Első olvasatra biztos furcsának tűnik, hogy receptről írok a balkonkertészkedéssel foglalkozó blogban. Nem fogok profilt váltani, nem török a gasztro bloggerek babérjaira , de úgy gondolom egy kis kikacsintgatás belefér, hisz enni egy kertésznek is kell. Családi hagyomány nálunk, hogy a húsvéti sonka és tojás mellé nem kenyeret, hanem édes, mazsolás kelt kalácsot készítünk. Néhány éve még mutatósabb formában. Már is mutatom, hogy készül a húsvéti napraforgókalács lépésről lépésre.
Gyermekkoromban mindig nagy izgalommal vártuk a Húsvétot és elengedhetetlen kellékét, a finom, foszlós, mazsolával teli fonott kalácsot. Habár nem telt el úgy hét, hogy ne került volna valami sütemény, vagy kelt tészta az asztalra, a fonott kalács csak évente egyszer, Húsvétkor készült. Pár évvel ezelőtt a TV-ben láttuk a napraforgó formájú kalács készítését. Rögtön eldöntöttük, hogy a nagymama hagyományos kalács receptjével nem fonott kalácsot fogunk csinálni, hanem kipróbáljuk a napforgó kalács formát. Már első alkalommal nagyon jól sikerült. A megszokott régi íz új, látványosabb formában került az húsvéti asztalra és kerül azóta is. A napraforgó forma kialakítása kicsit bonyolultabb ugyan, de megéri a kis plusz időt és fáradtságot.
Napraforgó kalács hozzávalók:
60 dkg liszt,
3 dl tej,
5 dkg élesztő,
8 dkg cukor,
5 dkg vaj, margarin vagy zsír,
kis só,
3 tojássárgája, ebből egy a kalács megkenéséhez,
10 dkg mazsola
Kencéhez
10 dkg vaj vagy margarin,
3 evőkanál cukor,
2 rúd vanília vagy 2 csomag vaníliás cukor
Kalács tészta készítése
Kb. 1 dl langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt. A cukrot és a sót a többi langyos tejben feloldjuk. A lisztbe belekeverjük a két tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt és a tejet. Jól összedolgozzuk, kb. 25-30 percig dagasztjuk, hogy egy kicsit keményebb tésztát kapjunk. Amikor már jó levegős, hólyagok vannak benne, akkor az olvasztott vajat vagy zsírt is beledolgozzuk. A tésztát a tálból kiemelve, a tál alját és az oldalát liszttel meghintjük. A tésztát visszahelyezzük és a tetejét is meglisztezzük. Letakarjuk és egyenletes langyos helyen kb. 1/2 órát kelesztjük. Újra dagasztjuk, majd újra kelesztjük egy fél órát. A végére kb. az eredeti méret háromszorosára nő. Akkor jó a tészta, ha jó hólyagos.
Napraforgó forma kialakítása
A felolvasztott vajból a vaníliából és a porcukorból elkészítjük a kencét. A jól meg kelt tésztát lisztezett gyúródeszkára tesszük, átgyúrjuk és hengert formálunk belőle, majd két egyenlő részre osztjuk. Az egyik rész tésztát öt, a másikat hat egyenlő részre osztjuk, mindegyikből kis gombócot formálunk. Az öt gombócból lesz a kalács alapja, a hat részből öt adja majd a napraforgó kisebb szirmait, míg a hatodik lesz majd a kalács közepe. Először az öt gombóccal foglalkozunk. Mindegyik gombócot kb. tányér nagyságúra, 2-3 milliméter vastagságúra kinyújtjuk. Az egyiket egy kicsit nagyobbra nyújtjuk, ez lesz majd a teteje, a felső lap. A négy egyforma nagyságú kinyújtott lapot megkenjük a langyos kencével és egymásra helyezzük őket. A tetejére úgy rakjuk rá a nagyobb lapot, hogy az beborítsa a többi lap oldalát is. Ezt a felső lapot nem kell megkenni a kencével. Az egymásra rakott lapokat sütőpapírral bélelt sütőlapra tesszük és nyolc részre bevágjuk a tészta közepét, vigyázva, hogy a szélénél kb. 1 centis részt vágatlanul hagyjunk. Ez az egy centis rész tartja majd össze a tésztát.
A bevágások mentén a szirmokat kihajtjuk.
A második öt gombócot akkorára nyújtjuk, mint a lyuk a kalács közepén. Ezekkel ugyanúgy járunk el, mint az előzőekkel, tehát nyújtjuk, kencével megkenjük, egymásra rakjuk, a felső lappal beborítjuk, ezt viszont nem kenjük be a kencével. A középre helyezett belső lapokat szintén nyolc részre vágjuk ügyelve arra, hogy a vágások az előzőleg kihajtott szirmok közepére essenek.
Ezeket a belső szirmokat is kihajtjuk.
A hatodik gombócot behelyezzük középre. Ezt is megkenjük a kencével és áztatott mazsolával megszórjuk.
Kb. 30 percig tovább kelesztjük, majd tojássárgájával megkenjük.
Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 3/4 óra alatt aranybarnára sütjük.
Bátran ajánlom kipróbálásra. A finom, foszlós, gőzölgő, illatozó kalács mindenkit levesz a lábáról, a siker garantált!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: