel elhúzhatjuk egészen május végéig, amit magvetés estében nem tanácsos még megpróbálni sem! Én így tapasztaltam.
A gyepszőnyeg ára tulajdonképpen a magvetésünk és a ráfordított gondoskodásunk munkadíja lenne:
- magvetés kelesztése,
- öntözés (állandó koordinálása időjárástól, talajtól függően),
- gyomtalanítás többször (kétszikű, egyszikűek ellen),
- mély gyökérzet nevelése megfelelő tápanyagokkal,
- rendszeres növényvédelem,
- és rendszeres, nagyon gyakori fűvágás.
Amit a gyepszőnyeg áráért cserébe kapunk az a kényelem, hisz nem kell a fűmag felnevelésével törődnünk, csak a további gondozásával, ami jóval egyszerűbb feladat.
Gyepszőnyegezés egy gyors döntés után legtöbbször azonnal megvalósítható, míg a megvetéshez az előkészületen túl a hőmérsékletet és a csapadékjárást is figyelembe kell venni.
Ami ellene szól, az a gyepszőnyeg ára. Több fajta van forgalomban Magyarországon, és bizony a vásárlóknak legtöbbször nincs is módjában utána nézni, hogy az egyes fajták hogyan viselkednek télen vagy a nyári kánikulában. Legtöbbször impulzusból vásárolnak vagy a kertépítő tanácsára hagyatkoznak.
Be kell, hogy valljam, ettől egy kicsit több a kertépítő szakma, mint magvetés vagy gyepszőnyeg lerakás. Itt a fajtának lelke van, amit illik jól ismerni!
Jó tanács
Akik túlságosan elfoglaltak, azoknak semmiképp nem ajánlom a tavaszi magvetést, mivel sok gondoskodást igényel. Inkább a kora őszi vetési időpontot vegyék célpontba – nagyobb esélye lesz a munkájuk eredményében gyönyörködni.
A gyepszőnyegezést választóknak pedig szeretném a figyelmét felhívni, hogy júniusban, júliusban nagy kihívás a meleg miatt telepítetni, mert a nyár nem ideális körülmény erre a munkára. Nagy a veszélye annak, hogy gyep megbetegedik, kifő és a gyep nem tud megmaradni.
Gyepszőnyeg telepítés lépései
Ahhoz, hogy magát a gyepszőnyeg darabokat leteríthessük a kertbe, több munkafolyamaton kell átesnie a talajnak. Persze ennek időtartama nagyban függ attól, hogy a saját kertünk földje mennyire kötött vagy éppen laza, esetleg évelő gyomokkal terhelt-e.
Amikor elkészül a kellően morzsás kerti föld a háztól kifelé lejtéssel teljesen feltöltve tápanyaggal, talajfertőtlenítőkkel, akkor tudunk fókuszálni a gyepszőnyeg telepítésre.
A gyepszőnyeg legtöbbször egy termesztő telepről érkezik a helyére, ezért nagyon meg kell szervezni annak érkezését, hogy még aznap a raklapokról lekerüljön a sok-sok zöld hengerdarab, mert az összefülledés veszélye magas a meleg napokon.
A gyepszőnyeg alá mindig gyökereztető tápanyagot kell szórni és szorosan egymás mellé kötésbe legurítani a zöld hengerdarabokat. Utána egy hengerrel alaposan meg kell hengerezni a gyepet, hogy a levegőt kiszorítsuk alóla és odatapasszuk a földhöz rendesen a darabokat.
A víz ilyenkor létkérdés, ezért az öntözést azonnal meg kell kezdeni. Első alkalommal a vizet nagy adagban kell kijuttatni a gyepre, mert a párolgási veszteséget pótolnunk kell a gyepszőnyegben és a talajunkat is át kell kellően nedvesíteni.
Ezzel le is zárult a telepítés, de kezdődik az ápolás folyamata, amihez nagy odafigyelés párosul, hogy a gyepszőnyeg ne menjen tönkre.
Aki nem érez kellő elszántságot ehhez a nagy munkához, és inkább profikra bízná a kertje zöldítését, forduljon a Füvesasszony csapatához. A nagy tapasztalattal rendelkező szakembergárda nemcsak a munka dandárját végzi el profi módon, de a munka befejezésekor részletes útmutatást is ad a gyepszőnyeg további gondozásához.
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony – telefonos szaktanácsért kattints ide.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Vakontúrás télen? – itt a megoldás
🌷 Ódon tárgyakból meghitt kerti zug
🌷 A füvesasszony, aki előtt nincs lehetetlen, ha fűről van szó
🌷 Így fogj hozzá a kertészkedéshez
🌷 Így lesz egész évben szép füved
🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést
🌷 Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
🌷 Könnyen fenntartható kert kialakításának 5 lépése
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: